Príbeh malých ježkov
Medzinárodný deň mužov
V mene nežnejšej väčšiny Spojenej školy želáme našim 10-tim statočným chlapom šťastný Medzinárodný deň mužov.
Sme veľmi rady, že vás máme!
NEOBYČAJNÝ DEŇ
19. november 2024 nebol iba obyčajným dňom spojenej školy. Bolo tam poriadne rušno. Uskutočnil sa totiž to, 1. ročník “DŇA OTVORENÝCH DVERÍ V PRAKTICKEJ ŠKOLE“. V úvode, sa rodičom prihovoril riaditeľ spojenej školy PaedDr. Jozef Imrich, ktorý privítal rodičov, terajších, ale hlavne budúcich žiakov. Poukázal na prácu, ktorá sa na budove vykonala a priblížil ďalšiu víziu s ostatnými miestnosťami školy. Následne si rodičia prezreli triedy a učebne, v ktorých prebieha teoretické a praktické vyučovanie. Žiaci pod vedením pedagógov predviedli svoju zručnosť v aranžovaní prírodných materiálov, v šití malých vianočných stromčekov, v zhotovovaní drevených vianočných stromčekov. Iní svoju šikovnosť predviedli v obsluhovaní hostí a pri príprave malého občerstvenia, ktoré lahodilo nielen chuťovým pohárikom, ale aj oku, za čo ďakujeme pani kuchárke Macákovej. V príjemnej atmosfére si zúčastnení posedeli v jedálni školy pri kávičke, sladkom koláčiku a ochutnali z výdatných dobrôt.
Za tento, neobyčajný deň v praktickej škole ďakujeme pani učiteľke Mgr. M. Kotvasovej, Mgr. K. Sujovej, Mgr. Z. Maťašovskej, pánu učiteľovi Mgr. T. Dzurinovi, pani asistentke K. Baranovej a nepedagogickým zamestnancom pani M. Jurovej a pánovi P. Jurovovi.
Veríme, že takýchto neobyčajných dní, bude v praktickej škole ešte veľa, veľa.JP
Návšteva z DÚHY
Ďakujeme zamestnancom a klientom DÚHY, že prijali naše pozvanie a v utorok 19. novembra 2024 sa v rámci priateľskej návštevy zúčastnili aj Dňa otvorených dverí na našej praktickej škole. Prezreli si naše učebne a priestory a bývalí žiaci si zaspomínali na svoje školské časy. Po prehliadke nasledovalo bohaté pohostenie a ako vždy sme to zavŕšili poriadnou diskotékou. Ešte raz im ďakujeme a tešíme na ďalšie spoločné stretnutie.
MK
Bubnovačka 2024
Deti našej školy sa aj tento rok pridali k ostatným deťom zo Slovenska a Česka, aby podporili podujatie s názvom „Bubnovačka“. Podujatie má aj tento rok symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a upozorniť na tému včasnej prevencie. Myšlienka podujatia: „Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť!“
8
Zdravie na tanieri
,,VČELY A VČELÁR OČAMI DETÍ"
Dňa 15.11.2024 sme sa zúčastnili v Dome kultúry vo Vranove nad Topľou 5. ročníka Vranovských medových dní.
V súťaži v maľovaní ,,VČELY A VČELÁR OČAMI DETÍ" žiakov materských, základných a umeleckých škôl mesta Vranov nad Topľou sa naši žiaci ZŠ pre žiakov s autizmom umiestnili na 1. 2. a 3. mieste v kategórii špeciálne školy. Získali sme dokonca aj cenu poroty „Primátora mesta“!
Organizátori nám formou prednášky a názorných ukážok priblížili život včiel. Pozreli sme si aj výstavu ,,VČELÁROVÉ OVOCIE “.
Bol to pre nás nádherný zážitok! Ďakujeme! A oceneným srdečne blahoželáme!
Ocenení za našu školu:
1.Tomáš Čačko
2.Štefan Jackovič
3.Sofia Ličartovská
Cena poroty Martin FajčákLL
Spravodajko
Sporím, sporíš, sporíme
Žiaci našej školy si ďalšou aktivitou precvičili finančné zručnosti a uvedomili si význam sporenia. Tovar a služby niečo stoja. Nie vždy si všetko môžeme dovoliť kúpiť. Vtedy prichádza na rad odkladanie si peňazí. A tie treba vedieť spočítať. Nuž nech sa nám všetkým darí byť pri tom trpezlivým sporiteľom a múdrym spotrebiteľom, ktorý správne využije svoje nasporené úspory.
JČ
Pozvánka na DOD
Chodbová rozhýbačka
Neverili by ste, kde všade sa dá cvičiť. U nás v spojenej škole sme si zacvičili na chodbách pod vedením našej fyzioterapeutky Beátky z rehabilitačného oddelenia. V praktickej škole si žiaci pod vedením učiteľky Martiny Kotvasovej zacvičili aerobik. Aj nepedagogickí zamestnanci nezostali bez pohybu, taktiež sa trošku, "mierne" poohýbali. Postupne sme si ponaťahovali všetky svaly v tele. Takto, dobre rozhýbaní sme si opäť sadli do lavíc. Myslím, že takéto chvíľkové rozptýlenie potešilo žiakov, aj učiteľov.
JP
Zdravie na tanieri.
Každoročne v mesiaci októbri si pripomíname Svetový deň zdravej výživy, pretože výživa je dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje naše zdravie. Po návrate z jesenných prázdnin sme začali uskutočňovať aktivity v rámci svetového dňa zdravej výživy. Aktivity, ktorým sme sa venovali boli zamerané na prípravu, spracovanie, prezentovanie a konzumovanie zdravej stravy, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie nášho organizmu. V rámci týchto aktivít si žiaci pripravili domácu mrkvovú šťavu a špaldovú bábovku.
Aktivity vyvrcholili celoškolskou akciou „ Zdravie na tanieri“, ktorá sa konala vo štvrtok 07.11.2024 v priestoroch SŠ. Žiaci mali za cieľ vytvoriť potravinovú pyramídu, kde si mali vyskladať produkty v správnom pomere, tak ako by sme ich mali prijímať na tanieri. Žiaci boli rozdelení do skupín, kde pripravovali ovocno - zeleninové pokrmy, mliečne produkty, mäsové výrobky, produkty, kde je obsiahnutá vláknina, mastné kyseliny a sacharidové jedlá. Každá skupina svoju úlohu, zvládla a svoj výrobok prišla odprezentovať a doplniť do potravinovej pyramídy. Súčasťou tohto dňa bola aj ochutnávka produktov, ktoré boli vyrobené zo zeleniny a ovocia, ktoré sme si dopestovali na školskom políčku. Pod vedením svojich triednych učiteľov sme si vyrobili slivkovú nutellu, pečený čaj, jablkový džem a zeleninové lečo. V tento deň sme na pôdu spojenej školy pozvali aj rodičov, pre ktorých boli pripravené zábavné aktivity, ochutnávka domácich produktov, rôzne súťaže ale aj diagnostické merania tlaku a cukru.
A ako to už býva zvykom na správnom gastronomickom podujatí, nesmú chýbať súťaže o naj-naj-naj chutnejší, naj-naj-naj zdravší recept a veľa ďalších naj-naj-naj.
Do súťaže sa zapojili rodičia a zamestnanci školy, kde prispeli slanými aj sladkými pochúťkami.
V kategórií „slané pochúťky“
1. miesto - Chlebík - II.A PŠ
2. miesto- Tortilky - p. uč. Tirpáková
3. miesto- Cestovinový šalát- p. Vojtková
V kategórií „sladké pochúťky“
1. miesto- Sladký tanier- p. Gdovcová
2. miesto - Koláčik- p. Kroková
3. miesto- Smotanová bomba- p. uč. Durkajová
V kategórii Cena poroty za :
Sladké pochúťky - zákusok - p. Melegová – sanitárka
Slané pochúťky- Kapustový šalát, varené koleno- p.uč. Čurlík
Najkrajšia pochúťka - p. Dulovcová
Najzdravšia pochúťka- p. Ivanková
Nápaditá pochúťka - p. Bižová
Klasická pochúťka- p. Vajdová
Naj torta – p. Bednár – bývalý školník
Výhercovia si odniesli krásne ceny.
Touto cestou by sme chceli poďakovať rodičom, ktorí nám pomohli s nákupom surovín na tento deň a to menovite: p. Turcovská, p. Haňová, p. Šiketová, p. Tkáčová, p. Mastiľaková, p. Ivanková, p. Jackovičová, p. Kentošová, p. Nazadová, p. Čerkesová, p. Homlitašová, p. Labonová, p. Gdovcová a p.Dulovcová. Poďakovanie patrí taktiež všetkým pedagogickým, nepedagogickým zamestnancom školy, p. Nemčíkovej zo spoločnosti GVP Vranov nad Topľou a všetkým anonymným sponzorom za pomoc a podporu pri uskutočnení ďalšej vydarenej akcie.
M.S.
„Zdravie“
V októbri sa žiaci a učitelia zapojili do aktivity koordinátora GV (Globálne vzdelávanie )pod názvom „Zdravie“. Cieľom tejto aktivity bolo upevniť si vedomosti o zdraví a zdravom životnom štýle človeka. Všetci zúčastnení na tejto aktivite mali možnosť porovnať prevenciu a liečenie chorôb na Slovenku s možnosťami obyvateľov z rozvojových krajín formou videí a rôznych internetových stránok. Praktické návyky na udržanie svojho zdravia si osvojili v rôznych aktivitách.
Úlohou bolo nakresliť a nalepiť obrázky týkajúce sa danej témy.
1. téma: Čo potrebujú deti na Slovensku, aby predišli chorobám ?
2. téma: Čo potrebujú deti na Slovensku, aby sa vyliečili, keď sú choré ?
3. téma: Čo spôsobuje choroby detí v rozvojových krajinách ?
Žiaci spolu s učiteľmi boli veľmi tvoriví. Obrázky k danej téme boli veľmi pekné a zaujímavé. Výkresy boli vystavené na nástenke koordinátora GV.
Všetci zapojení boli odmenení diplomom. Za účasť všetkým ďakujem.
MB
Pozvánka na "Deň zdravia"
Október v materskej škole
Pracovné vyučovanie VIII.A
Revial medzi žiakmi spojenej školy
1.11. Deň autistického prejavu
Všetci sa pozeráme na svet svojím vlastným jedinečným spôsobom. Ľudia s autizmom však prežívajú svet inak ako väčšina z nás. Pristupujú k svetu často novými spôsobmi. Možno jedným z najdôležitejších spôsobov, ako sa všetci spájame so svetom a rozumieme mu, je komunikácia. Deň autistického prejavu 1. novembra povzbudzuje autistov, aby rozprávali svoje príbehy pomocou akýchkoľvek prostriedkov, ktoré im vyhovujú. A všetci ostatní sú povzbudzovaní, aby počúvali, čítali a chápali ich príbehy zo svojho uhla pohľadu.
Kto má zuby
Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry. Naša školská knižnica dňa 29.10. v utorok, usporiadala aktivitu pod názvom „Kto má zuby.“ Aktivity sa zúčastnili triedy III.B ŠZŠ, V.C ŠZŠ, III.A ŠZŠ, II.A ŠZŠ, príprav. roč. ŠZŠ spoločne sa zapojili do dramatizácie príbehu o kefke, ktorá hľadala správne zúbky, aby ich mohla vyčistiť. Kefka za pomoci žiakov našla správne zúbky, oslavou bola spoločná pesnička o zúbkoch. V závere si spoločne vyrobili plagát z predmetov, ktoré v príbehu kefka chcela vyčistiť. Odmenou pre každého žiaka za aktivitu a spoluprácu bola zubná kefka. Všetkým zapojeným ďakujeme. Dovidenia o rok.
KD
Jesenné prázdniny
Čitateľský maratón
V stredu 20. marca sme sa zapojili do akcie Čítajme si 2024, ktorú organizuje Linka detskej istoty.
Čitateľský maratón prebiehal v VII.B triede, ktorá sa zmenila na relaxačnú miestnosť plnú kníh. Navzájom sme si prečítali príbeh zo zoo (Milá Zoo), príbehy o zvieratkách (3 mačiatka, Káčatko a kuriatko) aj dobrodružstvá dvoch žabiakov (Kvak a Čľup sú spolu) a Hádanky z abecedy.
Do čítania sa zapojila takmer celá škola – starší žiaci čítali mladším, knihu chytil do ruky každý, kto pozná písmenká a každý sa svojou troškou zapojil do knižného predpoludnia v rámci marca – mesiaca knihy.
Už teraz sme zvedaví, ako sa nám naši malí čitatelia za rok zlepšia a ako sa ich čitateľské schopnosti posunú na novú úroveň.
Tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutia pri dobrej knihe!
Keď príbehy ožívajú
V mesiaci marec, ktorý je mesiacom knihy sme si v IV.B ŠZŠ pripomenuli rozprávkové príbehy. Prvý príbeh, ktorý sme si zahrali bol „O troch prasiatkach.“ Najprv sme si príbeh pozreli, predstavili postavy, pripravili rekvizity a zahrali samotný príbeh. Potom sme si na hodinách matematiky, výtvarnej výchovy a vecného učenia samotný príbeh znázornili a rozobrali. Druhý príbeh, ktorý sme si zahrali bol „ Domček, domček, kto v tebe býva. Príbeh sme si zahrali spolu so spolužiakmi s II.B ŠZŠ. Príbeh v sebe odráža hodiny hudobnej výchovy, pracovného vyučovania a hodín na rozvíjanie komunikácie. Žiakom sa takéto zážitkové učenie veľmi páčilo a veríme, že to neboli naše posledné odohrané príbehy.
Rozprávkové dni
Všetci máme radi rozprávky. Je to asi tým, že rozprávky majú šťastný koniec. Keďže rozprávky sú ukryté v knihách a tie majú tento mesiac sviatok, rozprávali sme sa o nich v týchto dňoch ešte viac ako inokedy. Žiakov spojenej školy potešilo divadielko, zrealizované šíkovnými pedagógmi v rámci krúžku Z rozprávky do rozprávky. Vďaka možnosti zahrať si divadielko, si všetci zopakovali tradičné slovenské rozprávky ako Červená Čiapočka, O neposlušných kozliatkach či Medovníkový domček. Niektorí sa aj premenili na rozprávačov a vyrozprávali rozprávku svojím spolužiakom. Zažili sme spolu pekné marcové rozprávkové dni.
Školíme sa
Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) v auguste 2023 predstavil odbornej verejnosti šesť programov inovačného vzdelávania, ktoré reflektujú požiadavky škôl súvisiace s reformou inkluzívneho vzdelávania.
Aj na spojenej škole sa pedagogickí a odborní zamestnanci zúčastnili školenia na tému: Stratégie a metódy na podporu aktívneho učenia sa žiakov. Zámerom inovačného vzdelávania je zlepšiť pripravenosť pedagogických a odborných zamestnancov na poskytovanie inkluzívneho vzdelávania a výchovy detí a žiakov so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami, ale aj ostatných detí a žiakov, ktorí podporu odôvodnene potrebujú.
Pedagogickí a odborní zamestnanci v oblasti výchovy a vzdelávania tak budú lepšie pripravení prispieť k zvyšovaniu psychickej pohody detí a možnosti rozvíjať ich výchovno- vzdelávací potenciál.
Mladí záhradníci
Prichádza jar a s ňou nás čakajú práce v záhrade. Preto sa musíme na to pripraviť. Žiaci druhého stupňa na hodinách pracovného vyučovania siali semená zeleniny a byliniek. Pripravovali zazimované muškáty a polievali kvety. Aj keď si zašpinili ruky roboty sa nezľakli. Už sa tešia kedy budú slnečné dni aby sa dalo pracovať vonku.
MDŽ v SŠ
8. marec je sviatkom všetkých žien, bola to príležitosť a dôvod pre náš mužský kolektív prejaviť vďaku a úctu ženskosti všetkým dámam našej Spojenej školy s prianím:
„Prajeme Vám šťastie len,
prajeme Vám krásu k tomu,
nech ste ozdobou každého domu.
Ďakujeme za všetku Vašu lásku, obetu a nehu,
bez ktorej by život bol ako rieka bez brehu"
Medzinárodný deň žien.
Medzinárodný deň žien (často označovaný skratkou MDŽ), pripadajúci každoročne na 8. marec, je medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908.Tieto bojovali za zrušenie povinného desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.
MDŽ na Slovensku
Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený a oslavujeme ho dodnes každoročne.
Žena je ako kvetina, silná a krehká zároveň. Vie rozžiariť úsmev na perách i poškriabať svojimi tŕňmi. Keď ju zahrnieš láskou a starostlivosťou, rozkvitne ti nádhernými kvetmi. Keď na ňu ale zabudneš, chradne. Prajeme Všetkým ženám krásny Medzinárodný deň žien, nech naďalej kvitnú, žiaria a robia život lepším, farebnejším a radostnejším!
Dôležitý oznam
Riaditeľ Spojenej školy Budovateľská 1309 vo Vranove nad Topľou oznamuje, že v zmysle Metodického usmernenia č. 15/2015-R z 31. 10. 2005 a po konzultácii s RÚVZ vo Vranove n/T sú od 16.02.2024 vo všetkých zložkách školy z dôvodu vysokej chorobnosti žiakov a detí vyhlásené chrípkové prázdniny.
V termíne od 26.2.2024 do 01.03.2024 sú jarné prázdniny.
Vyučovanie pre žiakov začína po jarných prázdninách 04.03.2024 - pondelok.
Príbeh hudby
Dňa 15.02.2024 v čase od 11.30 hod. sa žiaci a zamestnanci našej školy mali možnosť pripojiť k sledovaniu On-line koncertu Príbeh hudby Slovenskej filharmónie, do ktorého projektu sa naša škola zapojila. Účinkujúci ako Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Bratislavský chlapčenský zbor, herec Vladimír Kobielský a mnoho ďalších zaujímavých umeleckých osôb pripravili nám a našim žiakom nezabudnuteľný zážitok plný hudby, zábavy a možnosti využitia interaktívnych prvkov. Žiaci si počas koncertu mali možnosť vypracovať pracovné listy a zopakovať si poznatky o hudobných nástrojoch. Týmto koncertom sa žiaci mohli bližšie zorientovať v umeleckom svete hudby, orchestra a hudobných nástrojov. Bol to pre nás všetkých príjemný zážitok a spríjemnenie dňa v škole.
Svetový deň bez mobilu
6. februára bol Svetový deň bez mobilu, pri tejto príležitosti sa realizovala aktivita „Môj deň bez mobilu“. Žiaci každej triedy v týždni od 5.2. – do 9.2. nakreslili na výkres A4 aktivitu, ako zmysluplne využili deň bez používania mobilného telefónu – v tento deň sa v SŠ každý snažil o to, aby nepoužil svoj mobilný telefón počas celého vyučovacieho procesu a prestávok. Práce žiakov sú vystavené na nástenke VLV do konca mesiaca.
koordinátor VLV Mgr. Mariana Hašková
„Valentínske poďakovanie"
Deň svätého Valentína v našej škole bol príjemnou a srdečnou udalosťou. Deti sa s nadšením zapojili do výmeny valentínskych pozdravov so svojimi rovesníkmi. Na uľahčenie tejto výmeny sme zorganizovali špeciálnu aktivitu, kde žiaci vystupovali ako valentínski poštári. Počas celého dňa žiaci doručovali svojim spolužiakom valentínske pozdravy, ktorými šírili lásku a radosť. Valentínski poštári brali svoje úlohy vážne a zabezpečili, aby sa každý pozdrav dostal k určenému príjemcovi. Valentín na našej škole slúžil ako pripomienka dôležitosti láskavosti a uznania. Študentom to poskytlo príležitosť spojiť sa navzájom na hlbšej úrovni a vytvoriť si trvalé spomienky.
Aj v rámci krúžku Šikovníček žiaci realizovali Valentínske poďakovanie. To patrilo všetkým zamestnancom, vedeniu SŠ a zamestnancom na technickom úseku. Títo zamestnanci s nimi neprichádzajú do kontaktu priamo, ale len v obmedzenej miere. No napriek všetkému im pomáhajú skvalitniť výchovno-vzdelávací proces a pomôcť k lepším výsledkom. Týmto im veľmi pekne ďakujeme a želáme im veľa pracovných úspechov a škole spokojných žiakov.
Valentínske lízatko v ZŠ pri ZZ
Ľudia oslavujú deň Svätého Valentína mnohými spôsobmi. Nie však každý človek má príležitosť stráviť tento sviatok v pohodlí domova so svojimi blízkymi. A tak ani tento rok sme na pacientov a zamestnancov nezabudli. V súlade s krásnym sentimentom, ktorý sa za dnešným dňom skrýva, sa ZŠ pri ZZ v spolupráci so študentmi z Gymnázia Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou rozhodla na znak lásky a vďaky obdarovať Valentínskymi lízatkami a krásnymi piesňami všetkých pacientov a zamestnancov a vniesť tak do života všetkých ľudí radosť a slnko.
Valentín
„Najväčším šťastím v živote človeka je vedomie,
že nás niekto miluje preto, aký som,
alebo skôr aj napriek tomu , aký som.“
14. február je deň, kedy sa oslavuje Valentín. Tento deň je sviatkom všetkých, ktorí sa majú radi. Obdarúvame sa kvetmi, sladkosťami, či inými drobnosťami.
Viete však, že sviatok Sv. Valentína nie je novodobým výmyslom? Viete, kto to bol sv. Valentín a prečo si ľudia práve v tento deň vyznávajú lásku?
O svätom Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu, koluje veľa legiend. Jednou z najznámejších je kresťanská legenda, ktorá hovorí o svätom Valentínovi, ktorý bol mučeníkom žijúcim za vlády cisára Claudia II. Tento panovník rád a často viedol vojny, ale rímski muži jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska. Podľa Claudia bol ich dôvod jednoduchý: nechceli opúšťať svoje ženy a rodinu. Ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov. Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímsky kňaz, ktorý aj napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry. Keď to cisár Claudius zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. A tak vzniklo prvé valentínske prianie.
V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. Sv. Valentín sa tak stal patrónom zaľúbených.
Či už sú tieto legendy pravdivé alebo nie, Valentín sa stal patrónom zamilovaných a tento sviatok sa stal obľúbený nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Fašiangový karneval
Fašiangy sú odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti. Obdobie fašiangov sa spája s karnevalmi, veselicami a zábavami. Inak to nebolo ani v našej spojenej škole. Po odovzdaní výpisov polročného hodnotenia sme pripravili pre žiakov karneval. Bolo že to radosti a zábavy. Princezné, čarodejníci, policajti, sestričky, zvieratká- všetky tieto krásne farbené masky privítala kráľovná zimy Perinbaba. Deti si užili veru kopec srandy aj pri balónovom a stoličkovom tanci. A ako to na fašiangy býva, nesmú chýbať ani známe fašiangové dobroty. Chceme sa poďakovať všetkým dobrodincom, ktorí nás nimi obdarili.
ZRPŠ – sladkosti a pochutiny
OZ Radosť vranovských detí v spolupráci s p. uč. Kalmanovou– nakrčníky pre žiakov a deti školy.
p. Libera, p. Novická, p.Printsová a zamestnanci školy-koláče, šišky.
Ďakujeme aj darcom plyšových hračiek pre každú masku a všetkým zamestnancom za pomoc a organizáciu tejto vydarenej akcie.
Všetci sme si odniesli krásne zážitky.
Projekt Zdravá škola
Spojená škola, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou realizuje pre svojich žiakov projekt „Zdravá škola“. Zámerom projektu je praktickou formou motivovať a inšpirovať žiakov so zdravotným znevýhodnením k zdravej životospráve a príprave jedál. Prostredníctvom praktických činností žiaci spoznávajú význam zdravej výživy, dokážu rozlíšiť zdravé potraviny, učia sa úsporne zaobchádzať s potravinami, získavajú vedomosti a zručnosti pri príprave jedál.
Dar je poskytnutý v rámci programu „Vy rozhodujete, my pomáhame“, ktorý sa realizuje z daru spoločnosti TESCO STORES SR, a.s.
Zážitkové učenie
Žiaci II.B ŠZŠ sa na hodine RVK oboznámili s hláskou „O“ trocha netradične. Písmenko „O“ hľadali na obrázkoch, tvorili ho modelovaním, lepením, skladaním a strihaním, hrali sa s ním pri počítaní, hľadali a skladali ho aj v posilňovni. A dokonca nám v triede vyrástol aj strom – „O“ – orech. Zážitkové učenie sa prelínalo všetkými vyučovacími hodinami RGZ, VUC, MAT, ZRT, pretože čím viac zmyslov je pri spoznávaní písmen zapojených, tým lepšie si ich hlavička zapamätá.
Medzinárodný deň komplimentov
Medzinárodný deň komplimentov, ktorý každoročne oslavujeme 24. januára, je špeciálnou príležitosťou, ktorá povzbudzuje nielen žiakov na celom svete, aby vyjadrili svoje uznanie a šírili pozitívitu prostredníctvom úprimných komplimentov. Tento deň slúži ako pripomienka sily láskavých slov a ich schopnosti rozjasniť niekomu deň. V našej škole sme z celého srdca prijali Medzinárodný deň komplimentov, čím sme vytvárali atmosféru povzbudenia a uznania. Žiaci a zamestnanci sa aktívne podieľali na výmene komplimentov, vzájomnom uznávaní svojich silných stránok a ocenení ich prínosu pre školskú komunitu. Žiaci sa naučili, aké dôležité je byť pozorný a poznať pozitívne vlastnosti druhých. Komplimenty plynuli voľne a vytvárali vlnový efekt pozitivity v celej škole. Žiaci a zamestnanci cítili ocenenie a uznanie za ich úsilie, ktoré im zvýšilo sebavedomie a motiváciu. Jednoduchý akt skutočného komplimentu nielen spríjemnil deň obdarovaných, ale podporil aj pocit jednoty a kamarátstva medzi všetkými.