Návrat do škôl 2021 s účinnosťou od 26. 4. 2021
"Deti, príčina dopravných nehôd"
V mesiaci apríl sa uskutočnila beseda so žiakmi na tému „Deti, príčina dopravných nehôd“ (mesiac bezpečnosti) . Žiaci boli na vyučovacej hodine PVC, VUC, VYV, TEV a TSV oboznámení s pravidlami, ktoré majú dodržiavať, aby neohrozovali účastníkov cestnej premávky. Prakticky precvičovali získané vedomosti v simulovanej situácii v role chodcov: - dodržiavanie pravidiel pre chodcov na chodníku a mimo neho,
- svetelná signalizácia,
- používanie reflexných prvkov – vesta, reflexné prvky.
"Som iný, no predsa som tu"
Dňa 26.04.2021 sa uskutočnila beseda pod názvom „Som iný, no predsa som tu“. Zúčastnili sa jej žiaci 6., 7., 8,. 9., ročníka ŠZŠ. Besedou sprevádzala Mgr. Lucia Demčáková. Ako príklad nádeje a sily uviedla život známej osobnosti Bekima Azira, ktorý po úraze zostal na invalidnom vozíku, no nikdy sa nevzdával a v živote veľa dokázal. Počas besedy prebiehal intenzívny dialóg, počas ktorého sa žiaci zverovali so svojimi túžbami, snami a utvrdzovali si svoje reálne možnosti uplatnenia.
Svetový deň zdravia
Svetový deň zdravia si naša škola pripomenul školským rozhlasovým vysielaním, „Zdravotníček“, ktoré sa uskutočnilo 23.04.2021. Naše sestričky z rehabilitačného oddelenia nám porozprávali, ako sa starať o zúbky, aby dlho vydržali, čo im škodí, ktoré potraviny podporujú zdravú stavbu chrupu a pripomenuli aj potrebu preventívnej prehliadky. Na záver sa s nami rozlúčili veselou pesničkou.
Medzinárodný deň detskej knihy
Medzinárodný deň detskej knihy sa každoročne slávi 2. apríla, v deň narodenia dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. My sme si tento deň pripomenuli hodinou venovanou tomuto velikánovi. S deťmi sme si priblížili jeho život a tvorbu prostredníctvom prezentácie a krátkeho filmu. Hádali sme najznámejšie rozprávky a čítali z jeho kníh venovaných deťom. Ako príjemná bodka za dánskym dňom deti prekvapila sladká odmena.
"Zdravo - hravo"
Pri príležitosti Svetového dňa zdravia (7. apríla) sa naši žiaci hravou formou oboznámili s tým, ako sa starať o svoje zdravie. Triedni učitelia svojim žiakom počas tvorivej činnosti vysvetlili, ako žiť „zdravo a hravo“. Žiaci sa dozvedeli množstvo nových a užitočných informácií o tom, čo podporuje našu vitalitu a čo nášmu zdraviu neprospieva. Vybrané triedy (II.PŠ, I.A ŠZŠ, IX.A ŠZŠ a III.A ZŠ) si vyrobili vlastný most zdravia a postavili ho na piliere (slnko, oddych, zdravá výživa, voda a pohyb), ktoré naše zdravie podporujú a prispievajú k tomu, aby sme žili „zdravo hravo“.
Oznam
Výnimky z preukazovania sa negatívnym výsledkom testu na COVID-19
Podmienky vstupu do objektu školy a školského zariadenia upravuje vyhláška č. 187/2021 ÚVZ SR z dňa 16. 4. 2021.
Výnimku z testovania majú podľa uvedenej vyhlášky osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 s dokladom o prekonaní nie starším ako 180 dní, osoby ktoré sa preukážu diagnostikovaním ochorenia COVID-19 v období nie dávnejšom ako 180 dní,
osoby zaočkované druhou dávkou mRNA vakcíny (pfizer alebo moderna) proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 14 dní,
osoby zaočkované prvou dávkou vektorovej vakcíny (AstraZeneca) proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 4 týždne, zaočkované prvou dávkou vakcíny (všetky typy vakcín) proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 14 dní, ak bola táto dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19,
osoby staršej ako 65 rokov, osoby ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19,
osoby, ktorým bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie, osoby dispenzarizované so závažnou poruchou autistického spektra, dispenzarizované pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit, onkologický pacienti po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukémiu alebo onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúci imunitný systém (napr.biologickou liečbou) z dôvodu rizika o omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby napr. onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby, ako aj osoby za účelom vykonania RT-PCR a antigénovým testom na ochorenie COVID-19.
Výnimku z testovania majú tiež deti materskej školy, žiaci prvého stupňa základnej školy, deti a žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia, ktoré navštevujú deti a žiaci zo špeciálnych škôl.
ŠKD od 27.4.2021 funguje do 16.00
Oznam - kandidáti do RŠ
Spojená škola, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou
Oznámenie o konaní volieb členov rady školy a navrhnutých kandidátoch pre jednotlivé kategórie
Riaditeľ Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou Vám v zmysle zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v platnom znení. v súlade s Vyhláškou MŠVVaŠ SR č. 291/2004 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení v platnom znení a na základe výzvy zriaďovateľa, ktorým je Okresný úrad Prešov, zo dňa 18. 3. 2021 oznamuje konanie
Volieb členov do Rady školy pri Spojenej škole, Budovateľská 1309, Vranov n/T
za zástupcov pedagogických zamestnancov sa uskutočnia dňa 28.04.2021 o 13.45 hod.
v školskej jedálni, počet volených členov – 2.
Kandidáti ktorí potvrdili súhlas s kandidatúrou: Mgr. Mária Bobaľová, Mgr. Lenka Litvínová, Mgr. Kornélia Matejovská, PaedDr. Mgr. Michaela Pinkošová, Mgr. Katarína Sláviková
za zástupcu ostatných zamestnancov školy sa uskutočnia dňa 28.04.2021 o 14.15 hod. v školskej jedálni počet volených členov – 1.
Kandidáti ktorí potvrdili súhlas s kandidatúrou: Mgr. Gabriela Ihnátová, Peter Jurov
za zástupcov rodičov žiakov školy sa uskutočnia dňa 28.04. od 07.00 hod. do 8.00 hod. vo vestibule školy Budovateľská 1309 a pre rodičov MŠ vo vestibule MŠ Budovateľská 1308, počet volených členov – 4.
Kandidáti ktorí potvrdili súhlas s kandidatúrou: Oxana Adamčáková, PaedDr. Mária Grajcarová, Anna Gdovcová, Mgr. Leandra Mackaničová, Iveta Oslovičová, Beáta Repková, Renáta Sviatková
Vo Vranove nad Topľou, 22. 4. 2021
PaedDr. Jozef Imrich, v. r.
riaditeľ školyodkaz:
Volebny_poriadok_pre_RS-2021_doplneny.doc
Zápis do ŠMŠ
OZNAM- testovanie, prezenčná výučba
Žiaci a škola
- Žiaci MŠ, prvého stupňa ZŠ negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti (nie starší ako 7 dní).
- Žiaci a poslucháči od druhého stupňa ZŠ potrebujú do školy a školského zariadenia negatívny test nie starší ako 7 dní. Okrem toho sa preukazuje negatívnym testom aj jeden zákonný zástupca./výnimky žiaci s PAS a so stredným a s ťažkým MP/
- Zamestnanci škôl a školských zariadení potrebujú najviac 7-dňový test i potvrdenie od zamestnávateľa bez ohľadu na zaradenie okresu.
Najčastejšie kladené otázky k obnoveniu prezenčnej výučby od 19.4.2021 / MŠ SR/
Viac info : https://www.minedu.sk/data/att/19297.pdf, prípadné zmeny budú oznámené /web, tr.učitelia/
Otázka: Ako je to s platnosťou testu pre školy? V dokumente sa uvádza platnosť testu 7 dní, nie je to v rozpore s COVID AUTOMATOM?
Podľa uznesenia vlády Slovenskej republike č.160 body 17-19 je platnosť testu pre zákonného zástupcu 7 dní bez ohľadu na zaradenie okresu podľa COVID AUTOMATU.
Otázka: Môže škola odmietnuť vziať dieťa do školy, ak zákonný zástupca nie je ochotný predložiť negatívny výsledok testu?
V prípade, že sa jej žiak nezúčastňuje z dôvodu netestovania sa zákonného zástupcu antigénovými/PCR testami postupuje v zmysle dokumentu Návrat do škôl 2021 – časť 8.
Otázka: Ako bude hodnotený žiak, ktorý nenastúpi na prezenčné vyučovanie z dôvodu nesúhlasu rodiča s testovaním a škola nemá kapacitné možnosti z dôvodu veľkého záujmu rodičov o prezenčné vzdelávanie na zabezpečenie dištančného vzdelávania?
V prípade, ak zákonný zástupca žiaka neabsolvuje testovanie, a z tohto dôvodu sa jeho dieťa nebude zúčastňovať prezenčného vyučovania, tak škola eviduje neprítomnosť žiaka podľa týchto podmienok:
1. Ospravedlní absenciu žiakovi, ak je táto zákonným zástupcom riadne nahlásená z dôvodu netestovania zákonného zástupcu žiaka a zároveň zabezpečuje kontakt so školou ohľadom vzdelávania svojho dieťaťa, ktoré bude prebiehať formou zadávania úloh, ako je obvyklé pri chorobe dieťaťa alebo formou dištančného vyučovania, ak má na to škola kapacitné možnosti /Spojená škola Budovateľská 1309 nemá možnosti poskytovať dištančné vzdelávanie, nakoľko na škole prebieha prezenčná vyučba pre všetkých žiakov/. Ak tak zákonný zástupca neurobí v priebehu 5 dní školského vyučovania, je to považované za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľ školy bude kontaktovať ÚPSVAR SR s hlásením o jej zanedbávaní.
2. Ak neprítomnosť na prezenčnom vyučovaní bude dlhšia ako 15 vyučovacích dní a rodič nezabezpečí kontakt so školou podľa bodu 1, žiak môže byť komisionálne preskúšaný z učiva daného ročníka.
3. Zákonný zástupca nemá nárok na tzv. „pandemickú OČR.“
Otázka: na základe čoho nesmie riaditeľ do školy vpustiť do budovy žiaka, ktorého rodič sa nepreukáže negatívnym testom, resp. platným potvrdením o výnimke?
Rodič, ktorý nepredloží čestné vyhlásenie a nesprístupní možnosť nahliadnutiu do testu, porušuje uznesenie vlády č. 160 a vyhlášku ÚVZ 132/2021.
Naša škola- prezentácia
Zápis do SŠ
Vyskúšajte Pinf Hry zadarmo!
OZ RADOSŤ VRANOVSKÝCH DETÍ získalo finančnú podporu na realizáciu projektu „Učenie hrou“. Zámerom projektu je pootvoriť dvere efektívnemu dištančnému vzdelávaniu žiakov s Poruchou autistického spektra prostredníctvom využitia tabletov a didaktickej pomôcky Pinf Hry vyvinutej pre deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami.
A práve teraz máte možnosť získať tento vzdelávací nástroj aj pre vaše dieťa. Je to jednoduché, vyhľadajte stránku www.pinfhry.sk a zvoľte Získaj Pinf Hry, ďalej sa len riaďte pokynmi. Program si môžete nainštalovať do vášho mobilu, PC, notebooku, tabletu. Hry sú platné do konca júna.
V prípade nejasností kontaktujte p. učiteľku Mgr. Kornéliu Matejovskú, ŠMŠ
„Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.“
Slávici v lavici
Dňa 14.04.2021 sa v našej škole uskutočnila tradičná "online súťaž Slávici v lavici". Žiaci ukázali svoj spevácky talent a odvahu. Porota vybrala a odmenila najlepších z nich v dvoch kategóriách:
1.skupina:
1. miesto- Šimon Vojtko
2. miesto - Radko Haňo
3. miesto - Patrik Biž
2.skupina:
1. miesto- Tatiana Kešeľová
2. miesto - Milada Gaborová
3. miesto - Kevin Turták.
Cenu poroty získal Šimon Iľko.
Všetkým výhercom blahoželáme a zúčastneným odvážlivcom ďakujeme za účasť. Tešíme sa na ďalší ročník, veríme, že už face to face znova o rok.
Mapa covid školský automat
S účinnosťou od 19. apríla 2021 je obnovené v súlade s podmienkami uvedenými v uznesení vlády Slovenskej republiky č. 160 zo 17. marca 2021 v znení uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 169 z 24. marca 2021 a uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 176 z 31. marca 2021 školské vyučovanie nasledovne:
Prezenčne:
- Materské školy, špeciálne materské školy, materské školy pri zdravotníckych zariadeniach,
- Základné školy– I. stupeň a II. stupeň len končiace ročníky (okrem "čiernych" okresov) a skupiny 5+1 pre žiakov bez prístupu k dištančnému vzdelávaniu,
- Špeciálne základné školy,
- Základné školy pri zdravotníckych zariadeniach,
- Stredné školy len končiace ročníky a skupiny 5+1 pre žiakov bez prístupu k dištančnému vzdelávaniu,
- Stredné školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, praktické školy, odborné učilištia,
- Stredné zdravotnícke školy – všetky ročníky,
- Jazykové školy – len pre konanie štátnej jazykovej skúšky.
viac info na stránke minedu: https://www.minedu.sk/mapa-covid-skolsky-automat/
Vyhodnotenie súťaže o najkrajšie veľkonočné vajíčko
Do súťaže o najkrajšie veľkonočné vajíčko sa zapojili všetky triedy. Žiaci nás prekvapili svojou kreativitou a okrem krásnych veľkonočných vajíčok vytvorili aj rôzne veľkonočné dekorácie. Porota to mala pri výbere víťaza veľmi ťažké a tu sú tí najlepší:
ŠKD 1:
ocenené triedy: I.A ŠZŠ, X.A ŠZŠ a I.A PŠ
mimoriadna cena: II.A ŠZŠ
ŠKD 2:
1. miesto - Ondrej Žipaj-Miško - trieda VII.A ZŠ
2. miesto - trieda III.A ZŠ a trieda V.A ZŠ
3. miesto - trieda II.A ZŠ a prípravný ročník ZŠ
Oznam pre rodičov
Spojená škola Budovateľská začína prezenčné vyučovanie vo všetkých zložkách od 7.4.2021 /streda/.
Pri nástupe žiaka/ dieťaťa do školy je potrebný negatívny test zákonného zástupcu nie starší ako 7 dní /test od 1.4. platí do 11.4.2021/, alebo doklad o prekonaní Covid 19. V prvý deň nástupu je potrebné podpísať vyhlásenie o bezinfekčnosti pri rannom filtri. Preto prosíme, aby dieťa do školy priviedol rodič. Škola sa otvára o 7:30 hod. ŠKD do 15.00 hod.
Negatívnym testom nie starším ako 7 dní sa rovnako preukazujú aj zamestnanci školy.
Aj naďalej platia prísne opatrenia R-O-R.
cestne_vyhlasenie_-_neplnolety_ziak.docx
cestne_vyhlasenie_-_plnolety_ziak.docx
Ďalšie informácie:
V prvý deň nástupu žiaka po prerušení dlhšom ako 3 dni je potrebné, aby zák.zástupca prišiel ráno so žiakom a podpísal vyhlásenie o bezinfekčnosti a tak isto po každom opakovanom 7 dňovom testovaní predložil neg. test /SMS, tlačivo, príp. výnimku po prekonaní Covid /.
V prípade, ak zákonný zástupca žiaka neabsolvuje testovanie a z tohto dôvodu sa jeho dieťa nebude zúčastňovať prezenčného vyučovania, tak:
1. škola eviduje neprítomnosť žiaka ako ospravedlnenú absenciu,
2. zákonný zástupca žiaka je povinný zabezpečiť kontakt so školou ohľadne vzdelávania svojho dieťaťa, ktoré bude prebiehať formou zadávania úloh ako je obvyklé pri chorobe dieťaťa alebo formou dištančného vyučovania, ak má na to škola kapacitné možnosti /naša spojená škola neposkytuje dištančné vzdelávanie, nakoľko zabezpečila pre žiakov prezenčnú výučbu/. Ak tak neurobí v priebehu 5 dní školského vyučovania, je to považované za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľ školy bude kontaktovať ÚPSVAR SR s hlásením o jej zanedbávaní,
3. ak neprítomnosť na prezenčnom vyučovaní bude dlhšia ako 15 vyučovacích dní a rodič nezabezpečí kontakt so školou podľa bodu 2, žiak môže byť komisionálne preskúšaný z učiva daného ročníka.
Návrat do škôl aktualizovaný MŠ SR od 12.04.2021
Deň učiteľov
Každoročne pri príležitosti Dňa učiteľov podávajú riaditelia jednotlivých škôl návrh na verejné ocenenie svojich zamestnancov. Kritériom pri udelení ocenení je nielen využívanie inovatívnych metód a postupov vo výchovno-vzdelávacom procese, ale aj prístup k žiakom, kolegom a rodičom.
Pre nepriaznivú pandemickú situáciu sa slávnostné udeľovanie ocenení síce nekonalo tradične pod taktovkou primátora mesta, ale to nič nemení na jeho váhe.
Tento rok si ocenenie za svoju prácu v oblasti výchovy a vzdelávania prevzali z rúk riaditeľa Spojenej školy naše kolegyne: Ing. Alena Škovierová, Mgr. Marta Pristašová a Mariana Jacková.
Srdečne blahoželáme!
Spravodajko - marec
S príchodm jari je tu aj nové číslo vášho obľúbeného školského časopisu Spravodajko.
klik na: spravodajko_marec_.pdf
Dopravná výchova
V rámci aktivity dopravnej výchovy žiaci našej školy vyrábali dopravný prostriedok z recyklovaného odpadu. Priblížili si význam dopravy, správanie sa na chodníku a na ceste a dopravné značky a ich význam. Žiaci si pozreli prezentáciu o doprave a druhoch dopravy, vypracovali pracovný list na danú tému , pozreli video o bezpečnosti na ceste. Žiakom sa aktivita veľmi páčila.
ML
Veľkonočné tvorivé dielne
V piatok 11.04.2025 sa v Spojenej škole prehlbovalo kamarátstvo so žiakmi Základnej školy Sídlisko II 1336 Vranov nad Topľou prostredníctvom tvorivých dielní. Pani učiteľka Mgr. Ingrid Lompartová a žiaci z triedy II. D sa v úvode tvorivých dielni dozvedeli pár zaujímavosti o jari a ich účinok na náš organizmus. Po tejto zaujímavej prezentácii sme sa pustili s chuťou do tvorenia. Spoločne sme vymaľovali terakotové mini kvetináče, ktoré sme si aj naaranžovali zlatým dažďom, ktorý je symbolom jari. K tomu sme si vyrobili z papierových kartónov od vajíčok papierové sliepočky. Po tejto pre všetkých zaujímavej aktivite sme si usporiadali jarný kvíz a päť najlepších respondentov bolo aj odmenených. Veríme, že takýchto spoločných aktivít, ktoré nám pomôžu budovať kamarátstvo bude ešte oveľa viac. Tešíme sa na novú spoluprácu.
MS
Pieskové divadlo – Popoluška
Vo štvrtok 10. apríla 2025 sme sa so žiakmi zúčastnili výnimočného umeleckého zážitku – predstavenia Pieskového divadla s rozprávkou Popoluška, ktoré sa konalo v Mestskom dome kultúry vo Vranove nad Topľou.
Toto jedinečné divadlo pochádza z Poľska a zaujalo nás kombináciou pieskovej animácie, hudby a tieňov. Vďaka šikovnosti umelca sme mohli sledovať, ako sa pred našimi očami z piesku vytvára rozprávkový príbeh.
Predstavenie sa deťom veľmi páčilo – žiaci boli očarení magickou atmosférou, tichými obrazmi a prekrásnym spracovaním známej rozprávky. Bol to pre nich nezabudnuteľný zážitok, ktorý v nich zanechal silný dojem.
Sme radi, že sme sa mohli zúčastniť takéhoto netradičného kultúrneho podujatia.
LL
Integrácia s gráciou
Dňa 09.04.2025 sa tak ako každoročne žiaci našej školy zúčastnili v MsDK vo Vranove nad Topľou prehliadky dramatickej tvorivosti žiakov a ľudí s mentálnym postihnutím - Integrácia s gráciou. Dramatizáciou rozprávky Tri motýle, ktorá poukazuje na silu skutočného priateľstva, vernosti a vzájomnej pomoci prispeli k vytvoreniu príjemnej atmosféry. Tešíme sa na ďalší ročník tejto peknej akcie, kde opakovane stretávame svojich bývalých spolužiakov, či kamarátov.
M.T.
ŽI ZDRAVO
O tom čo je zdravé- nezdravé pre náš vývoj nám dnes 9.4.2025 v SŠ porozprávala výživová poradkyňa paniOnderišinová. Žiaci boli nemilo prekvapení, keď sa dozvedeli koľko potravín je škodlivých a akýnegatívny vplyv majú na naše zdravie. Priznali sa, že častokrát si vychutnávajú práve takéto jedlo,pretože je chutnejšie, ako nejaké cereálie alebo zelenina. Svoje vedomosti z prednášky si potvrdilipraktickou činnosťou - triedenie potravín na zdravé a nezdravé. V závere aktivity všetci prítomníochutnali nutričný drink čo je výživový doplnok stravy dôležitý pri chorobných stavoch človeka.Nezabudli sme ani na rodičov, ktorým trpezlivo odpovedala na otázky naša prednášajúca.
JP
,,Jeden národ – viac národností,, - Vieš aké národnosti žijú na Slovensku?
Žiaci s pomocou učiteľov na výkres A4 namaľovali Slovensko a vyznačili oblasť s najväčšou koncentráciou žitia spoluobčanov rómskej národnosti, napísali zaujímavosti o danej národnosti. Z dôvodu Plánu segregácie sa aktivita zamerala na rómsku komunitu a rómsku národnosť. Zaujímavosti žiaci vyhľadali na internetových stránkach. Žiacke práce sú prezentované na nástenke VLV. Do tejto aktivity sa zapojili žiaci VIII.A, VIII.B, II.B, V.A a VI.A triedy. Žiaci sa dozvedeli veľa zaujímavého a táto aktivita sa im páčila.
Koordintor VLV - MH
O škaredom káčatku
V duchu tejto rozprávky oslávili žiaci tried 2.A ZŠ s TP a MP a 3.A ZŠ s TP a MP Medzinárodný deň detskej knihy. Tento deň je príležitosťou viac ako inokedy venovať sa čítaniu a spoznávať krásu detskej literatúry. Preto sme si aj my spoločne prečítali obľúbenú rozprávku od najznámejšieho rozprávkara Hansa Christiana Andersena o „Škaredom káčatku“, ktorá pripomína hodnotu vnútornej krásy a dôležitosť prijatia seba, ale aj iných. Po prečítaní si žiaci vytvorili spoločné leporelo, v ktorom zachytili príbeh o škaredom káčatku a jeho ceste k tomu, aby sa z neho stala nádherná labuť. Všetci sme strávili príjemný spoločný čas pri knihe.
M.T.
Pozývam ťa na čaj
Dňa 02.04.2025 sa žiaci variantu B stretli na spoločnom posedení pri čaji a peknej knihe, keďže každý rok sa dňa 2. apríla slávi Medzinárodný deň detskej knihy, ktorým sa zároveň pripomína dátum narodenia Hansa Christiana Andersena, najslávnejšieho dánskeho rozprávkara. Žiaci strávili spolu pekný čas. Počas rozhovorov sa vzájomne spoznávali a rozvíjali si slovnú zásobu. Spoločne si prezerali a čítali detské knihy, tým si precvičovali čitateľské zručnosti. Zároveň si rozvíjali a upevňovali sebaobslužné činnosti. Teplý čaj v tomto chladnom počasí všetkým veľmi chutil. Žiakom sa táto aktivita páčila.
MH
2. apríl – Svetový deň povedomia o autizme
2. apríl je dňom, kedy si každoročne pripomíname Svetový deň povedomia o autizme. Tento deň je príležitosťou na to, aby sme zvýšili povedomie o autizme a lepšie porozumeli ľuďom s poruchou autistického spektra (PAS).
Čo je autizmus?
Autizmus je celoživotná neurologická vývinová porucha, ktorá ovplyvňuje spôsob, akým človek vníma svet, komunikuje a interaguje s ostatnými. Prejavuje sa rôznorodo a každý človek s autizmom je jedinečný.
Ako môžeme prispieť?
- Vzdelávajme sa: Získavajme informácie o autizme z dôveryhodných zdrojov.
- Šírme osvetu: Rozprávajme sa o autizme s našimi priateľmi, rodinou a kolegami.
- Podporujme inklúziu: Vytvárajme prostredie, ktoré je otvorené a prístupné pre všetkých, vrátane ľudí s autizmom.
- Rešpektujme rozmanitosť: Učme sa akceptovať a oceňovať rozdiely medzi ľuďmi.
Symbolom Svetového dňa povedomia o autizme je modrá farba. Modrá je farbou komunikácie a symbolizuje potrebu porozumenia a prijatia.
Svetový deň povedomia o autizme je dôležitou príležitosťou na to, aby sme sa zamysleli nad tým, ako môžeme prispieť k vytvoreniu inkluzívnejšej a tolerantnejšej spoločnosti pre všetkých.
Marec v ŠKD 2
Marec v našej ŠKD 2 bol plný zaujímavých aktivít, ktoré nám pomohli rozlúčiť sa so zimou a privítať prichádzajúcu jar. Hneď na začiatku mesiaca, keď zima pomaly ustupovala, sme si ju pripomenuli výrobou mrožov. Pri tejto tvorivej činnosti sme rozvíjali jemnú motoriku, precíznosť a trpezlivosť. Zároveň sme sa rozprávali o tom, kde tieto zaujímavé zvieratá žijú, čím sme rozširovali naše vedomosti o živočíšnej ríši a rôznych kútoch sveta.
V marci sme si tiež vyskúšali naše kuchárske zručnosti pri pečení lineckých koláčov. Táto aktivita bola skvelou príležitosťou na rozvoj manuálnych zručností, dodržiavanie postupov a spoluprácu. Pričom si uvedomovali dôležitosť hygieny a bezpečnosti v kuchyni. Veľmi pekne za pečenie ďakujeme p. asistenke Tutkovej.
Marec je tradične mesiacom kníh, a preto sme sa aj my venovali čítaniu. Prečítali sme si zaujímavú knihu (niektorí si s radosťou prezerali svoje obľúbené tituly), čím sme podporovali čitateľskú gramotnosť, rozvíjali fantáziu a slovnú zásobu. Kreativitu sme prejavili aj stavbou domčekov z kníh, čo bolo nielen zábavné, ale aj rozvíjalo priestorovú predstavivosť a schopnosť spolupracovať.
Nezabudli sme ani na Medzinárodný deň žien, kedy sme s láskou vyrábali srdiečka pre naše mamičky a babičky. Ku každému srdiečku sme pridali aj sladkú odmenu, aby sme im vyjadrili našu vďaku a lásku. Naše deti navyše potešili naše milé asistentky tancom, čím vytvorili príjemnú atmosféru a prejavili im svoju úctu.
Medzinárodný deň lesov sme si pripomenuli výrobou sovičiek, ktoré sú symbolom múdrosti. Pri tejto aktivite sme rozvíjali nielen manuálne zručnosti a fantáziu, ale aj poznávanie lesných zvierat a ich významu pre ekosystém. Zároveň sme podporovali záujem o prírodu a uvedomenie si dôležitosti ochrany lesov.
Na záver mesiaca sme si pripomenuli Deň učiteľov výrobou tulipánov. Touto aktivitou sme chceli vyjadriť našu vďaku a ocenenie našim pani učiteľkám za ich trpezlivosť, starostlivosť a odovzdávanie vedomostí.
Marec bol v ŠKD 2 pestrým mesiacom plným nových zážitkov, tvorivých činností a radosti z objavovania krás jari. Tešíme sa na ďalšie dobrodružstvá!
Marec v ŠKD 1
Každý deň či mesiac prináša so sebou niečo nové a zaujímavé. Aj mesiac MAREC so sebou priniesol niečo výnimočné, deň známy všade vo svete. 8.marec - MDŽ deň, keď sa malí či veľkí chceme poďakovať všetkým matkám, babičkám, tetám, sestrám -proste všetkým ženám za ich starostlivosť, pozornosť, odvahu, silu a lásku. Aj my sme sa chceli poďakovať malou pozornosťou, ktorú sme pre mamky k MDŽ vyrobili. Spoločne sme rôznymi aktivitami privítali jar- snežienky nám rozkvitli pod rukami na výkresoch . Po spoznávaní jarných kvetov sme si zaspievali pesničku-Červený tulipán. Hravou formou sme si precvičili grafomotoriku, zopakovali si čísla a farby. Občas sa pri domácich úlohách zapotíme a vtedy musíme zrelaxovať pri spoločných hrách. Prečítali sme si obľúbené knihy a hneď sme si zhotovili záložky do knihy. Vyhotovilii sme tiež leporelá, veď aj týmto sa pýši marec, ktorý je mesiacom knihy.