• Radosť vranovských detí

Adresa: Budovateľská 1309, 09301 Vranov nad Topľou

Mail: ozvranov@gmail.com

Číslo účtu: SK3309000000000560981740

Žijeme v uponáhľanej  dobe a neuvedomujeme si, že sme len  pútnikmi  času. Len málo kto si uvedomuje, že je v nás menej schopnosti pocítiť lásku, s láskou žiť a skutočnú  lásku aj  verejne prejaviť.    Človek stáročia žil  v spoločnosti ostatných, spolu  prežívali  šťastie s ostatnými  aj ich trápenia. Dnes sa  človek  stáva  osamoteným bežcom, zatvára sa  do ulity svojho bytu - domu, do  svojho vlastného sveta. Postupne sa  odúčame spolu  navzájom  komunikovať. Každý  žije  svoj  život a málo kto si  uvedomuje  cenu  života.    Ľudský život je  naplnený  radosťou, šťastím – príchodom malej ľudskej  bytosti  na svet -  dar  prírody, dar zavŕšenia  našich životných  túžob. Ale náš pohľad na život, svet sa v jednom okamihu zmení, keď zistíme, že naše dieťatko je iné. Čaká nás  neznáma  cesta, neznáme  úlohy, veľká  zodpovednosť. Žijeme  príliš  rýchlo  a mnohí si neuvedomujeme, že  po  našom  boku  žije  rodina  s postihnutým človekom, či postihnutým  dieťatkom.      Je to ťažká životná  situácia - nie je to ľahká  úloha, aby sme naše  dieťa  urobili  šťastným, aby sme  mu boli  nápomocnými  rodičmi, aby jeho  život nebol  len  prežívanie, či  utrpenie.

Prostredím kde sa  postihnuté dieťa  cíti  bezpečne  je  jeho  rodina – prostredie, ktoré ho spája so silnými citovými vzťahmi, obklopujú ho duševným  blahobytom, kompenzuje následky  jeho  utrpenia. Neskôr   je to škola, kde sa mu učitelia asistenti, zdravotný personál a ostatní pracovníci snažia vniesť do srdiečok pocit potrebnosti, istoty, dávajú im kúsok zo seba, dávajú  im lásku, povzbudzujú ich, silnie  priateľstvo týchto detí, regenerujú sa ich psychické a fyzické sily. Osud týchto detí  nemôžme  zmeniť, ale môžeme  urobiť to, že  im  ukážeme, že aj  oni  sú  milované, chceme  im  rozumieť- dať  im  nádej, útechu, radosť  lebo  to  ma pre  nich  obrovskú hodnotu.     Majú právo byť šťastné ako ich  zdraví rovesníci, majú  právo  na smiech, ale  spoznávať  aj lásku iných – priateľov.

V školskom  roku 2001/ 2002 po vzájomnej  dohode, rodičia, ale aj  pedagogickí pracovníci v spolupráci s bývalým  riaditeľom  školy PaeDr Milošom  Kollárom  rozhodli založiť ,,Združenie“.

Z radov  učiteľov, rodičov sme  získali  členskú základňu.

Združenie  sa  ustanovilo  na zakladajúcej členskej  schôdzi, konanej dňa 26.6.2002.

Združenie  bolo  zaregistrované dňa 25.7.2002  Odborom všeobecnej  vnútornej  správy  v Prešove so  súhlasom Ministerstva vnútra  SR.

Aby sme ich  bolesť zmenila  na  radosť, tak sme  navrhli  na zakladajúcej členskej  schôdzi názov:“ Radosť  vranovských detí“

Hlavným cieľom  Združenia je  podpora a zabezpečenie potrieb žiakov  školy  za  účelom všestranného  rozvoja, organizovanie školských  výletov pre žiakov, podpora školskej  a mimoškolskej  činnosti  žiakov, rôzne rozvojové  programy školy, kultúrno  - spoločenské podujatia, rozvíjanie  aktivít  žiakov a motivácie k tvorivej  činnosti.

Podobne ako vtáčik, kvietok, či  v poli zrnko čakajú na teplý  lúč, oni čakajú na lúče ľudskej nehy, lásky, vľúdnosti. Aj Vy im  môžete pomôcť, podporiť  i potešiť ich napríklad  2 % z daní  za čo Vám vopred srdečne ďakujeme.