Dobrovoľníci z Vranovského gymnázia prišli už tradične potešiť všetkýchpacientov ale aj zamestnancov. Pod vedením Mgr. Lenkovej navštívilivšetky oddelenia. Pacientov obdarovali sladkým prekvapením, vianočnýmipesničkami a veselou náladou.
Mikuláš vo Vranovskej nemocnici
Zbierka pre Karanténnu stanicu
Predvianočný čas je obdobie, kedy si ľudia spomenú aj na tých, ktorí potrebujú pomoc.Aj žiaci našej školy spolu s rodičmi a učiteľmi spravili dobrý skutok. Tohto roku uskutočnili zbierku pre psíkov v Karanténnej stanici vo Vranove nad Topľou. Zbierkou zabezpečili granule a mäsové konzervy, aby aj ony prežili sviatky v hojnosti, kým sa dostanú do nových domovov. Pričinili sa o to: Agáta Šebová, Iveta Oslovičová, Kornélia Matejovská,Martina Kotvasová, Gabriela Stanovčáková, Mária Jacková, Lucia Janošková, Peter Gábor, Ján Čurlík.
.
Vianočná akadémia
21. decembra 2018 na našej škole prebiehala "Vianočná lotéria". Súťažilo sa o hodnotné ceny. Spomedzi všetkých súťažiacich boli vyžrebovaní 6 súťažiaci, ktorí vyhrali zaujímavé ceny - Lístky do divadla, Víkendový pobyt na horách, Účasť na natáčaní videoklipu Iné kafe laté, Zájazd do Svätej zeme, Lístky na koncert a Poukaz na kurz tanca. Sponzormi tejto "Vianočnej lotérie" boli naši žiaci, ktorí si pripravili básne, piesne, dramtizácietance a rozprávky.
Všetkým prajeme príjmené prežitie Vianočných sviatkov.
Pozvánka na Vianočnú akadémiu spojenú s Vianočnou burzou
Vianočný program MŠ Sídlisko II
Tak ako každý rok i tento k nám dňa 12. 12. 2018 opäť zavítali deti z MŠ Sídlisko II, z Vranova nad Topľou. Predstavili sa krásnym vianočným programom a rozprávkou Snehulienka a sedem trpaslíkov. Krásne vystúpenie bolo ocenené sladkou odmenou a omaľovánkou. Predstavenie sa nám veľmi páčilo a už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutie.
Pesničkový Mikuláš
V utorok 4. decembra 2018 sa naši žiaci zúčastnili predstavenia "Pesničkový Mikuláš" v MsDK vo Vranove nad Topľou. Tohto roku čert Brumtaláš poslal svojho syna Fuka do školy a kým si nezlepší známky, bude mať zakázaný mobil a vychádzky. Poukázal tým, aká je dôležitá škola a učenie. Veríme, že tak, ako malý čertík Fúčik, tak si aj všetky detičky vzali ponaučenie a zlepšia si svoje známky.
Pozvánka na Vianočné tvorivé dielne
Máme radi starkých
Tak ako každý rok, tak aj tento rok si naši žiaci úctili starých ľudí kultúrnym programom v Zariadení pre seniorov vo Vranove nad Topľou. V tomto predvianočnom čase im úsmev na tvári vyčarila rozprávka "Polepetko", v "Jazykovom oblačku" si doplnili východniarsku slovnú zásobu . Za tancom na pieseň Haleluja sa v scénke dozvedeli postup, ako si pričarovať frajera. Nechýbali ani viačnočné vinše a malá pozornosť pre našich starkých.
Beseda so záchranárkou: "Aj ty si povinný zachrániť život"
V piatok 30.11.2018 si žiaci pod vedením Bc. A. Praščákovej vyskúšali oživovanie na cvičných figurínach - medveďoch /Míša, Béďo/, taktiež sa oboznámili s postupom ošetrenia popálenín, odrenín, zlomenín a čo všetko musí obsahovať kamarátka lekárnička. Praktickým cvičeniam predchádzali teoretické poznatky obsiahnuté PowerPoint prezentácii, kde sa dozvedeli postupy ošetrovania rôznych druhov zranení aj dôležité čísla záchranného systému.
"Nebuď otrok drog"
V rámci Európskeho týždňa boja proti drogám, ktorý pripadá na tretí novembrový týždeň, sa naši žiaci druhého stupňa zapojili do on-line súťaže „Nebuď otrok drog“. Pod vedením pedagógov mali možnosť sami získavať, overovať a konfrontovať sa s informáciami týkajúcimi sa účinku a škodlivosti drog. On-line súťaž bola spojená aj s besedou na tému „Najškodlivejšia droga“.
Hlasuj za našu školu a vyhraj
Hlasuj za svoju Školu a vyhraj
V hre sú 3x plne vybavené počítačové učebne s interaktívnou tabuľou v hodnote 21 000 € pre tvoju školu a viac ako 120 vecných cien pre teba, hlasovanie prebieha do 31.12.2018
Smernica o pedikulóze
Spojená škola, Budovateľská 1309, 093 01 Vranov nad Topľou,
Tel. č. 057/4885141, 057/4422778, IČO: 42089816, DIČ: 2022938489
Organizačné zložky školy:
Základná škola pre ž. s TP, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou
Špeciálna základná škola pre ž. s TP, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou
Praktická škola, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou
Špeciálna materská škola, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou
Súčasti školy:
Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou
Školský klub detí, Výdajná školská jedáleň, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou
Detašovaná trieda organizačnej zložky Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou pri Vranovskej nemocnici a.s.
Smernica o pedikulóze
Vydaná: 28. 11. 2018
Účinnosť: 1. 12. 2018
Názov organizácie: Spojená škola, Budovateľská 1309,Vranov nad Topľou
Názov internej smernice: Smernica o pedikulóze
Poradové číslo smernice: 2/2018
Schválil: PaedDr. Jozef Imrich
Za správnosť smernice
zodpovedá: PaedDr. Jozef Imrich
Za dodržiavanie smernice
zodpovedá: všetci zamestnanci školy
Platnosť smernice: do odvolania, nahrádza smernicu z roku 2013
Prílohy: 3,
Čl. 1
Rozsah platnosti
Táto interná smernica platí pre všetkých zamestnancov Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou, ktorí sú v pracovnom, alebo obdobnom pomere.
Čl. 2
Základné pojmy
- Pedikulóza (pediculosis) – zavšivavenie je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit Voš detská, hlavová. ktorá sa šíri hlavne pri priamom kontakte a to najmä v kolektívoch ako je rodina, škola, školské zariadenia, pri spaní viacerých detí v jednej posteli, pri hre, prostredníctvom rôznych predmetov, napr. hrebeňov, pokrývok hláv, uterákov, šálov, odevov, ak sa napr. voš dostane na golier odevu, je možný prenos na iné ošatenie v šatniach.
- Voš detská je bezkrídly hmyz, ktorý sa živí krvou človeka. Prežíva vo vlasovej časti hlavy, obočí, brade alebo fúzoch.
- Hnidy – sú vajíčka, ktoré samička vši kladie ku koreňom vlasov. Z vajíčok sa liahnu larvy. Živé hnidy sú žltobiele, po vytiahnutí sú priesvitné. Na vrchole hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylezie. Charakteristickým miestom nálezu hníd je najmä časť hlavy za ušami a na zátylku.
Čl. 3
Všeobecné pokyny
- Pedikulóza je prenosné parazitárne ochorenie. Dieťa, ktoré má vši sa musí liečiť a nesmie navštevovať kolektívne zariadenie!
- Pedikulóza, ako prenosné ochorenia, nie je izolovaným javom. Každý prípad je súčasťou epidemického reťazca a keď je napadnutý jeden člen kolektívu, všetci sú podozriví z nákazy. Preto je potrebné, v prípade výskytu pedikulózy u detí v školskom zariadení, vykonať opatrenia v celom kolektíve, za účinnej spolupráce rodičov a všetkých zamestnancov spojenej školy, inak by nesplnili svoj účel.
- Súčasťou smernice je:
- legislatíva uvedená v prílohe č. 1
- oznámenie na uskutočnenie hygienických opatrení v prílohe č. 2
- Informovaný súhlas s odporúčaním ďalších opatrení v prílohe č. 3
Čl. 4
Preventívne opatrenia
Základnými preventívnymi opatreniami sú:
- Pravidelná kontrola hygieny vlasov žiakov sa uskutoční 2x mesačne v piatok na prvej a druhej hodine zdravotníckym personálom. Triedni učitelia kontrolujú hlavy detí v triede priebežne.
- Pred kontrolou zdravotný personál oboznámi vyučujúceho o kontrole hygieny vlasov žiakov.
- Pri zistení výskytu vší alebo hníd, zdravotný personál oznámi túto skutočnosť triednemu učiteľovi a ten po skončení vyučovania oznámi túto skutočnosť zákonným zástupcom osobne, ak nie je možné osobne zastihnúť rodiča, tak telefonicky. Triedny učiteľ dá čo najskôr podpísať zákonnému zástupcovi Oznámenie o výskyte vši u dieťaťa/žiaka, (viď. Príloha k smernici číslo 2) s následným poučením. Rodičia sú povinní počas dvoch dní vši a hnidy odstrániť. Počas týchto dvoch dní dieťa je doma, nenavštevuje školské zariadenie. Vymeškané hodiny sa počítajú ako ospravedlnené.
- Po dvoch dňoch prichádza dieťa v doprovode rodiča do školy, pričom zdravotnícky personál vykoná následnú kontrolu hygieny vlasov v rámci ranného filtra týmto žiakom/deťom diskrétne v určenej miestnosti. Ak dieťa príde samo a zistí sa mu opätovný výskyt vši, bude rodič vyzvaný osobne alebo telefonicky ohľadom nutnosti ďalších hygienických úkonov v domácom prostredí, pričom dieťa bude odoslané do domáceho ošetrenia v doprovode rodiča alebo do príchodu rodiča bude dieťa izolované od kolektívu pod dozorom asistenta alebo iného povereného zamestnanca školy. Následne je rodič oboznámený s tým, že opatrenia neboli účinné a je nevyhnutné vykonať ďalšie. Rodič bude s nimi oboznámený a triedny učiteľ mu dá podpísať Informovaný súhlas s odporúčaním ďalších opatrení (viď. Príloha č. 3) a s možnou realizáciou niektorých hygienických opatrení v škole.
- Do školského zariadenia bude dieťa naspäť prijaté už iba s odporúčaním lekára, že dieťa môže navštevovať školský kolektív.
- Ak rodič podpíše informovaný súhlas a podieľa sa na ďalších opatreniach, tak pri následnom opätovnom výskyte vši je dieťa odovzdané zdravotníckemu personálu za účelom vykonania hygienických opatrení.
Ak rodič nepodpíše informovaný súhlas a odmieta spoluprácu, riaditeľ školy si následne predvolá zákonného zástupcu žiaka a oboznámi ho s postupom nutnosti nahlásenia daného problému sociálnym pracovníkom ÚPSVaR. Dieťa ostáva doma, nemôže navštevovať školské zariadenie, hodiny sa mu počítajú ako neospravedlnené, pokiaľ ich rodič nezdokladuje lekárskym potvrdením.
- Tiež je potrebné:
- matrace a žinenky používané v škole postriekať prípravkom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia alebo mrazu a minimálne 3 – 4 dni nepoužívať,
- osobnú a posteľnú bielizeň je potrebné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť,
- čiapky, šatky, šály, iné odevy (prípadne plyšové hračky, ak s nimi prišla hlava dieťaťa do kontaktu), ktoré nie je možné vyvariť, je potrebné vyprať minimálne v dvoch cykloch pri odporúčaných teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, prípadne postriekať prípravkom na lezúci hmyz (napr. Biolitom),
- zásadné je dôsledné dodržiavanie osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň). Je potrebné zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade šálov, čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy,
- dôležité je pravidelné umývanie sa, kúpanie, čistota odevu, častá výmena osobnej a posteľnej bielizne.
- Hlavnú zodpovednosť za odstránenie vzniknutého problému má zákonný zástupca žiaka. Rodič má povinnosť starostlivosti o dieťa, vrátane umožnenia poskytnúť mu zdravotnú starostlivosť. Ak rodič odmietne liečenie a neurobí očistu dieťaťa, možno túto skutočnosť považovať za nedodržanie povinnosti starostlivosti o toto dieťa a navyše dochádza aj k porušeniu základných práv dieťaťa. Riešenie tejto situácie je v kompetencii zodpovedných inštitúcií v sociálnej oblasti ktorým to škola bezodkladne oznámi.
Čl. 5
Preventívne povinnosti školy a zákonných zástupcov
Preventívne povinnosti školy:
- zabezpečiť informovanosť všetkých rodičov detí, žiakov navštevujúcich školu, školské zariadenie o výskyte vší v zariadení a ich povinnostiach prostredníctvom triednych učiteľov a výveskou vo vestibule školy.
- v prevádzkovom poriadku školy, školského zariadenia zadefinovať postup, ak sa u žiaka alebo dieťaťa počas pobytu v škole prejavia príznaky akútneho ochorenia alebo prenosného parazitárneho ochorenia.
Preventívne povinnosti zákonných zástupcov:
- zodpovedať za dodržovanie hygienických zásad v rodine, dodržiavanie osobnej hygieny vrátane:
- častá výmena osobnej a posteľnej bielizne,
- pranie bielizne pri vysokých teplotách,
- pranie a dezinsekcia čiapok, šatiek, šálov, hrebeňov,
- pravidelné prehliadky vlasov detí, ak sa vyskytnú vší, ich odstránenie na vlastné náklady, skrátenie vlasov detí na dĺžku umožňujúcu udržanie bez parazitov,
- poslať dieťa do kolektívneho zariadenia bez vší a hníd,
- ihneď informovať triedneho učiteľa, vedenie školy o výskyte vší u svojho dieťaťa za účelom zabezpečenia opatrení aj v kolektívnom zariadení.
Čl. 6
Záverečné ustanovenia
- Smernica o pedikulóze v podmienkach Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou bola schválená dňa 28.12018 a nadobúda účinnosť dňom 1. 12. 2018.
- Smernica je záväzná pre všetkých zamestnancov školy a platí pre všetky organizačné zložky a súčasti školy.
Vo Vranove n/T, 28. 11. 2018
........................................
PaedDr. Jozef Imrich
riaditeľ Spojenej školy
Prílohy:
Príloha č. 1 Legislatíva
Príloha č. 2 Oznámenie na uskutočnenie hygienických opatrení
Príloha č. 3 Informovaný súhlas s vykonaním hygienických opatrení v škole
Príloha č. 1
Legislatíva
Zákon NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona NR SR č. 140/2008 Z. z. ustanovuje v § 51 povinnosti fyzických osôb a v §52 povinnosti fyzických osôb – podnikateľov a právnických osôb plniť opatrenia na predchádzanie ochoreniam. Podľa § 12 ods. 2 písm. e) citovaného zákona medzi takéto opatrenia patrí aj dezinfekcia a regulácia živočíšnych škodcov. Regulácia živočíšnych škodcov, t. j. dezinsekcia a deratizácia sú preventívne opatrenia vykonávané na zamedzenie vzniku a šírenia prenosných ochorení. Pri vzniku a šírení prenosných ochorení sa vykonávajú opatrenia priamo v ohnisku nákazy.
Takýmto škodcom je pre človeka aj voš detská, na ktorej reguláciu výskytu sa vykonáva dezinsekcia. Vyhláška MZ SR č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, § 10 náležitosti prevádzkového poriadku Vyhláška MZ SR č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení.
Príloha č. 2
Spojená škola, Budovateľská 1309, 093 01 Vranov nad Topľou
........................................................
(meno a priezvisko rodiča)
Vec: Oznámenie na uskutočnenie hygienických opatrení
Vedenie Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou, vyzýva rodičov na uskutočnenie hygienických opatrení spojených s výskytom vši u žiaka/žiačky...........................
.................................................trieda......................................., do dvoch dní od oznámenia.
Vo Vranove nad Topľou, dňa......................
Triedny učiteľ......................................................
Zákonný zástupca žiaka.......................................
Vo Vranove nad Topľou, dňa...............................
Príloha č. 3
Informovaný súhlas s vykonaním hygienických opatrení v škole
V súlade s čl. 4, bod 4 Smernice o pedikulóze v podmienkach Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou rodič/zákonný zástupca (meno a priezvisko rodiča) ......................................................................................................................................................
svojim podpisom dávam súhlas
Spojenej škole, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou, na vykonanie týchto hygienických opatrení v súvislosti s opakovanou pedikulózou u môjho dieťaťa
(meno a priezvisko dieťaťa)
..............................................................................................žiaka...........triedy v tomto rozsahu:
Ošetrenie vlasov prípravkom proti všiam:
Názov prípravku: Hedrin protex alebo podobný odporúčaný lekárňou
súhlasím/nesúhlasím* ...........................................
Umytie vlasov šampónom proti všiam:
Názov prípravku: Paranit alebo podobný odporúčaný lekárňou
súhlasím/nesúhlasím* ...........................................
Skrátenie a vyčesanie vlasov dieťaťa:
súhlasím/nesúhlasím* ...........................................
Vo Vranove nad Topľou, dňa...........................................
Súhlas so spracovaním osobných údajov:
Dotknutá osoba týmto čestne prehlasuje, že dáva prevádzkovateľovi svoj súhlas, aby spracúval jej osobné údaje v rozsahu meno a priezvisko, ako aj údaje jej dieťaťa v rozsahu meno, priezvisko a trieda v tomto dokumente za účelom prijatia hygienických opatrení po dobu školskej dochádzky dieťaťa. Právny základ spracúvania: súhlas – článok 6, odst.1 písm. a) GDPR.
Podpis dotknutej osoby:..................................................................
Život mravca
„ Tichučko deti, ani muk! Poviem vám príbeh z lesných lúk. Bude to príbeh rozprávkový o mravčekoch a o svrčkovi. ...“
Takto začínal príbeh v Snoezelen miestnosti do ktorého sme sa preniesli spolu so žiakmi prvého ročníka ZŠ II. Dozvedeli sme sa veľa o mravčekoch, prečo neustále pracujú, ako si navzájom pomáhajú aj ako sa vyvíjajú. Zistili sme aj prečo mravce nezablúdia a aj to, prečo majú dva žalúdky.
Spolu sme si vyrobili lyžičkového mravca, zapochodovali pri stavaní mraveniska a ochutnali lesné plody. Veríme, že naši susedia mali krásny zážitok.
"Zálesák"
Pre žiakov našej školy bolo 14.11.2018 príjemným zážitkom stretnutie s bratmi Baranovcami z organizácie „Múzeum na kolesách“. V programe Zálesák žiakom náučným spôsobom so štipkou humoru vysvetlili, ako prežiť v prírode v prípade, ak zablúdia, zastihne ich nejaká nehoda, či živelná pohroma. Bolo im názorne ukázané, ako rozložiť oheň, budovať prístrešky, získavať pitnú vodu či potravu. Žiaci získali aj cenné rady, ako si ošetriť malé poranenia v prírode a ako sa orientovať v teréne bez použitia techniky.
1. štvrťrok na SŠ
O chvíľu sa nám končí prvý štvrťrok a my už máme za sebou kopu práce, zábavných a hravých aktivít, kultúrnych podujatí i serióznych exkurzií. Ale pekne poporiadku.
V prvý deň nového školského roka nás náš pán riaditeľ PaedDr. Jozef Imrich privítal na zrekonštruovanom školskom dvore, ku ktorému o pár týždňov pribudli nové lavičky v oddychovej zóne záhrady a taktilný chodník.
Ako stromy medzi nami vyrástli spod rúk našich žiakov krehké výrobky z hliny v rámci projektu zameraného na hmatovo orientované techniky pre deti s telesným, mentálnym a viacnásobným postihnutím. Ale nielen hrnčeky a šálky točené s bázňou na hrnčiarskom kruhu. Detské ruky pomaličky a s láskou vymodelovali z hliny aj lístočky, konáre a konáriky, ktoré sa spojili do majestátneho stromu. Krásne namaľovaný a glazúrovaný nám už zdobí prízemie školy. Každého, kto okolo neho prejde, zaplaví neopísateľný pocit radosti - deti majú radosť z dokonale odvedenej práce, my dospelí sa zase tešíme z toho, aké máme šikovné deti.
Koncom septembra sme sa zúčastnili 15-tého ročníka regionálnej prehliadky ZUČ zdravotne postihnutých detí a mládeže v Michalovciach pod názvom Srdce ako dar. Vaneska Fajčáková, Ninka Panáková, Kristínka Pavúčková, Dominik Čerkes, Norika Sabová, Dianka Labonová, Erika Turtáková a Jakub Krajňák sa na súťaži prezentovali rozprávkou Snehulienka a sedem trpaslíkov.
Divadelné predstavenie na nás čakalo aj doma vo Vranove. Tentokrát ako divákov. V Mestskom dome kultúry sme si vychutnali predstavenie košického divadla Romathan Ako Boh stvoril Róma a dramatizáciu rozprávky Ferdo Mravec, s ktorou sa predstavili žiaci divadelného krúžku zo Spojenej školy internátnej vo Vranove. Z oboch predstavení sme si odniesli krásny umelecký zážitok.
Začiatkom októbra prežili naše deti Deň remesiel v skanzene vo Vihorlatskom múzeu v Humennom. Obdivovali skvosty ľudovej architektúry Horného Zemplína i jednoduché domčeky s hospodárskymi budovami. Vyskúšali si tkanie na malých krosnách, vyrobili ozdôbky z vlny technikou plstenia, maľovali starobylé motívy na sklo a pozorovali majstra kováča pri práci. Jednoducho deň plný silných zážitkov. Ktovie, možno budú mať tradičné slovenské remeslá v našich žiakoch svojich pokračovateľov.
Tí, ktorí nemohli do Humenného, objavovali krásu remesiel a ľudových tradícii doma. V rámci Dňa Prešovského samosprávneho kraja organizovaného Hornozemplínskym osvetovým strediskom mali možnosť pozorovať umelcov a remeselníkov priamo pri práci, obdivovať už hotové výrobky a dokonca si vytvoriť jesennú dekoráciu z lístia. Jablkové dobroty od výmyslu sveta nenechali nikoho z nás (c)hladnými.
V októbri sme toho stihli naozaj dosť. Boli sme na návšteve ZŠ Sídlisko II pozrieť výstavku jesenných plodov. Našou VIP sprievodkyňou bola pani zástupkyňa pre 1. stupeň, ktorá nám urobila prehliadku školy a my sme mali možnosť nakuknúť, ako prebieha vyučovanie na škole pre zdravé deti.
Neobišli sme ani SOŠ A. Dubčeka. Naši deviataci zo ZŠ si so záujmom prezreli učebne i priestory praktickej výučby – kozmetický, kadernícky salón a cukrársku výrobu a nechali sa inšpirovať pri výbere budúceho povolania.
Posledný piatok pred jesennými prázdninami sme sa preniesli do sveta plného fantázie. Princezná a dráčik nám dali lekciu o sile priateľstva a lásky. Z Kina Mladosť sme odchádzali plní pozitívnych dojmov.
V rámci Medzinárodného dňa úsmevu sme pripravili pre našich žiakov zaujímavú besedu spojenú s názornou ukážkou na tému Zdravý úsmev. Od dentálnej hygieničky pani Zeleňakovej sme sa dozvedeli, ako sa starať o svoje zuby a dokonca sme si to mohli pod jej odborným dohľadom hneď aj vyskúšať.
Deň plný smiechu, radosti a najmä dobrého jedla sa u nás už tradične koná v rámci týždňa zdravej výživy. V Kulinársky deň celá škola rozvoniava dobrotami už od skorého rána: koláče, šaláty, nátierky od výmyslu sveta vás nútia prejsť na bodovú diétu (Zbodnem všetko, čo vidím). A to úplne bez výčitiek. Veď všetko je pripravované s láskou a so zreteľom na zdravú výživu. Tento deň bol pre nás výnimočný aj preto, lebo sme ho mohli stráviť s rodičmi našich detí, s našimi bývalými žiakmi a ich rodičmi.
A keďže k zdravému životnému štýlu patrí aj pohyb, Občianske združenie Radosť vranovských detí nám umožnilo pravidelne sa korčuľovať na zimnom štadióne STD ARÉNA vo Vranove.
Jesenné prázdniny
Utorok 30. októbra je štátny sviatok.
Jesenné prázdniny začínajú v stredu 31.októbra 2018
a končia v piatok 02. novembra 2018.
V škole sa stretneme v pondelok 05. novembra 2018.
„Ako stromy medzi nami“
Na prelome mesiacov septembra a októbra sa žiaci našej školy zapojili do projektu arteterapie „Ako stromy medzi nami“, ktorý realizovalo občianske združenie ANNOGALLERY pod vedením manželov Smikovcov. Aktivity boli zamerané na hmatovo orientované techniky a boli určené deťom s telesným, mentálnym a viacnásobným postihnutím. Projekt pozostával z troch stretnutí, na ktorých si naši žiaci mali možnosť vyskúšať modelovanie s hlinou, prácu na hrnčiarskom kruhu a maľovanie keramiky farebnými glazúrami. Vytvorili spoločné dielo – keramický reliéf jesenného stromu, ktorý bude ako dôkaz šikovnosti našich žiakov umiestnený v priestoroch školy. Svoje kreatívne schopnosti ukázal každý účastník tohto projektu pri výrobe obrázka, misky či pohára, ktorý si mohli žiaci odniesť domov. Žiaci boli z práce z hlinou a farbami nadšení, keďže takýchto príležitostí majú oveľa menej, než žiaci na bežných základných školách bez handicapu.
Nemenej oceniteľný bol ľudský a profesionálny prístup lektorov tohto projektu k našim žiakom. Ich rady, pochvaly, povzbudenie, milé slovo i názorné ukážky ocenili nielen žiaci, ale aj prítomní pedagógovia. V mene vedenia školy sa chceme lektorom tohto projektu veľmi pekne poďakovať za vzájomnú spoluprácu, za to,že na nás a našich žiakov mysleli a všetci dúfame, že sa spoločne opäť stretneme pri ďalšom zaujímavom projekte.
Deň Prešovského samosprávneho kraja
23. októbra 2018 sa žiaci našej školy zúčastnili v rámci Dňa Prešovského samosprávneho kraja zaujímavej akcie zameranej na remeslá a tradície nášho regiónu organizovanej pri danej príležitosti Hornozemplínskym osvetovým strediskom vo Vranove nad Topľou. Žiaci mali možnosť prejsť pomyselnou uličkou remesiel, posilniť sa jablkovými dobrotami a tí šikovnejší a odvážnejší sa zapojili aj do tvorivej činnosti pri výrobe jesenných dekorácií.
Kulinársky deň
Štvrtok 18.10.2018 sa na Spojenej škole konal už tradičný “Kulinársky deň- deň zdravej výživy”. Pre žiakov si učitelia pripravili rôzne aktivity v telocvični. Prezentácie, dramatizáciu rozprávky - “O repe”, ovocno-zeleninové bingo a rôzne súťaže sa niesli v duchu zdravej výživy, kde sa žiaci mohli dozvedieť zaujímavosti spojené so zdravým stravovaním. Spolu sme si zaspievali, zatancovali a pohostili sme sa na výborných celozrných bagetkách, ktoré nám natreli zdravými nátierkami. Všetko sme zapíjali mrkvovo-jablkovým džúsom. Svojou návštevou nás potešili aj bývalí žiaci s rodičmi. Odmenou všetkým zúčastneným bol chutný koláčik a účastnícky list.
A ako každý rok, ani tento rok nechýbala súťaž o najlepší rodinný recept, kde rodičia našich žiakov preukázali svoje kulinárske nadanie a svojimi dobrotami zaplavili celú miestnosť. Od rána pribúdali zákusky, koláče, šaláty, ale aj halušky. Porota to mala naozaj veľmi ťažké vybrať z takého množstva iba i najlepšie dobroty. Všetkým rodičom, ktorí sa zapojili ďakujeme a veríme, že ďalší rok prinesie ešte zaujímavejšie a chutnejšie pokrmy v hojnejšom počte.
Vyhodnotenie súťaže:
kategória - "sladké"
1. miesto - pani Žipaj - Mišková
2. miesto - pani Gdovcová
3. miesto - ŠKD a ŠZŠ
kategória "slané"
1. miesto - pán Adam
2. miesto - pani Maťašovská
3. miesto - pani Jusková
Špeciálna cena pána riaditeľa SŠ - pani Hričáková
Špeciálna cena za najlepšiu dekoráciu - pani Bižová
Špeciálna cena za najviac ovocia - pani Turtáková - mamka Eriky Turtákovej
Špeciálna cena za farebnosť - pani Repková
Špeciálna cena za najkrémovejšiu tortu - pani Oslovičová
Veľká vďaka patrí aj sponzorom - GVP vo Vranove n.T. a Adriane Polákovej za dary do súťaže.
Snoezelen - zážitok pre žiakov ZŠ Sídlisko 2 vo Vranove nad Topľou
V piatok 22.11.2024 sme v našej škole privítali žiakov 2.E triedy zo ZŠ sídl.2, vo Vranove nad Topľou. Pripravili sme im zmyslový zážitok v našich Snoezelen miestnostiach, na tému „ Nenásytná húsenička“. Spoznali sme vývinové štádia motýľa a preniesli sme sa na krásnu rozkvitnutú lúku. Tešíme sa zo vzájomnej spolupráce a veríme, že sa opäť skoro stretneme!
Kolektív SŠ
Medzinárodný deň mužov
V mene nežnejšej väčšiny Spojenej školy želáme našim 10-tim statočným chlapom šťastný Medzinárodný deň mužov.
Sme veľmi rady, že vás máme!
NEOBYČAJNÝ DEŇ
19. november 2024 nebol iba obyčajným dňom spojenej školy. Bolo tam poriadne rušno. Uskutočnil sa totiž to, 1. ročník “DŇA OTVORENÝCH DVERÍ V PRAKTICKEJ ŠKOLE“. V úvode, sa rodičom prihovoril riaditeľ spojenej školy PaedDr. Jozef Imrich, ktorý privítal rodičov, terajších, ale hlavne budúcich žiakov. Poukázal na prácu, ktorá sa na budove vykonala a priblížil ďalšiu víziu s ostatnými miestnosťami školy. Následne si rodičia prezreli triedy a učebne, v ktorých prebieha teoretické a praktické vyučovanie. Žiaci pod vedením pedagógov predviedli svoju zručnosť v aranžovaní prírodných materiálov, v šití malých vianočných stromčekov, v zhotovovaní drevených vianočných stromčekov. Iní svoju šikovnosť predviedli v obsluhovaní hostí a pri príprave malého občerstvenia, ktoré lahodilo nielen chuťovým pohárikom, ale aj oku, za čo ďakujeme pani kuchárke Macákovej. V príjemnej atmosfére si zúčastnení posedeli v jedálni školy pri kávičke, sladkom koláčiku a ochutnali z výdatných dobrôt.
Za tento, neobyčajný deň v praktickej škole ďakujeme pani učiteľke Mgr. M. Kotvasovej, Mgr. K. Sujovej, Mgr. Z. Maťašovskej, pánu učiteľovi Mgr. T. Dzurinovi, pani asistentke K. Baranovej a nepedagogickým zamestnancom pani M. Jurovej a pánovi P. Jurovovi.
Veríme, že takýchto neobyčajných dní, bude v praktickej škole ešte veľa, veľa.JP
Návšteva z DÚHY
Ďakujeme zamestnancom a klientom DÚHY, že prijali naše pozvanie a v utorok 19. novembra 2024 sa v rámci priateľskej návštevy zúčastnili aj Dňa otvorených dverí na našej praktickej škole. Prezreli si naše učebne a priestory a bývalí žiaci si zaspomínali na svoje školské časy. Po prehliadke nasledovalo bohaté pohostenie a ako vždy sme to zavŕšili poriadnou diskotékou. Ešte raz im ďakujeme a tešíme na ďalšie spoločné stretnutie.
MK
Bubnovačka 2024
Deti našej školy sa aj tento rok pridali k ostatným deťom zo Slovenska a Česka, aby podporili podujatie s názvom „Bubnovačka“. Podujatie má aj tento rok symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a upozorniť na tému včasnej prevencie. Myšlienka podujatia: „Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť!“
8
,,VČELY A VČELÁR OČAMI DETÍ"
Dňa 15.11.2024 sme sa zúčastnili v Dome kultúry vo Vranove nad Topľou 5. ročníka Vranovských medových dní.
V súťaži v maľovaní ,,VČELY A VČELÁR OČAMI DETÍ" žiakov materských, základných a umeleckých škôl mesta Vranov nad Topľou sa naši žiaci ZŠ pre žiakov s autizmom umiestnili na 1. 2. a 3. mieste v kategórii špeciálne školy. Získali sme dokonca aj cenu poroty „Primátora mesta“!
Organizátori nám formou prednášky a názorných ukážok priblížili život včiel. Pozreli sme si aj výstavu ,,VČELÁROVÉ OVOCIE “.
Bol to pre nás nádherný zážitok! Ďakujeme! A oceneným srdečne blahoželáme!
Ocenení za našu školu:
1.Tomáš Čačko
2.Štefan Jackovič
3.Sofia Ličartovská
Cena poroty Martin FajčákLL
Sporím, sporíš, sporíme
Žiaci našej školy si ďalšou aktivitou precvičili finančné zručnosti a uvedomili si význam sporenia. Tovar a služby niečo stoja. Nie vždy si všetko môžeme dovoliť kúpiť. Vtedy prichádza na rad odkladanie si peňazí. A tie treba vedieť spočítať. Nuž nech sa nám všetkým darí byť pri tom trpezlivým sporiteľom a múdrym spotrebiteľom, ktorý správne využije svoje nasporené úspory.
JČ
Chodbová rozhýbačka
Neverili by ste, kde všade sa dá cvičiť. U nás v spojenej škole sme si zacvičili na chodbách pod vedením našej fyzioterapeutky Beátky z rehabilitačného oddelenia. V praktickej škole si žiaci pod vedením učiteľky Martiny Kotvasovej zacvičili aerobik. Aj nepedagogickí zamestnanci nezostali bez pohybu, taktiež sa trošku, "mierne" poohýbali. Postupne sme si ponaťahovali všetky svaly v tele. Takto, dobre rozhýbaní sme si opäť sadli do lavíc. Myslím, že takéto chvíľkové rozptýlenie potešilo žiakov, aj učiteľov.
JP
Zdravie na tanieri.
Každoročne v mesiaci októbri si pripomíname Svetový deň zdravej výživy, pretože výživa je dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje naše zdravie. Po návrate z jesenných prázdnin sme začali uskutočňovať aktivity v rámci svetového dňa zdravej výživy. Aktivity, ktorým sme sa venovali boli zamerané na prípravu, spracovanie, prezentovanie a konzumovanie zdravej stravy, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie nášho organizmu. V rámci týchto aktivít si žiaci pripravili domácu mrkvovú šťavu a špaldovú bábovku.
Aktivity vyvrcholili celoškolskou akciou „ Zdravie na tanieri“, ktorá sa konala vo štvrtok 07.11.2024 v priestoroch SŠ. Žiaci mali za cieľ vytvoriť potravinovú pyramídu, kde si mali vyskladať produkty v správnom pomere, tak ako by sme ich mali prijímať na tanieri. Žiaci boli rozdelení do skupín, kde pripravovali ovocno - zeleninové pokrmy, mliečne produkty, mäsové výrobky, produkty, kde je obsiahnutá vláknina, mastné kyseliny a sacharidové jedlá. Každá skupina svoju úlohu, zvládla a svoj výrobok prišla odprezentovať a doplniť do potravinovej pyramídy. Súčasťou tohto dňa bola aj ochutnávka produktov, ktoré boli vyrobené zo zeleniny a ovocia, ktoré sme si dopestovali na školskom políčku. Pod vedením svojich triednych učiteľov sme si vyrobili slivkovú nutellu, pečený čaj, jablkový džem a zeleninové lečo. V tento deň sme na pôdu spojenej školy pozvali aj rodičov, pre ktorých boli pripravené zábavné aktivity, ochutnávka domácich produktov, rôzne súťaže ale aj diagnostické merania tlaku a cukru.
A ako to už býva zvykom na správnom gastronomickom podujatí, nesmú chýbať súťaže o naj-naj-naj chutnejší, naj-naj-naj zdravší recept a veľa ďalších naj-naj-naj.
Do súťaže sa zapojili rodičia a zamestnanci školy, kde prispeli slanými aj sladkými pochúťkami.
V kategórií „slané pochúťky“
1. miesto - Chlebík - II.A PŠ
2. miesto- Tortilky - p. uč. Tirpáková
3. miesto- Cestovinový šalát- p. Vojtková
V kategórií „sladké pochúťky“
1. miesto- Sladký tanier- p. Gdovcová
2. miesto - Koláčik- p. Kroková
3. miesto- Smotanová bomba- p. uč. Durkajová
V kategórii Cena poroty za :
Sladké pochúťky - zákusok - p. Melegová – sanitárka
Slané pochúťky- Kapustový šalát, varené koleno- p.uč. Čurlík
Najkrajšia pochúťka - p. Dulovcová
Najzdravšia pochúťka- p. Ivanková
Nápaditá pochúťka - p. Bižová
Klasická pochúťka- p. Vajdová
Naj torta – p. Bednár – bývalý školník
Výhercovia si odniesli krásne ceny.
Touto cestou by sme chceli poďakovať rodičom, ktorí nám pomohli s nákupom surovín na tento deň a to menovite: p. Turcovská, p. Haňová, p. Šiketová, p. Tkáčová, p. Mastiľaková, p. Ivanková, p. Jackovičová, p. Kentošová, p. Nazadová, p. Čerkesová, p. Homlitašová, p. Labonová, p. Gdovcová a p.Dulovcová. Poďakovanie patrí taktiež všetkým pedagogickým, nepedagogickým zamestnancom školy, p. Nemčíkovej zo spoločnosti GVP Vranov nad Topľou a všetkým anonymným sponzorom za pomoc a podporu pri uskutočnení ďalšej vydarenej akcie.
M.S.
„Zdravie“
V októbri sa žiaci a učitelia zapojili do aktivity koordinátora GV (Globálne vzdelávanie )pod názvom „Zdravie“. Cieľom tejto aktivity bolo upevniť si vedomosti o zdraví a zdravom životnom štýle človeka. Všetci zúčastnení na tejto aktivite mali možnosť porovnať prevenciu a liečenie chorôb na Slovenku s možnosťami obyvateľov z rozvojových krajín formou videí a rôznych internetových stránok. Praktické návyky na udržanie svojho zdravia si osvojili v rôznych aktivitách.
Úlohou bolo nakresliť a nalepiť obrázky týkajúce sa danej témy.
1. téma: Čo potrebujú deti na Slovensku, aby predišli chorobám ?
2. téma: Čo potrebujú deti na Slovensku, aby sa vyliečili, keď sú choré ?
3. téma: Čo spôsobuje choroby detí v rozvojových krajinách ?
Žiaci spolu s učiteľmi boli veľmi tvoriví. Obrázky k danej téme boli veľmi pekné a zaujímavé. Výkresy boli vystavené na nástenke koordinátora GV.
Všetci zapojení boli odmenení diplomom. Za účasť všetkým ďakujem.
MB