• Svetový deň povedomia o autizme

• "Autizmus je celoživotná porucha vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Tieto problémy sú spojené s poruchami verbálnej reči a majú za následok, že autisti sa dlhé desaťročia nachádzali na okraji spoločnosti. Deti trpiace autizmom potrebujú špeciálne vzdelanie a starostlivú celoživotnú výchovu. Táto porucha uzatvára jedinca v jeho vlastnom svete, pričom mu sťažuje schopnosť hrať sa, vnímať a chápať bežné vnemy. Kvôli chýbajúcej predstavivosti sa jednotlivci  s autizmom venujú limitovanému množstvu stereotypných činností."

Modré svetlo pomáha zacieliť pozornosť na autizmus, ktorý ovplyvňuje v súčasnosti viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. Autizmom trpí viac ľudí ako cukrovkou a AIDS dohromady. Jeho symbolom je modrá farba, teda farba komunikácie.

2. apríla  sa ako prejav úcty k tejto vývinovej poruche niektoré významné budovy a stavby po celom svete rozžiaria na modro.  V tento deň si ľudia oblečú na seba niečo modré, či už je to tričko, šál alebo si pripnú  obyčajnú modrú stužku ako doplnok. Urobia to na podporu tak zvláštnych ľudí.

Pripojte sa k nám a oblečte sa aj vy do modra! Ďakujeme. U nás v spojenej škole  1. apríla.

• Deň učiteľov

• “Priemerný učiteľ hovorí. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Lepší učiteľ demonštruje na príklade. Najlepší inšpiruje” (William Arthur Ward).

Aj naša škola tohto roku vybrala najlepších zamestnancov: PaedDr. Jozef Imrich (riaditeľ) - za dlhoročnú pedagogickú činnosť, PhDr. Mariana Fedorová (odborný zamestnanec - psychologička) - za dlhoročnú odornú a pedagogikú činnosť a prácu s deťmi Spojenej školy,  PaedDr. Tomáš Končár (učiteľ) - za výborné výsledky pri práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami a úspešné zapájanie sa do výtvarných súťaží v rámci celého Slovenka  a Štefánia Maguláková (učiteľka) - za pedagogickú činnosť v ŠMŠ. Poďakovanie patrí tiež rade rodičov, ktorá si  pedagogických i nepedagogických zamestnancov úctila kvietkom  a malým darčekom. Osobitné poďakovanie patrí pani Beáte Repkovej, ktorá  pre všetkých zamestnancov upiekla sladké prekvapenie. Ďakujeme všetkým žiakom, deťom, rodičom, zamestnanom, ktorí prispeli svojou troškou aj do kultúrného programu a pripravili príjemné posedenie pre všetkých kolegov.

Tešíme sa o rok.

• Starší čítajú mladším

• V rámci marca - mesiaca kníh sme uskutočnili  zaujímavú aktivitu: ,,Starší čítajú mladším“. Žiaci z ŠKD 1 spolu so s. vychovávateľkou čítali mladším kamarátom. Školský klub detí sa premenil na krásnu rozprávkovú krajinu, v ktorej žiaci spoločne prežívali pocity hrdinov z rozprávok. Aby do deja vtiahli všetky deti, pomohli im aj naše milé obľúbené maňušky. Deti si z hodiny odniesli nielen  množstvo zážitkov, ale  naučili sa i aktívne počúvať a vytvorili si pozitívny vzťah k čítaniu, literatúre a dramatizácii.

Koordinátor mediálnej výchovy

• Ponožková výzva

• Ponožková výzva sa každoročne koná 21.marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Jej cieľom je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndróm. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu osobnému príkladu, môže každý z nás búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny – žiť plnohodnotný život.
            K tejto výzve sa pripojili aj všetci naši žiaci a učitelia. Zažili sme aj veľa zábavy pri spoločnom rytmickom tanci.

• 21. MAREC - SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU

• Počas tohto dňa je cieľom poukázať na to, že ľudia s Downovým syndrómom majú mať rovnaké práva, príležitosti a voľby ako ostatní ľudia.

Každý sa môže pripojiť jednoduchým, ale hodnotovo významným gestom - obutím ponožiek rôznych farieb.

Spoločne tak svetu môžeme dokázať, že rešpektujeme iné názory, výzory, postoje.

• MAREC MESIAC KNIHY

• Rozprávky a príbehy majú v živote detí výnimočné a nezastupiteľné miesto. Umožňujú deťom vstup do nových svetov, vyvolávajú v nich pocity pohody, ktoré posilňujú dôveru a istotu. Školská knižnica za pomoci žiakov zdramatizovala rozprávku Pod hríbikom. Spoločne si zahrali a zaspievali príbeh o zvieratkách, ktoré sa ukrývali pred dažďom. Na konci si spolu vyrobili plagát a nechýbala ani sladká odmena.

• MDŽ

• Žena je nositeľkou života a ako takej jej patrí naša úcta, láska a rešpekt. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien si aj žiaci našej školy pripomenuli tento sviatok  a obdarovali vlastnoručne vyrobeným darčekom  svoje mamy, babičky či pani učiteľky. Naši mužskí kolegovia tak ako každý rok ani teraz  nezabudli  na ženský kolektív a  obdarovali  nás kvetom a pohostili sladkým prekvapením, za čo im patrí naša vďaka. Ženy si takúto pozornosť zaslúžia nielen v tento sviatok, ale každý deň ich poteší  úsmev, či malý "veľký" prejav lásky.

• Išlo vajce na vandrovku

• Ďakujeme "hercom" Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou za krásny online divadelný zážitok. V pondelok 7. marca 2022   zobrali našich žiakov spolu s vajcom a jeho kamarátmi na vandrovku, na ktorej spojili svoje sily a ubránili sa zbojníkom.  Veríme, že ďalšie dobrodružstvá zažijeme  už naživo.

• Svetový deň povedomia o autizme

• Deň učiteľov