V stredu 30.06.2021 o 8.00 hod. sa uskutoční slávnostné ukončenie školského roka 2020/2021 na školskom dvore /v prípade priaznivého počasia/ a odovzdávanie vysvedčení v triede. Predpokladaný koniec je o 9.00 hod.
Oznam pre rodičov
Deň otcov
Nedeľná modlitba za otcove ruky
Otcove ruky na večernom stole.
Také sú veľké ako taniere.
O chvíľu pôjde preč - kúpiť chlieb za mozole.
Iba čo doje zvyšky večere.Keď mi tie ruky na sobotu vráti, budeme znova sedieť za stolom.
A moja dlaň sa v jeho stratí, akoby jej tam ani nebolo.
A ja viem veru, čo sa možno stane, že vyhŕkne mi slza na líčko.
Moja dlaň bude v hniezde jeho dlane ako ružové vtáčie vajíčko.Možno aj usnem s hlávkou na tej ruke.
A bude sa mi, Bože, sladko spať.
Akoby som spal na nebeskej lúke.
A ničoho sa nebudem už báť.“
Tretia nedeľa v mesiaci jún je „venovaná“ všetkým mužom, z ktorých sa stali oteckovia. V túto nedeľu sa oslavuje otcovstvo a pripomíname si dôležitosť otca v rodine a pri výchove detí. Tento rok si Deň otcov pripomenieme 20. júna. Ďakujeme všetkým otcom za ich lásku a obetavosť. Prajeme im, aby boli vždy naplnení dobrom, radosťou, láskou a nádejou.
Detský výtvarný Vranov
Už tradične sa naši žiaci zapájajú do regionálnej výtvarnej súťaže „Detský výtvarný Vranov“. Majú tak možnosť prezentovať nielen našu školu, ale aj svoje výtvarné nadanie. Tento rok sme sa súťaže zúčastnili po ročnej odmlke spôsobenej corona situáciou a hneď úspešne v dvoch kategóriách:
II. kategória – Mária Huňáková, 3. miesto
III. kategória – Dominik Čerkes, 2. miesto
Návšteva Hornozemplínskej knižnice
V utorok 8.6.2021 opäť po dlhej dobe navštívili žiaci autistických tried Hornozemplínsku knižnicu vo Vranove nad Topľou. Jej zamestnanci si pre žiakov pripravili krásne bábkové divadielko "O troch prasiatkach". Nechýbal ani vedomostný kvíz o známych rozprávkach, na ktorý naši žiaci pohotovo reagovali. Ďakujeme za krásny program a tešíme sa na ďalšie podobné akcie.
RADOSŤ VRANOVSKÝCH DETÍ - Bádatelia
Od 14.06.2021 do 11.07.2021 môžete v Tescu podporiť náš projekt vhodením žetónu za nákup do schránky s názvom "Bádatelia". Zámerom projektu "Bádatelia" je priblížiť žiakom so zdravotným znevýhodnením prírodu prostredníctvom aktivít a činností zameraných vo vonkajšom prostredí, prispieť k prirodzenému utváraniu pozitívneho vzťahu k prírode, formou zážitkov získavať nové vedomosti a zručnosti a aplikovať ich v praktickom živote. Žiaci sa na pravidelných stretnutiach oboznámia so svetom rastlín, živočíchov, hmyzu, hornín, spoznajú kolobeh prírody. Aktivity budú obohatené o Montessori pomôcky z biológie. Ďakujeme za každý váš hlas a oslovenie vašich známych.
MDD v ZŠ pri zdravotníckom zariadení
Detský smiech lieči, podeľme sa oň s ostatnými a zasmejme sa spolu. Inak to nebolo na MDD /1.6.2021/ ani v našej ZŠ pri zdravotníckom zariadení vo vranovskej nemocnici, kde priletela včielka Maja /p. uč. Lenková- ďakujeme/, ktorá s košíkom plným sladkostí a drobnými hračkami obdarúvala deti v nemocnici. Včielka Maja tento sviatok detí nielen osladila, ale aj oživila, rozohrala, rozospievala. Sladkosťami boli obdarovaní aj zamestnanci nemocnice, ktorí detských pacientov s láskou liečia a hoja im ich ranky. Včielka Maja nakoniec popriala všetkým deťom skoré uzdravenie, aby čím skôr odleteli spolu preč z nemocničného prostredia domov, k svojim najbližším a najdrahším.
Učenie hrou
OZ RADOSŤ VRANOVSKÝCH DETÍ realizuje pre žiakov školy projekt pod názvom „Učenie hrou“. Zámerom projektu je pootvoriť dvere efektívnemu dištančnému vzdelávaniu žiakov s poruchou autistického spektra prostredníctvom využitia tabletov a didaktickej pomôcky Pinf Hry vyvinutej pre deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami. Tieto jedinečné hry napomáhajú žiakom pri učení písania, čítania, logického uvažovania, rozoznávaní farieb, precvičovaní slovnej zásoby, matematiky a iných praktických zručností, ktoré im robia ťažkosti. Projekt je určený 32 žiakom s PAS, ktorí navštevujú Spojenú školu, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou.
„Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.“
MDD v spojenej škole
01. jún 2021 na spojenej škole patril deťom. Na školskom dvore to vyzeralo ako v úli – hmýrilo sa to tam od škôlkarov až po čochvíľa už absolventov praktickej školy. Všade sa ozýval smiech a veselá vrava. Deti sa zabávali a súčasne objavovali pre ne doteraz tajuplný život včiel. O nezabudnuteľný zážitok sa postaral pán Tomčák – včelár telom i dušou, ktorý si so sebou priniesol aj svoje včely!
Včeličky a trúdy (zodpovední dospeláci zladení v tričkách od firmy HASPO a v rúškach od pani Repkovej:) čakali deti na starostlivo pripravených stanovištiach, na ktorých si naši žiaci ponamáhali nielen svaly, ale aj svoje hlávky.
Sladké bodky za príjemným predpoludním boli hneď tri – 2 torty (jedna od pani Repkovej – mamy Emky, druhá od pani Stanovčákovej – starej mamy Sofie Kaminskej) , balík plný sladkostí od rady rodičov a veselé Dedoles ponožky na všetky nôžky od OZ Radosť vranovských detí. Za vydarený včelí deň ďakujeme všetkým zamestnancom školy, zvlásť ŠKD, ktorý mal patronát nad touto zaujímavou aktivitou.
Poďakovanie patrí aj sponzorom: Tesco, firme Uniplast, Štátnemu divadlu Košice /za zapozičanie kostýmu včielky/ a pánovi Vilcegovi.
Ďakujeme!
Aktivita GV - Pestrofarebná kytica
Úlohou každej triedy bolo v rámci aktivít globálného vzdelávania z rôznych materiálov, ktorý mali v triede k dispozícii, vyrobiť čo najkrajšiu kyticu z kvetov, ktoré sa páčia žiakom v ich triede. Aktivita sa žiakom páčila, o čom svedčia aj práce jednotlivých tried. Kvety sú pestrofarebné a z rôznych materiálov – z plastov, z viacerých druhov papiera, vatových tampónov...
Do aktivity sa zapojili takmer všetky triedy a ŠKD 2. Za účasť každá z tried a ŠKD 2 dostali diplom a odmenu.
Zdravotná diéta - beseda
Dňa 31.05.2021 sa uskutočnila beseda s pracovníčkou nášho rehabilitačného oddelenia pani Silviou Majerníkovou na tému "Zdravotná diéta". Žiaci 6. a 8. ročníka ŠZŠ sa oboznámili s pojmom a významom zdravotná diéta, s druhmi zdravotných diét, ich prínosom pri rekonvalescencii pacientov. Žiaci si zobrali k srdcu jednu myšlienku a to, že nie všetko čo príjmeme potravou, je nášmu zdraviu prospešné.
1.6. - MDD
Spravodajko
Americký koláč
Rozmýšľate nad zákuskom na nedeľu, na oslavu, ku káve? Máme pre vás sladký tip. Chlapci z triedy pani učiteľky Majky Tkáčovej si spolu s pani asistentkou Marianou Jackovou v rámci hodín PVC napiekli jednoduchý, ale zato veľmi chutný dezert.Nechajte sa inšpirovať našimi žiakmi a pochutnajte si na Americkom koláči.
"Nájdi mačku"
Žiaci X.A ŠZŠ a VII.A ZŠ triedy sa v priebehu mesiaca máj zúčastnili výstavy autorky Beáty Halandovej. Jej obrazy boli vystavené v MsDK vo Vranove nad Topľou. Výstava bola spojená so súťažou s názvom ,, Nájdi mačku". Cieľom tejto súťaže bolo spočítať mačky na vystavených obrazoch. Správny počet napísať na hlasovací lístok a zahlasovať. My sme ich napočítali 20. Vyhodnotenie tejto súťaže bude na konci mesiaca. Výstava sa nám páčila a veríme, že sme počítali presne.
Deň matiek v ŠMŠ
Prijímacie konanie do PŠ
Dňa 22.06.2021 od 10.00 do 12.00 hod sa v SŠ uskutoční druhé kolo
prijímacích pohovorov do praktickej školy.
Kritéria prijatia si môžete pozrieť na: Kriteria_prijatia_ziakov_do_PS_2021-22.docx
Pre bližšie informácie kontaktujte výchovného poradcu Mgr. J. Praščákovú na t. č. 0911 811 042
Májový deň s rozprávkou
V našej škole máme už každoročnú tradíciu – kino v škole. Príjemný spoločný čas na uvoľnenie od školských povinností. Kvôli COVID-19 opatreniam sme využili naše interaktívne tabule v jednotlivých triedach. Žiaci si pozreli milé a poučné príbehy podľa vlastného výberu. Atmosféru kina nám pomohlo navodiť aj ZRPŠ , zakúpením popcornu pre všetky triedy.
Odborná beseda
Pre zvyšovanie kvality práce učiteľov, sa dňa 17.05.2021 uskutočnila beseda na tému: „ Máme triede žiaka s ADHD.“ Odborné poznatky, nové námety, nové spôsoby práce s deťmi predniesla pani psychologička PhDr. Mariana Fedorová. V závere besedy prebehla diskusia,kde si učitelia vzájomne vymenili skúsenosti, pani psychologička zodpovedala dotazy, ktoré učiteľov najviac zaujímali.Veríme, že v takomto duchu sa uskutoční ešte veľa stretnutí.
Rozhodnutie ministra z 13.05.2021 s účinnosťou od 17.05.2021
ROZHODNUTIE
Minister školstva, vedy, výskumu a športu podľa § 150 ods. 8 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov vznení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) rozhoduje takto:
A. Súčinnosťou od 17. mája 2021 obnovuje
1.školské vyučovanie vo všetkých školách,
2. prevádzku všetkých školských zariadení okrem škôl vprírode; prevádzku škôl vprírode obnovuje len vokresoch zaradených podľa COVID AUTOMAT-u do stupňa Monitoring(t.j. „zelený okres“).
B.Ak sa obmedzí alebo preruší prevádzka školy alebo školského zariadenia na základe opatrení príslušných orgánov z dôvodu ochorenia COVID-19 alebo podozrenia na ochorenie COVID-19, považuje sa to za mimoriadne prerušenie školského vyučovania v škole alebo mimoriadne prerušenie prevádzky školského zariadenia; to platí aj ak ide o obmedzenie prevádzky vo vzťahu k jednej triede alebo k viacerým triedam.Riaditelia príslušných škôl zabezpečia pre deti a žiakov dištančné vzdelávanie.
C. V školskom roku 2020/2021vo všetkých školách a školských zariadeniach nemožno do odvolania uskutočniť školské aktivity podľa § 28 ods. 16, § 30 ods. 7 a § 33 ods. 12 školského zákona, ktorými sú pobyty v škole v prírode a aktivity školy v prírode.
D.Súčinnosťou od 17. mája 2021 materská škola, základná škola a stredná škola oznámi každý vyučovací deň Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky údaje o deťoch, žiakoch a zamestnancoch v rozsahu a spôsobom určenom Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republikyna účely zabezpečovania intervenčného testovania.
E.V období školského vyučovania môže riaditeľ školy podľa § 150 ods. 5 školského zákonaposkytnúť žiakom jednej triedy alebo žiakom viacerých tried z dôvodu podozrenia na výskyt ochorenia COVID-19 voľno viac ako päť dní so súhlasom zriaďovateľa.
F.Ak riaditeľ školy poskytne žiakom jednej triedy alebo žiakom viacerých tried voľno podľa písmena E, čas poskytnutého voľna sa považuje za mimoriadne prerušenie školského vyučovania v škole.
G.Ak sa obmedzí alebo preruší prevádzka materskej školy podľa § 2 ods. 6 vyhlášky č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky č. 308/2009 Z. z. vo vzťahu k jednej triede alebo k viacerým triedam z dôvodu podozrenia na výskyt ochorenia COVID-19, považuje sa to za mimoriadne prerušenie školského vyučovania v škole.
H.Škola oznámi územne príslušnému okresnému úradu v sídle kraja na účely poskytovania ošetrovného údaje o deťoch a žiakoch v rozsahu určenom zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a spôsobom určenom Sociálnou poisťovňou podľa stavu k poslednému dňu príslušného mesiaca v termíne do 3. dňa nasledujúceho mesiaca. Okresný úrad v sídle kraja tieto údaje oznámi Sociálnej poisťovni do siedmich dníodo dňa ich oznámenia školou.
I.Ak ide o ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19, lehota podľa § 144 ods. 10 zákona č. 245/2008 Z. z. sa predlžuje z 3 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní na 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní.
J. Súčinnosťou od 17. mája 2021 zrušuje
1.rozhodnutie č. 2020/15801:1-A1800 z 28. augusta 2020,
2.rozhodnutie č. 2021/12811:1-A1810 z 12. apríla 2021.
Odôvodnenie:
V nadväznosti na uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 229z 28. apríla 2021, uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 259/2021 z12. mája 2021a vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie sa týmto rozhodnutím súčinnosťou od 17. mája 2021 obnovuje školské vyučovanievo všetkých školách a prevádzka školských zariadení okrem škôl vprírode, vktorých sa prevádzka obnovuje len vokresoch zaradených podľa COVID AUTOMAT-u do stupňa Monitoring. Zároveň platí zákaz aktivít podľa § 28 ods. 16, § 30 ods. 7 a § 33 ods. 12 školského zákona v rozsahu pobytov v škole v prírode a aktivít školy v prírode.
Slovenská republika je od 10. mája 2021 ako celok v „ružovej fáze“, t.j. vI. stupni varovania, v rámci ktorého je možné obnovenie školského vyučovania v školách. Uznesením vlády Slovenskej republiky č. 259/2021 z 12. mája 2021 bola schválená aktualizácia Alert systému pre monitorovanie vývoja pandémie a prijímanie opatrení proti SARS-CoV-2 (t.j. aktualizácia COVID AUTOMAT-u).
Naďalej ostáva vplatnosti možnosť obmedzenia alebo prerušenia prevádzka školy alebo školského zariadenia na základe opatrení príslušných orgánov z dôvodu ochorenia COVID-19 alebo podozrenia na ochorenie COVID-19.
Zároveň sa zdôvodu prehľadnosti rušídoterajšie platné rozhodnutie z 28. augusta 2020 a jeho obsah sa preberá do aktuálneho rozhodnutia.
Branislav Gröhling minister školstva, vedy, výskumu ašportu, 13.05.2021
Covid školský semafor - manuály opatrení pre školy a školské zariadenia
viac na:
https://www.minedu.sk/covid-skolsky-semafor-manualy-opatreni-pre-skoly-a-skolske-zariadenia/
https://www.minedu.sk/materske-skoly-aktualizovane-13-5-2021/
https://www.minedu.sk/zakladne-skoly-a-skolske-zariadenia-aktualizovane-13-5-2021/
https://www.minedu.sk/stredne-skoly-aktualizovane-13-5-2021/
Oznam pre rodičov - vyplácanie cestovného
Oznamujeme rodičom žiakov, ktorým sa preplácajú cestovné náklady na dopravu,
že cestovné za mesiac apríl 2021
bude vyplácané v dňoch:
od 10.05.2021 – 14.05.2021
V čase od 7:30 – 14:00 hod.
Cestovné si môže zákonný zástupca vyzdvihnúť u soc. pracovníčky: p. Žipajovej na
ul. Kalinčiakova č.879
(budova veteriny, za Ľudovou školou umenia, vchod zozadu od Domu kultúry, zazvoniť na zvonček pri dverách).
O škaredom káčatku
V duchu tejto rozprávky oslávili žiaci tried 2.A ZŠ s TP a MP a 3.A ZŠ s TP a MP Medzinárodný deň detskej knihy. Tento deň je príležitosťou viac ako inokedy venovať sa čítaniu a spoznávať krásu detskej literatúry. Preto sme si aj my spoločne prečítali obľúbenú rozprávku od najznámejšieho rozprávkara Hansa Christiana Andersena o „Škaredom káčatku“, ktorá pripomína hodnotu vnútornej krásy a dôležitosť prijatia seba, ale aj iných. Po prečítaní si žiaci vytvorili spoločné leporelo, v ktorom zachytili príbeh o škaredom káčatku a jeho ceste k tomu, aby sa z neho stala nádherná labuť. Všetci sme strávili príjemný spoločný čas pri knihe.
M.T.
Pozývam ťa na čaj
Dňa 02.04.2025 sa žiaci variantu B stretli na spoločnom posedení pri čaji a peknej knihe, keďže každý rok sa dňa 2. apríla slávi Medzinárodný deň detskej knihy, ktorým sa zároveň pripomína dátum narodenia Hansa Christiana Andersena, najslávnejšieho dánskeho rozprávkara. Žiaci strávili spolu pekný čas. Počas rozhovorov sa vzájomne spoznávali a rozvíjali si slovnú zásobu. Spoločne si prezerali a čítali detské knihy, tým si precvičovali čitateľské zručnosti. Zároveň si rozvíjali a upevňovali sebaobslužné činnosti. Teplý čaj v tomto chladnom počasí všetkým veľmi chutil. Žiakom sa táto aktivita páčila.
MH
2. apríl – Svetový deň povedomia o autizme
2. apríl je dňom, kedy si každoročne pripomíname Svetový deň povedomia o autizme. Tento deň je príležitosťou na to, aby sme zvýšili povedomie o autizme a lepšie porozumeli ľuďom s poruchou autistického spektra (PAS).
Čo je autizmus?
Autizmus je celoživotná neurologická vývinová porucha, ktorá ovplyvňuje spôsob, akým človek vníma svet, komunikuje a interaguje s ostatnými. Prejavuje sa rôznorodo a každý človek s autizmom je jedinečný.
Ako môžeme prispieť?
- Vzdelávajme sa: Získavajme informácie o autizme z dôveryhodných zdrojov.
- Šírme osvetu: Rozprávajme sa o autizme s našimi priateľmi, rodinou a kolegami.
- Podporujme inklúziu: Vytvárajme prostredie, ktoré je otvorené a prístupné pre všetkých, vrátane ľudí s autizmom.
- Rešpektujme rozmanitosť: Učme sa akceptovať a oceňovať rozdiely medzi ľuďmi.
Symbolom Svetového dňa povedomia o autizme je modrá farba. Modrá je farbou komunikácie a symbolizuje potrebu porozumenia a prijatia.
Svetový deň povedomia o autizme je dôležitou príležitosťou na to, aby sme sa zamysleli nad tým, ako môžeme prispieť k vytvoreniu inkluzívnejšej a tolerantnejšej spoločnosti pre všetkých.
Marec v ŠKD 2
Marec v našej ŠKD 2 bol plný zaujímavých aktivít, ktoré nám pomohli rozlúčiť sa so zimou a privítať prichádzajúcu jar. Hneď na začiatku mesiaca, keď zima pomaly ustupovala, sme si ju pripomenuli výrobou mrožov. Pri tejto tvorivej činnosti sme rozvíjali jemnú motoriku, precíznosť a trpezlivosť. Zároveň sme sa rozprávali o tom, kde tieto zaujímavé zvieratá žijú, čím sme rozširovali naše vedomosti o živočíšnej ríši a rôznych kútoch sveta.
V marci sme si tiež vyskúšali naše kuchárske zručnosti pri pečení lineckých koláčov. Táto aktivita bola skvelou príležitosťou na rozvoj manuálnych zručností, dodržiavanie postupov a spoluprácu. Pričom si uvedomovali dôležitosť hygieny a bezpečnosti v kuchyni. Veľmi pekne za pečenie ďakujeme p. asistenke Tutkovej.
Marec je tradične mesiacom kníh, a preto sme sa aj my venovali čítaniu. Prečítali sme si zaujímavú knihu (niektorí si s radosťou prezerali svoje obľúbené tituly), čím sme podporovali čitateľskú gramotnosť, rozvíjali fantáziu a slovnú zásobu. Kreativitu sme prejavili aj stavbou domčekov z kníh, čo bolo nielen zábavné, ale aj rozvíjalo priestorovú predstavivosť a schopnosť spolupracovať.
Nezabudli sme ani na Medzinárodný deň žien, kedy sme s láskou vyrábali srdiečka pre naše mamičky a babičky. Ku každému srdiečku sme pridali aj sladkú odmenu, aby sme im vyjadrili našu vďaku a lásku. Naše deti navyše potešili naše milé asistentky tancom, čím vytvorili príjemnú atmosféru a prejavili im svoju úctu.
Medzinárodný deň lesov sme si pripomenuli výrobou sovičiek, ktoré sú symbolom múdrosti. Pri tejto aktivite sme rozvíjali nielen manuálne zručnosti a fantáziu, ale aj poznávanie lesných zvierat a ich významu pre ekosystém. Zároveň sme podporovali záujem o prírodu a uvedomenie si dôležitosti ochrany lesov.
Na záver mesiaca sme si pripomenuli Deň učiteľov výrobou tulipánov. Touto aktivitou sme chceli vyjadriť našu vďaku a ocenenie našim pani učiteľkám za ich trpezlivosť, starostlivosť a odovzdávanie vedomostí.
Marec bol v ŠKD 2 pestrým mesiacom plným nových zážitkov, tvorivých činností a radosti z objavovania krás jari. Tešíme sa na ďalšie dobrodružstvá!
Marec v ŠKD 1
Každý deň či mesiac prináša so sebou niečo nové a zaujímavé. Aj mesiac MAREC so sebou priniesol niečo výnimočné, deň známy všade vo svete. 8.marec - MDŽ deň, keď sa malí či veľkí chceme poďakovať všetkým matkám, babičkám, tetám, sestrám -proste všetkým ženám za ich starostlivosť, pozornosť, odvahu, silu a lásku. Aj my sme sa chceli poďakovať malou pozornosťou, ktorú sme pre mamky k MDŽ vyrobili. Spoločne sme rôznymi aktivitami privítali jar- snežienky nám rozkvitli pod rukami na výkresoch . Po spoznávaní jarných kvetov sme si zaspievali pesničku-Červený tulipán. Hravou formou sme si precvičili grafomotoriku, zopakovali si čísla a farby. Občas sa pri domácich úlohách zapotíme a vtedy musíme zrelaxovať pri spoločných hrách. Prečítali sme si obľúbené knihy a hneď sme si zhotovili záložky do knihy. Vyhotovilii sme tiež leporelá, veď aj týmto sa pýši marec, ktorý je mesiacom knihy.
Marec v zbernej triede
Mesiac marec bol v našom školskom klube plný tvorivých a zábavných aktivít. Keďže marec je tradične považovaný za mesiac kníh, venovali sme sa rôznym čitateľským a rozprávkovým aktivitám. Deti mali možnosť čítať rozprávky, sledovať animované príbehy a následne sa podeliť o svoje dojmy. Každý si nakreslil svoju obľúbenú rozprávku a zahrali sme si aj dramatizáciu známych príbehov. Kreativitu sme podporili aj výrobou originálnych záložiek do kníh. Pri príležitosti Svetového dňa prírody sme sa rozprávali o význame ochrany voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Deti sa dozvedeli viac o ohrozených druhoch a možnostiach, ako môžeme pomôcť prírode. Nezabudli sme ani na Medzinárodný deň žien (MDŽ), ku ktorému sme vyrábali krásne papierové kvety pre mamičky, tety, pani učiteľky a staré mamy. V marci sme oslávili aj Deň šťastia, kedy sme sa venovali rozhovorom o tom, čo nás robí šťastnými a ako môžeme šťastie rozdávať aj ostatným. S príchodom jari sme si pripomenuli prvý jarný deň. Deti sa oboznámili s rôznymi jarnými pranostikami a porozprávali sme sa o zmenách, ktoré prichádzajú s týmto ročným obdobím. Svetový deň vody sme si pripomenuli rozhovorom o dôležitosti vody pre život a jej ochrane. Deti si pripravili rôzne pokusy a zábavné aktivity spojené s vodou. Na konci mesiaca sme oslávili Svetový deň divadla, kde sme si zahrali malé scénky a diskutovali o význame divadla v našom živote. Okrem týchto tematických dní sme sa venovali aj rôznym jarným tvorivým aktivitám, počas ktorých deti vyrábali jarné dekorácie a zapájali sa do výtvarných dielní. Marec bol plný zážitkov , učenia i radosti a už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné aktivity.
Primátor mesta oceňoval pedagogických zamestnancov
Pri príležitosti osláv Dňa učiteľov sa v piatok 28. marca 2025 v estrádnej sále Domu kultúry vo Vranove nad Topľou uskutočnil slávnostný program spojený s oceňovaním pedagógov zo škôl a školských zariadení pôsobiacich na území nášho mesta a okresu. Podujatie sa nieslo v duchu úcty, vďaky a uznania voči tým, ktorí svojou každodennou prácou formujú hodnoty, vedomosti a osobnosť mladej generácie.Ocenení pedagogickí zamestnanci našej spojenej školy: Mgr. Jana Kolesárová - zástupkyňa riaditeľa, Mgr. Martina Žipajová - sociálny pedagóg a p. Jana Tabaková - pedagogická asistentka, sa podpísali do pamätnej knihy mesta a následne si z rúk primátora mesta Jána Ragana prevzali ďakovný list. K oceneniu im zagratulovali aj prednosta Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Imrich Kónya a vedúca oddelenia školstva Valéria Novikmecová.
Milé kolegyne, srdečne blahoželáme a prajeme vám veľa síl a inšpirácie vo vašej krásnej ale i náročnej práci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov našej školy.
AN
Deň učiteľov
Dňa 28. marca, si pripomíname výročie narodenia J. A. Komenského, pedagóga, jazykovedca, filozofa, teológa a humanistu, ktorého život a dielo sú nerozlučne späté aj so Slovenskom.
Komenský presadzoval právo na výchovu a vzdelávanie pre všetky deti bez ohľadu na pôvod.Odmietal telesné tresty za neznalosť.Zdôrazňoval potrebu celoživotného vzdelávania.Chcel, aby výchova bola otvorená, úprimná, príjemná, nenásilná, ba až zábavná.Podporoval prirodzenosť dieťaťa.Radil, aby sa deti učili samy na vlastných pokusoch, aby sa pri výučbe postupovalo od jednoduchšiemu k zložitejšiemu.
Tieto nadčasové myšlienky, robustné dielo a pedagogická činnosť ho zaradili medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky.
V deň narodenia J. A. Komenského zároveň na Slovensku oslavujeme Deň učiteľov.
Poslanie učiteľa v sebe zahŕňa ochotu odovzdávať poznanie o tomto svete, nie len pre poznanie samotné, ale hlavne pre možnosť urobiť svet lepším a krajším.
Veríme, že v súčasnej dobe si už každý rodič a celá spoločnosť naplno uvedomuje nezastupiteľnú úlohu učiteľov pri formovaní budúcich generácií a učitelia konečne získajú uznanie, ktoré si zaslúžia.
Milí učitelia, pedagogickí ale aj nepedagogickí zamestnanci, ďakujeme vám za vašu zanietenosť a obetavosť, prajeme vám veľa síl a trpezlivosti do ďalšej práce.
AN.
Oznam
Riaditeľ spojenej školy podľa § 150 odsek 5 zákona 245/2008 Z.z. v súlade s § 3 odsek 9 vyhlášky MŠVVaV SR č.231/2009 Z.z. udeľuje pre žiakov Spojenej školy Budovateľská 1309 vo Vranove nad Topľou riaditeľské voľno na deň 28.03.2025- piatok, z prevádzkových dôvodov a to z dôvodu nemožnosti poskytnúť deťom stravu zo strany dodávateľa stravy Školskej jedálne pri základnej škole Sídlisko 2.
Vyučovanie pokračuje riadne podľa rozvrhu 31.03.2025- pondelok.
Voda nad zlato
Svetový deň vody je pripomienkou toho, akú neoceniteľnú hodnotu má voda pre našu planétu a našu budúcnosť. Tento deň nás motivuje k tomu, aby sme sa zamysleli nad naším každodenným využívaním vody a snažili sa ju používať zodpovedne a šetrne -. od využívania vody pri umývaní rúk a zubov, až po zníženie spotreby vody pri každodenných činnostiach, ako je sprchovanie alebo umývanie riadu, cez neodkladné opravy netesniacich vodovodných kohútikov.
V roku 2025 sa pozornosť celosvetovej populácie zameriava na ochranu ľadovcov, ktoré sú kľúčovým zdrojom sladkej vody pre milióny ľudí po celom svete. Ochrana ľadovcov a znižovanie spotreby vody sú kroky, ktoré môžeme podniknúť aj my, aby sme zabezpečili dostatok pitnej vody pre ďalšie roky. Aj žiaci našej školy sa aktívne zapojili do aktivít venovaných svetovému dňu vody a vyskúšali si pod vedením koordinátora ENV jednoduché chemické pokusy s vodou a diskutovali o možnostiach zníženia spotreby vody v škole, ale aj doma.
Čitateľský maratón 2025
Už niekoľko rokov sa naša škola zapája do celoslovenského detského čitateľského maratónu, ktorý už 16. rok organizuje Linka detskej istoty. Jeho cieľom je nielen podporiť a zvýšiť záujem detí o čítanie kníh, ale aj informovať o službách, kotré poskytuje LDI (psychosociálne poradenstvo, informácie, prevencia a krízová intervencia).
Tento rok v čitateľskom maratóne “bežalo” 25 čítajúcich zo všetkých zložiek základnej školy, ktorí čítali dobrodružstvá Kvaka a Čľupa a príbeh macka - záhradníka, ktorý si lámal hlavu nad tým, prečo jeho kvietok nekvitne.
Sme veľmi zvedaví, či naša čitateľská kvapka v mori prispeje k prekonaniu minuloročného slovenského čitateľského rekordu.
MT
Hodina Zeme a Deň vody v III.B ZŠ s TP a MP
Dňa 24. marca sme si so žiakmi 3.B ZŠ s TP a MP, pripomenuli Hodinu Zeme /22.3./ a Deň vody /22.3./rôznymi zaujímavými aktivitami. Starali sme sa o posadené rastlinky, spoznávali kolobeh vody v prírode a vytvorili sme lúku pre hmyz a bazén pre vodné živočíchy. Objavovali sme krásy našej planéty a nakoniec sme spoločne vyrobili nádherný hmyzí hotel. Výroba hmyzieho hotela bola skvelým praktickým krokom k podpore biodiverzity. Celá aktivita prepojila teoretické poznatky s praktickými skúsenosťami, čo žiakom pomohlo lepšie pochopiť význam ochrany našej planéty. Žiaci sa do aktivít s nadšením zapojili, zabavili sa a zároveň sa naučili, ako môžu prispieť k ochrane prírody.
KD
Deň Downovho syndrómu
Dňa 21. marca sme si na našej škole opäť pripomenuli Deň Downovho syndrómu rôznymi aktivitami. V rámci týchto aktivít žiaci vyfarbovali ponožky, ktoré symbolizovali rozmanitosť a jedinečnosť každého jednotlivca. Následne sa venovali tematickým pracovným listom. Kreativitu a zábavu spojili pri výrobe a hraní ponožkového pexesa. Na záver sa všetci spoločne odfotili so svojimi rôznofarebnými ponožkami, čím vyjadrili podporu deťom a ľuďom s Downovým syndrómom. Aktivita bola nielen poučná, ale aj zábavná a pomohla žiakom rozvíjať empatiu a toleranciu.
KD