• Usilovný mravček

        • Specialna_materska_skola_(1).pptx

             

          Spojená škola, Budovateľská 1309, 093 01 Vranov nad Topľou

           

          Školský vzdelávací program


           

           

           

          Názov ŠkVP

          Usilovný mravček

          Názov školy

          Spojená škola, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou

          Stupeň vzdelania

          Predprimárne vzdelanie

          Dĺžka dochádzky

          1-4 roky

          Forma výchovy a vzdelávania

          Poldenná, celodenná

          Počet tried

          6

          Vyučovací jazyk

          Slovenský

          Druh školy

          Štátna

          Kontakt ŠMŠ

          smsvranov@gmail.com

          0917 440692

          Web stránka školy

          www.zspretpadic.edupage.org

          Zriaďovateľ

          Okresný úrad Prešov

          Dátum schválenia

           

          Miesto vydania

          Spojená škola, Budovateľská 1309, 093 01 Vranov nad Topľou

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          1. Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania

           

          Logo ŠMŠ „Usilovný mravček“ symbolizuje usilovnosť, vytrvalosť, pracovitosť, trpezlivosť..., všetky vlastnosti, ktoré deti pri svojom vzdelávaní potrebujú. Tak, ako je mravček usilovný pri svojej práci, tak aj deti so zdravotným znevýhodnením potrebujú túto vlastnosť rozvíjať a zveľaďovať.

          Edukačný proces špeciálnej materskej školy „Usilovný mravček“ je plánovaný a realizovaný v súčinnosti s dokumentom Vzdelávací program pre deti so zdravotným znevýhodnením - predprimárne vzdelávanie, ktoré schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 15. mája 2017 pod číslom 2017-2127/20564:14-10G0 s platnosťou od 1. septembra 2017.

          Špeciálna materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja kognitívne schopnosti, sebaobslužné, kultúrne, hygienické návyky, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie v základnej škole a špeciálnej základnej škole. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí, s prihliadnutím na stupeň a druh postihnutia.

           

          Predprimárne vzdelávanie v špeciálnej materskej škole „Usilovný mravček“ uskutočňujeme formou:

          • celodenného niekoľkoročného predškolského vzdelávania
          • poldenného zaškolenia v rozsahu 4-5 hodín denne v dopoludňajšom čase
          • adaptačného pobytu – 3 mesiace
          • diagnostického pobytu – 1 rok

           

          Rešpektujúc všeobecné ciele ako aj hodnoty, ktoré naša materská škola uznáva, sme si vytýčili vlastné ciele materskej školy:

          • vytvoriť podmienky na plynulú adaptáciu na nové prostredie (pri vstupe dieťaťa do materskej školy)
          • rozvíjať cieľavedome tie schopnosti a zručnosti v psychomotorickej (hrubá a jemná motorika), poznávacej, emocionálnej a sociálnej oblasti, ktoré vývinovo zaostávajú, aj prostredníctvom rehabilitačnej starostlivosti
          • rozvíjať komunikačnú bázu formou AAK (TEACCH, PECS..) v spolupráci so školským logopédom
          • rozvíjať komunikačné schopností detí pomocou programu znakovej reči Baby signs
          • uspokojovať a rozvíjať potreby, záujmy, sklony, individuálne predpoklady, schopností v príťažlivých činnostiach
          • zvyšovať telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť s cieľom pozitívnej adaptácie organizmu s prihliadnutím na individuálne možnosti a schopností dieťaťa
          • predchádzať a eliminovať nežiaduce správanie prostredníctvom muzikoterapie
          • vplývať na získavanie vedomostí a zručností v príťažlivých podmienkach a činnostiach a tým podporovať a rozvíjať samostatnosť, sebadôveru a sebavedomie dieťaťa
          • naplniť potrebu sociálneho kontaktu dieťaťa s rovesníkmi v reálnom živote (v spolupráci s MC Slniečko, Safari centrum, MsDK, Mestskou knižnicou...)
          • poskytovať kvalifikovanú starostlivosť deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami – plnenie IVVP s cieľom individuálne rozvíjať každé dieťa

           

          Na prvoradé miesto je kladená spoluprácu s rodinou detí. Organizované sú spoločné stretnutia pri rôznych príležitostiach a akciách organizovaných školou. Snahou je pomôcť rodine pri riešení vyskytujúcich sa výchovných problémov a ich prevencii.  Stretnutia sú organizované pri príležitostiach aktuálnych sviatkov (Vianoce, Karneval, Deň matiek, rozlúčka s predškolákmi  a pod.), kde sú prizvaní rodičia a starí rodičia detí, súčasťou stretnutia sú tvorivé dielne, ktorých cieľom je rozvíjať u detí manuálne zručnosti, jemnú motoriku a vizuomotoriku,  tvorivosť, upevniť vzájomné vzťahy a naučiť sa niečo nové pri konštruovaní z rozmanitého materiálu.

          Deti sú vedené k zdravému životnému štýlu,  aj k dostatočnému pobytu na čerstvom vzduchu a športovaniu. Na konci školského roka sa organizuje spoločný výlet s deťmi a rodičmi do blízkeho, ale aj vzdialeného okolia.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          1. Vlastné zameranie školy

           

                                  Usilovný mravček komunikuje

           

          Komunikácia je jednou zo základných potrieb človeka a je prostriedkom k začleneniu do spoločnosti. Aby bol rozvoj komunikácie úspešný, je závislý na určitých schopnostiach neuromotorických, senzorických, kognitívnych a ich kooperácie. Tie  však u detí so zdravotným znevýhodnením často zlyhávajú. Z tohto dôvodu sa vo zvýšenej miere zameriavame na rozvoj komunikačných schopností. Prioritu vidíme v efektívnom aplikovaní všetkých dostupných didaktických pomôcok, obrázkových materiálov a informácií prostredníctvom informačno-komunikačných technológií. V spolupráci so školským logopédom využívame stimulačný program na rozvoj reči, AAK (TEACCH, PECS, znakovanie ...). V rámci podpory a rozvíjania komunikačných schopností detí je v ŠMŠ používané znakovanie programu Baby signs, v ktorom pedagógovia špeciálnej materskej školy absolvovali základný kurz, pod vedením certifikovanej lektorky.

           

           

                                                   Usilovný mravček športuje

          Pohyb je pre deti prirodzenou činnosťou, ktorá prináša radosť. U detí so zdravotným znevýhodnením sa zameriavame na rozvíjanie a upevňovanie psychomotorických schopností a zručností v spolupráci s fyzioterapeutom. Podstata je v zabezpečení dobrých podmienok pre pohybové aktivity – priestorových aj materiálnych.  Aktivity, ktoré podporujú naše zámery sú jarné a jesenné turistické vychádzky, hry na snehu a so snehom, letná olympiáda v spolupráci s rodičmi, využívanie školského detského ihriska, školskej telocvične. Všetky pohybové aktivity sa prispôsobujú schopnostiam a možnostiam detí. Prostredníctvom grantov a sponzorov plánujeme postupne pridávať ďalšie aktivity a prvky detského ihriska.

           

           

                              Usilovný mravček a muzikoterapia

          Muzikoterapia a jej pozitívny účinok hudby je v súčasnosti známy. Ide o účinok melódie, rytmu, harmónie a vyvolanie príjemných zážitkov a predstáv. Rytmická výchova je veľmi dôležitá pre všetky deti zaostávajúce vo vývine motoriky a v sociálnom vývine. Hudba ma vplyv na fyziologické pochody a napomáha uzdravovaniu. Pomáha uvoľniť sa, saturovať emocionálne potreby, nájsť cestu k iným cez spoločenské zážitky. Ponúka nové možnosti komunikácie cez zvuky, tóny a rytmus a otvára tak možnosti na sebavyjadrenie. Hudba formou terapie výrazne napomáha rozvoju komunikácie, ktorá u detí s viacnásobným postihnutím výrazne zaostáva.

          Cieľom muzikoterapie v podmienkach ŠMŠ je odbúrať u detí napätie, stres, podporiť ich vnímanie, podnietiť ich k verbálnej i neverbálnej komunikácii, a tým prispieť                         k psychomotorickému napredovaniu, výchove a vzdelávaniu, rozvíjať vzťah s okolím.

           

          1. Profil absolventa

           

          Absolventom sa stáva dieťa, ktoré absolvuje posledný rok dochádzky do zariadenia a v danom školskom roku  do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku (výnimkou sú deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou). Predškolské vzdelávanie môže dieťa ukončiť aj vtedy, ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale podľa vyjadrenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku (predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov).

          Absolvent ukončením dochádzky do špeciálnej materskej školy získava predprimárne vzdelanie a je spôsobilý pokračovať ďalej na primárnom stupni vzdelávania. Absolvent získava pri ukončení osvedčenie o absolvovaní predprimárnho vzdelania.

          Osvedčenie vydáva riaditeľka školy na tlačivách predpísaných a schválených Ministerstvom školstva Slovenskej republiky. Vydávanie osvedčenia je súčasťou slávnostného aktu rozlúčky detí predškolského veku s kolektívom špeciálnej materskej školy a rodičmi. Rozlúčka s predškolákmi sa uskutočňuje spravidla posledný júnový týždeň aktuálneho školského roka.

          Dieťa absolvovaním predprimárneho vzdelávania v Špeciálnej materskej škole vo Vranove nad Topľou získava súhrn základných kompetencií, ktoré sú potrebné pre jeho ďalšie vzdelávanie ako aj pre život v spoločnosti.

           

          Profil absolventa dieťaťa s viacnásobným postihnutím:

           

          1. Komunikačné kompetencie

          Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania, v závislosti

          od stupňa a charakteru viacnásobného postihnutia

          -vyjadruje svoje potreby slovne alebo pomocou

           augmentatívnej a/alebo alternatívnej komunikácie

           (podporné a náhradné spôsoby komunikácie),

          -nadväzuje očný kontakt pri komunikácii,

          -reaguje na svoje meno,

          -primerane, podľa svojich schopností vyjadruje

           súhlas/nesúhlas,

          -reaguje na neverbálne signály (gestá, mimiku, hlasnosť

           prejavu prispôsobuje situácii),

          -chápe jednoduché požiadavky dospelých, reprodukuje

           básne, riekanky, jednoduchý oznam,

          - vyjadruje podľa svojich možností aspoň na elementárnej

           úrovni svoje myšlienky, názory bez/s pomocou učiteľa,

          -zreprodukuje samo alebo s pomocou učiteľa aspoň na   elementárnej úrovni osvojené poznatky

          1. Matematické kompetencie

           

           

           

           

           

           

          Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania, v závislosti

          od stupňa a charakteru viacnásobného postihnutia

          -priraďuje a triedi predmety podľa určitých kritérií,

          -pozná a rozlišuje základné geometrické tvary,

          -oboznamuje sa s pojmami málo – veľa,

          -oboznamuje sa s číselným radom,

          -oboznamuje sa so základmi matematických predstáv,

          -orientuje sa v priestore a rovine bez/s pomocou učiteľa,

          - objavuje a nachádza funkčnosť vecí, uvedomuje si ich

           význam.

          1. Digitálne kompetencie

          Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania, v závislosti

          od stupňa a charakteru viacnásobného postihnutia

          -pozná a prípadne aj využíva rôzne zdroje získavania

           informácií prostredníctvom sledovania informačno-

           komunikačných technológií, z rôznych médií bez/s

           pomocou učiteľa,

          -aplikuje elementárne zručnosti v činnostiach

           s informačnými a komunikačnými technológiami

           a s detskými edukačnými programami bez/s pomocou

           učiteľa,

          -pozná niektoré mobilné komunikačné prostriedky,

          -využíva rôzne zdroje získavania informácií bez/s

           pomocou učiteľa,

          -dokáže samostatne alebo s pomocou ovládať jednoduchú

           digitálnu hračku/pomôcku.

          1. Kompetencie učiť sa riešiť problémy

          Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania, v závislosti

          od stupňa a charakteru viacnásobného postihnutia

          -prejavuje primerane svojim možnostiam zvedavosť

           a spontánny záujem o spoznávanie nového,

          -využíva samo alebo s pomocou primerané pojmy, znaky

           a symboly,

          -pozoruje, opakuje, precvičuje, napodobňuje,

          -aplikuje v hre, v rôznych aktivitách a situáciách získané

           poznatky a skúsenosti,

          -zotrvá v hre a inej činnosti a dokončí ju,

          -vyvíja vôľové úsilie v hre a inej činnosti,

          -hodnotí vlastný výkon, teší sa z vlastných výsledkov,

          -naučí sa pracovať s hračkami, knihou, učebnými

           pomôckami alebo dokáže s nimi pracovať s pomocou

           učiteľa,

          -oboznamuje sa s rôznymi druhmi úchopov a snaží sa ich

           využívať pri rôznych manipulačných činnostiach,

          -oboznamuje sa s konštrukčnými a deštrukčnými

           manipulačnými činnosťami s rôznymi druhmi stavebníc

           a edukačných pomôcok,

          -prejavuje a rozvíja grafomotorické zručnosti

           (s prihliadnutím na druh a stupeň zmyslového, telesného  a   mentálneho postihnutia),

          -rieši problémové úlohy bez/s pomocou učiteľa,

          -rieši jednoduché úlohy pokusom a omylom alebo podľa

           zadaných inštrukcií, pričom využíva svoje doterajšie

           skúsenosti,

          -objavuje a nachádza funkčnosť vecí, uvedomuje si ich

           zmeny.

          1. Sociálne a personálne kompetencie

          Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania, v závislosti

          od stupňa a charakteru viacnásobného postihnutia

          -správa sa empaticky k svojmu okoliu,

          -rozlišuje známe a neznáme osoby,

          -hrá sa a pracuje vo dvojici, v skupine, v kolektíve,

          -nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty

           s inými,

          -rieši konflikty s pomocou dospelých alebo samostatne,

          -uvedomuje si vlastnú identitu,

          -prejavuje svoje pocity,

          -primeraným spôsobom sa presadzuje v aktivitách,

          -správa sa spoločensky a podľa určených pravidiel

           slušného správania,

          - podľa dohodnutých kritérií hodnotí samostatne alebo

           s pomocou učiteľa vo svojom bezprostrednom okolí, čo sa

           mu páči/nepáči, čo je správne/nesprávne, čo je dobré/zlé

           na veciach alebo osobách.

          1. Občianske kompetencie

          Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania, v závislosti

          od stupňa a charakteru viacnásobného postihnutia

          -uvedomuje si vlastnú identitu,

          -pozná niektoré svoje osobné údaje,

          -správa sa v skupine, v kolektíve podľa určených

           spoločenských pravidiel a noriem,

          -orientuje sa v spoločenskom prostredí,

          -zaujíma sa o dianie v rodine, v materskej škole,

           v bezprostrednom okolí.

          1. Pracovné kompetencie

          Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania, v závislosti

          od stupňa a charakteru viacnásobného postihnutia

          -zvláda samostatne alebo s pomocou inej osoby

           sebaobslužné činnosti,

          -oboznamuje sa a utvára si základné hygienické návyky,

           oboznamuje sa a utvára si základné návyky pri stolovaní,

          -využíva bez/s pomocou učiteľa hrubú a jemnú motoriku

           prekonávaním prekážok,

          -podľa svojich schopností prejavuje na elementárnej úrovni

           grafomotorickú gramotnosť,

          -adekvátne a podľa svojich schopností používa hračky,

           edukačné pomôcky a predmety dennej potreby,

          -pracuje samostatne alebo s pomocou inej osoby

           s prírodným materiálom,

          -oboznamuje sa a utvára si základné pracovné návyky.

           

          Kompetencie slúžia najmä pre učiteľa, aby vedel ktorým smerom má smerovať svoje pedagogické pôsobenie prostredníctvom cieľavedomej a zmysluplnej práce, s prihliadnutím na druh a stupeň postihnutia a na rozvojové možnosti detí.

           

          Profil absolventa dieťaťa s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami:

           

          1.  

          Psychomotorické

          kompetencie

          - používa v činnosti všetky zmysly, nie súčasne viaceré,

           s ohľadom na individuálne, senzorické špecifiká,

          – ovláda pohybový aparát a telesné funkcie,

          – prejavuje túžbu a ochotu pohybovať sa,

          – ovláda základné lokomočné pohyby,

          – využíva globálnu motoriku prekonávaním prírodných

          a umelých prekážok,

          – orientuje sa v známom priestore.

          1. Komunikačné kompetencie

          – vyjadruje svoje potreby slovne alebo pomocou

           augmentatívnej a/alebo alternatívnej komunikácie

           (podporné a náhradné spôsoby komunikácie),

          – chápe a vykoná jednoduché situačné inštrukcie viazané

           k daným režimovým aktivitám,

          – učí sa receptívnu reč podľa svojej aktuálnej vývinovej

          úrovne,

          – odpovie na jednoduchú otázku – funkčne

          1. Matematické kompetencie a kompetencie v oblasti vedy     a techniky

          vytvára poradie predmetov podľa určitého pravidla,

          v hre a rôznych situáciách uplatňuje pojmy na

          vyjadrenie množstva a čísla.

           

          1. Digitálne informačné kompetencie

          -naučí sa cielene pracovať určitý čas za stolom

          (individuálne),

          – zvláda základy ovládania digitálnych technológií,

          – využíva rôzne zdroje získavania informácií aj mimo

          materskej školy (od blízkych osôb, z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom informačno- komunikačných technológií, z rôznych médií).

          1. Kompetencie učiť sa, riešiť problémy, unkčne používať úsudok

          -učí sa pod učiteľovým vedením,

          – uplatňuje organizovanú štruktúru miesta, času a postupu

             činnosti,

          – sústredí sa primerane dlhý čas na hru a na zámernú riadenú výchovno-vzdelávaciu činnosť,

          – prejavuje aktivitu v individuálnom učení sa,

          – hodnotí vlastný výkon, teší sa z vlastných výsledkov,

          – zvláda základy učenia sa pod vedením učiteľa,

          – rieši s pomocou učitľa problémy v osobne a spoločenskej rovine,

          – rieši jednoduché problémové úlohy,

          – poznáva účel predmetov,

          – manipuluje s nimi podľa ich účelu,

          – poznáva, čo je dobré/zlé na veciach, osobách,

          – objavuje a nachádza funkčnosť vecí,

          – využíva naučené pojmy, znaky a symboly,

          – pozoruje,

          – kladie otázky.

           

          1. Sociálne a personálne kompetencie

          – uvedomuje si vlastnú identitu (v závislosti od stupňa a charakteru svojho postihnutia),

          – vyjadruje svoje pocity,

          – poznáva, čo sa mu páči/nepáči, vyjadruje svoje potreby,

          - požiada vhodným spôsobom o pomoc, keď si to situácia vyžaduje,

          - používa základné spoločenské konvencie,

          – hrá sa vo dvojici

          -nadväzuje očný kontakt

          1. Občianske kompetencie

          – poznáva, čo je správne/nesprávne,

          – poznáva, čo je dobré/zlé,

          – rešpektuje dohodnuté pravidlá spoločensky prijateľného správania,

          – spoznáva základné pojmy z najbližšieho okolia, rodiny.

           

          1. Pracovné kompetencie

          – poznáva účel predmetov,

          – manipuluje s nimi podľa ich účelu,

          – naučí sa pracovať s hračkami, knihou, učebnými pomôckami,

          – osvojuje si pracovné správanie, pracovné návyky,

          – naučí sa pracovať určitý čas cielene, individuálne za stolom,

          – zapája sa adekvátne na určitý čas do spoločných aktivít

           

          Súbor kompetencií slúži ako informácia pre pedagógov, aby vedeli, kam majú smerovať svoje pedagogické pôsobenie prostredníctvom cieľavedomej, zmysluplnej a rozvojovým možnostiam dieťaťa s autizmom alebo inými pervazívnymi vývinovými poruchami primeranej výchovno-vzdelávacej činnosti.

           

          1. Organizačné usporiadanie denných činností v materskej škole

           

          Edukačná činnosť v špeciálnej materskej škole prebieha od 7.00 do 15.30 hod.  Organizácia dňa prebieha formou hier a hrových činností, pohybových a relaxačných cvičení, pobytu vonku, odpočinku. Deti z oboch tried sa stretávajú zväčša na pobyte vonku a pri hrách a hrových činnostiach ráno do 8.30 a popoludní po odpočinku, počas ostatných činnosti pracujú deti v triede, do ktorej sú zaradené. Organizácia denných činností je flexibilná, prispôsobená individuálnym potrebám každého dieťaťa so zdravotným znevýhodnením.

          Usporiadanie denných činností

          • zohľadňuje aktuálny psychický a fyzický stav dieťaťa
          • prihliada na špecifické potreby a možnosti každého dieťaťa
          • zabezpečuje vyvážené striedanie foriem denných činností
          • kladie dôraz na dodržiavanie psychohygieny, pitného režimu
          • vytvára pozitívnu atmosféru v triede

           

          Usporiadanie denných činností pravidelne sa opakujúcich je rozpracované vo forme        denného poriadku. Súčasťou denného poriadku sú:

          • hry a hrové činnosti
          • pohybové a relaxačné cvičenia
          • pobyt vonku
          • odpočinok
          • činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stravovanie, stolovanie)
          • individuálna logopedická starostlivosť
          • špeciálne cvičenia
          • rehabilitačná starostlivosť.

           

          1. Učebné osnovy

           

          Učebné osnovy sú rozpracované v obsahových a výkonových štandardoch vo vzdelávacích oblastiach: Jazyk a komunikácia, Matematika a práca s informáciami, Človek a príroda, Človek a spoločnosť, Človek a svet práce, Umenie a kultúra, Zdravie a pohyb.

          Legenda:

          JK – Jazyk a komunikácia

          MI – Matematika  práca s informáciami

          ČP – Človek a príroda

          ČS – Človek a spoločnosť

          ČSP – Človek a svet práce

          UK-VV – Umenie a kultúra – výtvarná výchova

          UK- HV – Umenie a kultúra – hudobná výchova

          ZP – Zdravie a pohyb

           

          Učebnými osnovami Školského vzdelávacieho programu Usilovný mravček sú vzdelávacie štandardy vzdelávacích oblastí Vzdelávacieho programu pre deti so zdravotným  znevýhodnením – preprimárne vzdelávanie  http://www.statpedu.sk/sites/default/files/nove_dokumenty/deti-a-ziaci-so-zdravotnym-znevyhodnenim/VP%20pre%20deti%20so%20ZZ-schválené-máj%202017.pdf

           

          Východiska plánovania:

          V špeciálnej materskej  škole „Usilovný mravček“ sa harmonogram denných aktivít a cielené vzdelávacie aktivity plánujú a realizujú tak, aby sa pokryl celý vzdelávací obsah Štátneho vzdelávacieho programu. Pri postupnom dosahovaní vzdelávacích štandardov zo Štátneho vzdelávacieho programu pre deti so zdravotným znevýhodnením pre predprimárne vzdelávanie, sa zohľadňuje aktuálna úroveň spôsobilostí detí v danej triede materskej školy.

           

          • Výchovnovzdelávacia činnosť je plánovaná týždenne vzhľadom na špecifiká práce    v materskej škole s celodennou formou výchovy a vzdelávania, kedy predprimárne vzdelávanie zabezpečujú striedavo na zmeny dve učiteľky. Plán výchovnovzdelávacej činnosti je chápaný ako súčasť prípravy na výchovno-vzdelávaciu činnosť, ktorého forma a spôsob vedenia sú schválené pedagogickou radou.
          • Plán vypracúva učiteľka rannej zmeny pre svoju priamu výchovnovzdelávaciu činnosť v konkrétnej triede.  Učiteľky vzájomne spolupracujú v rámci prípravy a plánovania svojej výchovnovzdelávacej činnosti v konkrétnej triede, ale i v celej materskej škole. Je úplne na ich vzájomnej súčinnosti a dohode, koľkokrát maximálne za týždeň zaradia jednotlivé vzdelávacie oblasti, ako a kedy ich budú realizovať. Učiteľky vychádzajú pri plánovaní z poznania aktuálnej úrovne detí. Rešpektujú ich záujmy, potreby, prirodzenú variabilitu a sociokultúrne prostredie.
          • Súčasťou plánovania je zohľadnenie vymedzených tém. Voľba konkrétnej témy a dĺžka jej časového úseku je na uvážení a dohode učiteliek danej triedy. Témy predstavujú ucelenú opornú konštrukciu pre štruktúrovanie konkrétneho obsahu vzdelávania, ale zohľadňujú i zmysluplný situačný kontext aktivít s deťmi v rámci určitého obdobia, ako i tradíciu a podmienky našej školy. Jednotlivé témy je možné podľa potreby učiteliek danej triedy zlúčiť, prípadne akokoľvek zmeniť ich poradie    z dôvodu materiálnotechnického zabezpečenia plánovaných aktivít v triedach, či aktuálnej situácie v konkrétnej triede.

          Špeciálna materská škola pracuje s nasledujúcimi mesačnými obsahovými celkami, ktoré sa delia na odporúčané témy:

           

           

          Mesiac

          Obsahový celok

          Témy

          IX.

          „Začína sa škola, mravček všetkých volá.“

          Ahoj, som tvoj kamarát

          Naša škola

          Režim dňa

          Pozor, cesta!

           

          X.

          „Mravček žije zdravo rád, jeseň prišla do záhrad.“

          Pani Jeseň

          Záhrada plná dobrôt

          Spoznávame ľudské telo

          Žijeme zdravo

           

          XI.

          „Mravček ide do prírody, spoznať les i mladé tvory.“

          Premeny prírody

          Čo je živé, čo neživé

          Les a jeho tajomstvá

          Zvieratá a ich mláďatá

           

          XII.

          „Mravček stromček rozžiari a darčeky rozbalí.“

          Mikuláš

          Vianočné tradície

          Koleda

          I.

          „ Je tu zima, je tu mráz, kam sa mravček, kam schováš...“

          Pani Zima

          Zimné radovánky

          Starostlivosť o zvieratá, vtáčiky

           

          II.

          „Mravček sa zabáva, mravček sa teší, masku si nasadia aj všetky deti.“

           

          Fašiangy a karneval

          Farby okolo nás

          Hravá matematika

          Moja cesta k samostatnosti

          III.

          „ Rozprávka sa otvára, mravček ju rád spoznáva.“

          Kniha, moja kamarátka

          Z rozprávky do rozprávky

          Moja obľúbená hračka

          My sme malí remeselníci

          IV.

          „Slniečko nás pošteklilo a mravčeka zobudilo.“

          Veľká noc

          Pani Jar

          Putovanie vodnej kvapky

          Od semienka k rastlinke

           

          V.

          „Mravček ľúbi maminku, vlasť i svoju rodinku.“

          Z lásky k mame

          Moja rodina

          Slovensko, moja vlasť

          Dopravné prostriedky

          VI:

          „ Je tu leto, mravček kričí, tešíme sa na prázdniny!“

          MDD- Týždeň plný zábavy

          Pani Leto

          Čo sme sa naučili

          Lúčime sa, škôlka milá...

            

           

          1. Vyučovací jazyk

           

          Základným vyučovacím jazykom je štátny jazyk Slovenskej republiky –slovenský jazyk.

           

          1. Materiálno-technické a priestorové zabezpečenie predprimárneho

                    vzdelávania

           

          Prostredie špeciálnej materskej školy je upravené tak, aby pozitívne ovplyvňovalo osobnosť dieťaťa a v plnej miere uspokojovalo jeho potreby pri formovaní jeho osobnosti. V špeciálnej materskej škole vytvárame pre tieto deti vhodné podmienky pre zvýšenie pocitu pohody, výkonnosti pri hre, učení a práci, s prihliadnutím na ich značnú unaviteľnosť.

          V našom zariadení sú dodržiavané bezpečnostné a hygienické normy. Prostredie je príjemné, útulné a harmonické – spĺňa estetické a emocionálne kvality. Súvisí s cieľmi špeciálnej materskej školy, výchovno-vzdelávacou činnosťou, obsahom výchovy a vzdelávania, s učením sa dieťaťa.

          ŠMŠ má zriadené 4 triedy – herne, ktoré sú vybavené vhodným detským zariadením (kuchynka, suchý bazén, žinenky, molitanové kocky, PC, televízor s DVD prehrávačom, interaktívna tabuľa, ARIS stolička, invalidné vozíky, relaxačné kreslá, CD prehrávač, elektronický klavír ...), ktoré priaznivo pôsobia na sociálno-emocionálnu atmosféru v triede. K štandardnému a nezastupiteľnému vybaveniu našej školy patria hračky (didaktické pomôcky, logické hry, učebné pomôcky, montessori aktivity, obrázkový materiál, detská a odborná literatúra...) primerané veku a postihnutiu dieťaťa.

                    Podstatou vybavenia tried ŠMŠ je veľká ponuka aktivít, ktoré stimulujú rôzne zmysly jedinca. Jedinec si vyberá sám z ponúkaných možností, motivuje ho zariadenie a činnosť, pedagóg nenápadným spôsobom pomáha niektorým jedincom pri výbere činnosti, ktorá je zameraná hlavne na komplexne využitie zmyslov- zraková, sluchová, čuchová, hmatová podmety sú ponúkané  so zameraním na prežívanie príjemných pocitov, získavanie nových zážitkov.

          Spálňa je spoločná pre triedy. Všetky oddelenia majú jednu umývarku so záchodmi,  sprchovacím kútom, umývadlami a prebaľovacím pultom. Vstupom do ŠMŠ je priestranná šatňa s bezbariérovým prechodom do tried.

          Školský dvor je vybavený preliezkami, lavičkami, šmýkalkou, pieskoviskom.

          Súčasťou je aj využívanie relaxačnej miestnosti Snoezelen v priestoroch Spojenej školy.

           

          Plusy ŠMŠ

          Mínusy ŠMŠ

          • vysoká vybavenosť obrazového materiálu
          • IKT vybavenie
          • Montessori hry
          • kvalitné vybavenie hudobných nástrojov a muzikoterapeutických pomôcok
          • senzorické pomôcky
          • didaktické hračky
          • relaxačno-oddychové zóny
          • chov slimáka afrického, motýlia záhrada v rámci animoterapie
          • relaxačná  miestnosť,  Snoezelen v priestoroch spálne.
          • nedostačujúce stiesnené priestory
          • oddelená miestnosť určená pre oddychovú časť dňa – spálňa
          • jedáleň
          • staré Aris stoličky

           

           

           

          1. Osobitosti a podmienky výchovy a vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením

           

          Špeciálna materská škola „Usilovný mravček“ vytvára vhodné podmienky pre výchovu a vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením.

          Špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby sú u dieťaťa diagnostikované školským zariadením výchovnej prevencie a poradenstva. Špeciálnou výchovno-vzdelávacou potrebou je požiadavka na úpravu podmienok (obsahu, foriem, metód, prostredia a prístupov) vo výchove a vzdelávaní pre dieťa. Vo všetkých organizačných formách vzdelávania vytvoríme deťom špecifické podmienky pre ich úspešné vzdelávanie a uspokojovanie ich špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb.

          Špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú zo zdravotného znevýhodnenia, zohľadnenie ktorého mu zabezpečí rovnocenný prístup k vzdelávaniu, primeraný rozvoj schopností alebo osobnosti, ako aj dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a primeraného začlenenia do spoločnosti.

          V špeciálnej materskej škole zabezpečujeme výchovu a vzdelávanie deťom:

          • so zdravotným znevýhodnením (s telesným, mentálnym, sluchovým postihnutím, deťom s autizmom a s narušenou komunikačnou schopnosťou)

          Pre tieto deti vytvárame individuálne podmienky:

          • vzdelávanie podľa individuálneho vzdelávacieho programu
          • úprava organizácie výchovy a vzdelávania
          • úprava prostredia, v ktorom sa výchova a vzdelávanie uskutočňuje
          • využitie špecifických metód a foriem výchovy a vzdelávania

           

          Špeciálna materská škola „Usilovný mravček“ pre deti so zdravotným znevýhodnením a tiež podľa individuálnej potreby konkrétneho dieťaťa, systematicky a pravidelne zabezpečuje v spolupráci s centrom špeciálno-pedagogického poradenstva špeciálno-pedagogické  vyšetrenia spojené s komplexnou diagnostikou.

           

           

           

           

          1. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí a zamestnancov

          Kontrola a hodnotenie detí

          V špeciálnej materskej škole sa používa široká škála metód pozorovania a hodnotenia dieťaťa. Hodnotenie dieťaťa je jednou z najdôležitejších činností učiteľky. Hodnotenie má na dieťa veľmi veľký a dlhodobý vplyv. Každý deň a každá činnosť dieťaťa, ktorú realizuje zámerne alebo spontánne, prináša množstvo príležitostí na hodnotenie dieťaťa. Medzi najčastejšie metódy, ktoré využívame v práci patria:

          • Pozorovanie činnosti dieťaťa umožňuje skúmať dieťa v prirodzených podmienkach – prostredníctvom hry. Cieľom pozorovania je poznávať schopnosti dieťaťa, jeho osobné vlastnosti, psychické stavy, sociálne vzťahy a ostatné prejavy, ktoré dieťa charakterizujú ako osobnosť a odlišujú ho od ostatných jednotlivcov.
          • Rozhovor, prostredníctvom ktorého zisťujeme tie stránky osobnosti, ktoré sú nedostupné priamym pozorovaním alebo inými diagnostickými metódami.
          • Analýza produktov detí, prostredníctvom tejto metódy sa analyzujú výtvarné a pracovné produkty, pracovné listy detí, ktoré sa zhromažďujú v Portfóliu každého dieťaťa (zakladači). Je to usporiadaný súbor produktov dieťaťa za určité obdobie. Učiteľke aj rodičovi poskytuje obraz o napredovaní, prípadne stagnácii dieťaťa v niektorej oblasti.
          • Slovné hodnotenie je charakteristické individualizáciou hodnotenia – opisuje čo najpresnejšie individualitu dieťaťa. Používanie pochvaly a povzbudenia je silným motivačným prvkom pri ďalšom snažení a napredovaní dieťaťa.

          Pri práci sa používa aj pedagogická diagnostika, prostredníctvom ktorej sa zisťuje aktuálna úroveň nadobudnutých vedomostí, zručností a návykov u dieťaťa.

          Kontrola a hodnotenie zamestnancov

          Zástupkyňa ŠMŠ v spolupráci s riaditeľkou školy vypracováva na aktuálny školský rok Plán hospitačnej činnosti, ktorý je súčasťou Plánu vnútroškolskej kontroly a tvorí prílohu Plánu práce špeciálnej materskej školy.

          Priebeh a výsledky kontrolnej a hospitačnej činnosti zaznamenáva a na určenom termíne predkladá na kontrolu riaditeľovi školy.

           

           

    • Kontakty

      • Spojená škola, Budovateľská 1309, Vranov n/T
      • +421 57 4495512, mobil:0911 031 224, PaedDr. Jozef Imrich - riaditeľ školy +421 57 4885443, mobil:0911 909 294, Mgr. Anna Novotná - zástupca riaditeľa ZŠ pre TP, ŠZŠ, PŠ +421 917 440 692, mobil:0917 440 692, Mgr. Jana Kolesárová - zástupca riaditeľa ŠMŠ, ZŠ pre autistov, ZŠ pri zdravotníckom zariadení +421 57 4885141, Mgr. Gabriela Ihnátová - odborný referent PaM +421 57 4885140, Eva Hrehová - ekonóm, hospodár +421 57 4422778 v dňoch PO, PIA, Mgr. Martina Žipajová - sociálny pracovník +421 57 4885444 - rehabilitačné oddelenie
      • Budovateľská 1309, 093 01 Vranov nad Topľou 09301 Vranov nad Topľou Slovakia
      • 42089816
      • 2022938489
      • riaditelssvt@gmail.com - PaedDr. Imrich, riaditeľ zastupcassan@gmail.com - Mgr. Novotná, zástupca riaditeľa ZŠ pre TP, ZŠ pre autistov, ŠZŠ, PŠ zastupcasmsjk@gmail.com - Mgr. Kolesárová, zástupca riaditeľa ŠMŠ, ZŠ pri zdravotníckom zariadení personalistassvt@gmail.com - Mgr. Ihnátová, odborný referent PaM hospodarsseh@gmail.com - Eva Hrehová, hospodár socialnypracssvt@gmail.com - Mgr. Žipajová, sociálny pracovník
      • +421911 031 224
    • Prihlásenie