• Činnosť ŠKD

„Aj keď sme malí, veľa zmôžeme, zasadiť kúsok dobra do zeme.“   (Juraj Králik)

Školský klub detí  pri Spojenej škole vo Vranove nad Topľou

„Z malého zrnka strom“

Charakteristika Školského klubu detí pri Spojenej škole vo Vranove nad Topľou

Náš školský klub detí je miestom pre oddych, relaxáciu, rozvíjanie záujmov detí mladšieho školského veku, ich výchovu a vzdelávanie  príjemnom prostredí. Výchovno-vzdelávacia činnosť prebieha v dvoch výchovných oddeleniach. ŠKD umožňuje deťom navštevovať množstvo pravidelných aj nepravidelných výchovno-vzdelávacích, záujmových a krúžkových činností. V školskom klube detí sa žiakom venujú dve kvalifikované vychovávateľky, ktoré sa snažia o korektnú spoluprácu, spokojnosť detí a ich rodičov, ako aj o dobré meno školy.

Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy

Školský klub detí je školské zariadenie, ktoré je vnímané ako prechod medzi učením a pobytom dieťaťa v rodinnom prostredí, a má funkciu výchovnú, vzdelávaciu, relaxačnú, regeneračnú, kompenzačnú a sociálnu.

Ciele školského klubu detí:

• Hlavným cieľom je pestrou a zaujímavou činnosťou v čase mimo vyučovanie dopĺňať výchovno-vyučovací proces, uspokojovať záujmy žiakov s prevahou činností oddychového, rekreačného a záujmového charakteru.
          • Rozvíjať sociálne zručnosti potrebné pre kvalitný život v spoločnosti – viesť deti k prosociálnemu správaniu, ku konštruktívnemu riešeniu problémov, ku kooperácii, k asertívnemu správaniu, k schopnosti riadiť sa pravidlami a normami, podriadiť sa autoritám (učiteľom, rodičom).
          • Zaujímavou a tvorivou činnosťou v rôznych záujmových útvaroch motivovať žiakov k radostnému , spokojnému a bezpečnému pobytu v ŠKD.
          • Rozvíjanie pozitívneho a ochraňujúceho  vzťahu k prírode.
          • Viesť deti ku zdravej komunikácií, zdvorilosti, skúsenosti, vzájomnej pomoci, empatii, úcte a radosti z voľne stráveného času po vyučovacích hodinách.
          • Rozvoj manuálnych zručností, psychomotoriky, posilňovať telesnú zdatnosť detí, budovať v nich radosť z pohybu.
          • Viesť detí k tolerantnému správaniu a znášanlivosti voči iným kultúram, inému pohlaviu, inému náboženstvu, inej rase.
          • Viesť deti k zdravému životnému štýlu a odolávať negatívnym vplyvom.

Náš školský klub ponúka:

• bezpečný a priateľský priestor,
          • otvorenosť a toleranciu,
          • rozmanitý program,
          • aktivity rozvíjajúce kreativitu,
          • podporu iniciatívy a samostatnosti.

Pri svojej činnosti ŠKD využíva telocvičňu, multisenzorickú miestnosť Snoezelen, IKT učebňu, cvičnú kuchynku, školský dvor a školskú záhradu s trávnatou plochou, školské ihrisko s preliezačkami, šmýkačkou, kolotočom a pieskoviskom.

Režim dňa ŠKD v školskom roku 2021/2022:

Režim popoludňajšej činnosti:

• od 11:40– 12:00 – príchod žiakov po 4. vyučovacej hodine, obed v školskej jedálni
          • od 12:35 – 13:00 – príchod ďalších žiakov, obed v školskej jedálni
          • od 13:00 – 16:00 – činnosť podľa týždenného rozvrhu

11:40-

13:00

Preberanie detí od učiteľov, príprava na obed, hygiena rúk, obed – dodržiavanie pravidiel správneho stolovania, nenáročné činnosti odpočinkového a rekreačného charakteru (čítanie, ukľudňujúce hry a činnosti usmerňované vychovávateľkou, rozhovory na rôzne témy)

13:00

-14:00

Pobyt a pohyb vonku – môže byť zameraný na niektorú zo záujmových činností – esteticko-výchovná (výtvarná, hudobná, literárno-dramatická), telovýchovná, pracovno-technická, spoločenskovedná, prírodovedno - environmentálna.

14:00

-15:00

15:00

-15:30

Záujmová činnosť - Krúžková činnosť

Príprava na vyučovanie - individuálne vypracovávanie domácich úloh, dopĺňanie vedomostí získaných v škole, opakovanie vedomostí z vyučovania, pomoc zaostávajúcim žiakom, didaktické hry.

15:30

- 16:00

Nenáročné činnosti odpočinkového a relaxačného charakteru, odovzdávanie detí rodičom.