Týmto mottom sme si v Spojenej škole pripomenuli 750. výročie prvej písomnej zmienky o meste Vranov nad Topľou. Tvorivými a pohybovými aktivitami si učitelia spolu so žiakmi priblížili toto jubileum nášho mesta. Formou zážitkovej pedagogiky sa žiaci dozvedeli ako mesto vzniklo a ako sa pretváralo až do súčasnej podoby. Tvorili si vrany podľa povesti o vzniku mesta, spoznávali tradičný spôsob života, vytvorili súčasnú podobu mesta,spoznávali pamätihodnosti mesta Vranov nad Topľou, a želali mestu všetko dobré. Všetky aktivity boli pre žiakov zaujímavé a všetci a snažili podľa svojich možnosti a schopnosti.A aby žiakom bolo veselšie priletela ich pozdraviť aj „Danka Vranka“. Na aktivitu žiakov sa prišiel pozrieť aj zástupca primátora mesta Ing. Milan Tkáč. Za skvelé výkony boli žiakom udelené účastnícke listy. Radi by sme sa poďakovali Rade rodičov za sladké odmeny pre deti.Zároveň sa chceme poďakovať pani Renáte Repkovej za výborné koláčiky pre všetkých žiakov. K tomuto výročiu želáme nášmu mestu aby sa nám v ňom žilo stále lepšie a lepšie.
Novinky
„Vranov, s tebou nie som sám, krajšie mesto nepoznám.“
Slávici v lavici
Naši „Slávici“ nesedeli v lavici, ale po roku sa stretli opäť na pôde Spojenej školy. Súťaž žiakov v speve populárnych a ľudových piesní sa konala 23.6.2020 v telocvični. Tento ročník bol netradičný, spolu s porotou sme vyberali TOP 10 hitov. Rozdelili sme si ich do troch súťažných kategórií. Všetci prejavili veľkú odvahu a šikovnosť, preto ich publikum ocenilo zakaždým hlasným potleskom. Mnohí predviedli nielen spevácke, ale i tanečné umenie. Porota mala ťažkú úlohu rozhodnúť, kto je ten najlepší. Každý z nich dostal malú sladkú odmenu a víťazi diplomy a rozprávkové DVD. Víťazom srdečne blahoželáme.
Tu sú výsledky:
Súťažné kategórie :
1. kategória: slabšia výslovnosť – spev :
3. miesto- Tadeáš Fedor a Patrik Čech
2. miesto- Patrik Biž
1. miesto - Nina Panáková
2. kategória: čistá výslovnosť – spev:
3.miesto – Ondrej Stanovčák
2. miesto – Iveta Oslovičová
1. miesto - Jakub Patay
3. kategória: zvláštna cena poroty - spev
TOP 10 - Vanesa Fajčáková, Sebastián Fajčák, Daniel Kešeľ
TOP 10 - Tamara Hričáková
Oznam
V utorok 30.06.2020 sa o 8.00 hod.
uskutoční slávnostné ukončenie školského roka
a odovzdávanie vysvedčenia.
Predpokladaný koniec je o 9.00 hod.
V tento deň obedy ani ŠKD nie sú.
Oznam
Od 15.6.2020 do 19.6.2020 trvá vyučovanie do 12.35 hod., okrem žiakov variantu C - do 11.40 hod.
Obedy riadne do 29.6.2020 vrátane.
ŠKD funguje od 15.6.2020 do 29.6.2020 vrátane do 16.30 hod.
V týždni od 22.6.2020 budú aktivity pre žiakov do 11.40 hod., potom odchod domov alebo do ŠKD.
Prosíme rodičov o dochvíľnosť pri popoludňajšom vyberaní dieťaťa zo školy ak nenavštevuje ŠKD, zberné triedy nefungujú.
Od 22.6.2020 môžu na báze dobrovoľnosti nastúpiť do školy aj žiaci praktickej školy. Nahlásiť sa tr. uč. do 17.6.2020, vypísať prehlásenie.
Ďalšie pokyny ako pre ZŠ , ŠZŠ a PŠ zostávajú v platnosti.
Žiakom školy sa vždy bude merať teplota pri rannom filtri, vstup do školy s rúškom.
Žiaci sa pohybujú v spoločných priestoroch školy s rúškom.
Žiaka môžu vyberať zo školy aj osoby určené rodičom v informovanom súhlase zo septembra 2019. Používať zvonček pri dverách.
Koniec júna v škole
V základných školách sa od 15. júna obnovia kompletné triedy. Ruší sa povinné meranie teploty, ktoré bude už len náhodné. Deti nebudú musieť byť v skupinách, ruší sa aj zákaz „premiešavania“ detí.
Stredoškoláci a žiaci 6. až 9. ročníkov ZŠ sa môžu vrátiť do škôl posledný júnový týždeň /od 22.6.2020/, bude to však dobrovoľné./U nás v spojenej škole to platí pre žiakov PŠ/. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) predpokladá, že školy daný týždeň využijú na odovzdávanie vysvedčení a stretnutia s učiteľmi.
Gröhling uviedol, že počas tohto obdobia neodporúčajú učiteľom, aby žiakov skúšali. Od 15. júna bude prevádzka škôl stanovená na desať hodín, doteraz to bolo deväť.
Viac informácii priebežne od tr. uč. a na webe školy.
Deň detí
Tohtoročný Deň detí si budeme dlho pamätať ako nevšedne výnimočný. Od Ministerstva školstva sme dostali najkrajší darček - po takmer trojmesačnej prestávke sme sa mohli vrátiť späť do školských lavíc.
Sme opäť spolu!
S rúškami na tvárach, s dodržiavaním rozostupov a s dezinfekčným prípravkom vždy po ruke.
Ale sme spolu!
Nijaké hračky, smart vecičky či sladkosti (hoci prekvapenie od rady rodičov a mafiny pani Semanovej mali k tomu blízko:) nás nepotešia viac ako kamaráti, s ktorými sme sa nevideli niekoľko nekonečných týždňov. Konečne sme tam, kde máme byť. Sme znova obklopení tými usmievavými ľuďmi, ktorí sú naladení na rovnakej vlnovej dĺžke. Veľmi ste nám chýbali!
Ale už sme konečne spolu! Veď... Iba spolu! Môžeme prejsť cez každú smolu...
Dotazník o bezinfekčnosti
Milí rodičia, tu si môžete stiahnúť dotazník o bezinfekčnosti a v pondelok ho vyplnený odovzdať v škole
/tí, ktorí nemajú možnosť si dotazník vytlačiť doma, vyplnia ho v pondelok ráno pri príchode žiaka do školy/
klik: dotaznik_rod..docx
Základné pokyny pre zákonných zástupcov k nástupu žiakov do školy /ZŠ pre TP, ŠZŠ pre TP, ZŠ pri zdravotníckom zariadení
Vážení rodičia, na základe opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR a Rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Vám oznamujeme, že naša škola obnovuje prevádzku
od 1. 6. 2020
Prevádzku škôl je možné spustiť v rozmedzí :
1. – 9. ročník ZŠ pre žiakov s TP,
Prípravný - 10.ročník ŠZŠ pre žiakov s TP
Základná škola pri zdravotníckom zariadení
Prevádzka našej školy bude prebiehať od 7.00 do 15.00 hod.
Pri organizácii výchovno-vzdelávacieho procesu škola zváži všetky personálne, materiálne, priestorové možnosti a aktuálnu hygienicko-epidemiologickú situáciu, aby návrat do našej školy bol čo najbezpečnejší pre Vás, Vaše deti aj pre ich učiteľov, asistentov, vychovávateľov a ostatných zamestnancov.
Povinnosti a informácie pre zákonných zástupcov:
1.Škola prešla dezinfekciou ionizačným procesom.
2. Prvý deň žiak vstupuje do školy len na základe vyplneného dotazníka o bezinfekčnosti. / príp. pred vstupom do školy ho rodič vyplní tr. učiteľovi/, alebo po každom prerušení dochádzky žiaka do školy v trvaní viac ako tri dni vypíše nové písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie. V prípade ochorenia dieťaťa a následnej neprítomnosti v škole môže dieťa znova nastúpiť do školy len s novým podpísaným vyhlásením o dezinfekčnosti, ale až od nového týždňa.3. Vyučovanie bude prebiehať v ucelených uzavretých skupinách v počte 5 žiakov/max 6/ – nemenný kolektív. Ak by sa zmenil tento počet, t.j. že by sa nahlásili 1 alebo 2 deti, ktoré teraz dobrovoľne ostali doma, konečné rozhodnutie o prijatí má riaditeľ, pretože sú vytvorené skupiny detí, ktoré by sa nemali meniť. A dieťa by mohlo nastúpiť až na nasledujúci nový týždeň, nie v priebehu týždňa ( napr. rodič sa v stredu rozhodne, že dieťa pôjde do školy. Nastúpiť nemôže hneď štvrtok, ale budúci týždeň v pondelok.) Riaditeľ zváži v prípade nízkych počtov žiakov zmenu skupiny. K zmene príde až v nasledujúcom týždni po dosiahnutí nízkeho počtu žiakov (napr. skupina A sa v stredu zmenší na 2 žiakov, skupina B na 3 žiakov, v pondelok - nasledujúci týždeň sa tieto skupiny spoja).
4. Ráno pri príchode do školy prebehne vstupná dezinfekcia a meranie teploty každého žiaka, rodičia do školy nevstupujú, čakajú za výsledkom teploty na školskom dvore. Teplota 37,2°C je neprípustná pre vstup do budovy a dieťa je okamžite vrátené rodičom alebo umiestnené do miestnosti, kde vyčká, kým si ho rodič nevyzdvihne. Samozrejme s dozorom. Upozorňujeme rodičov, že počas júna im nebude umožnený vstup do vnútorných priestorov budovy školy ani v ranných ani v popoludňajších hodinách.
5. Žiak musí mať so sebou 2 rúška- okrem žiakov s autizmom a PAS ( jedno na sebe a náhradné, vhodne zabalené a chránené). Pribaľte aj jeden sáčok navyše, aby si dieťa mohlo svoje rúško v školskej jedálni odložiť a neumazať, hygienické potreby vo vrecúšku /toaletný papier, mokré a suché vreckovky/.
6. Každý deň budú 4 vyučovacie hodiny do 11.40 hod. potom žiaci odchádzajú na obed v 1. zmene tí čo nenavštevujú ŠKD a domov, žiaci navštevujúci ŠKD majú obed v 2. zmene a následne ŠKD do 15.00 hod.
7. V triede žiaci nebudú nosiť rúško. Rúško budú používať pri prechodoch cez chodbu, na toaletu, do jedálne a pod. Pri vyučovaní vonku a na školskom dvore, každá trieda bude na inom stanovišti príp.podľa miestnych podmienok sa skupiny žiakov vonku budú intervalovo striedať.
Metódy a obsah vzdelávacích a záujmových činností je nevyhnutné prispôsobiť zloženiu konkrétnej skupiny, vzhľadom na vek žiakov a úroveň ich vedomostí, znalostí a zručností, podľa pokynov MŠ SR.
Obsah a formu všetkých vzdelávacích a záujmových činností bude voliť vyučujúci tak, aby boli zaistené hygienicko – epidemiologické opatrenia.
Pedagogickí zamestnanci a ostatní zamestnanci školy v súlade s aktuálnymi hygienicko – epidemiologickými nariadeniami a podľa svojho uváženia a možností zabezpečia rozstupy medzi žiakmi pri výchovno – vzdelávacom procese.
8. Prinášanie a výber dieťaťa zo školy a ŠKD bude umožnený len členom rodiny žijúcim v spoločnej domácnosti. Vyzdvihnutie dieťaťa nahlásite zvončekom a dieťa vám dopraví poverená osoba na školský dvor /asistent, vychovávateľka, učiteľ, zdr.personál/, keďže vstup do školy je zakázaný.
9. Každý deň bude zabezpečená dezinfekcia v triedach, na toaletách, v šk.jedálni , na chodbách a v šatni.
10. Zabezpečené je stravovanie v školskej jedálni v zmysle usmernení RÚVZ a MŠVVaŠ SR.
11.V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, bezodkladne o tejto situácii informuje rodič príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy. Povinnosťou rodiča, zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.
12. Žiaci, ktorí nenastúpia na vzdelávanie pokračujú v online - dištančnom vzdelávaní zaužívaným
spôsobom podľa pokynov tr. uč. a vyučujúcich.
Veríme, že spoločnými silami nasledujúce obdobie zvládneme, a že si žiaci školu aspoň v mesiaci jún užijú – aj keď v trochu inej podobe.
Viac klik: Upravujuce_podmienky_otvorenia_SS.docx
Ďakujeme za pochopenie. vedenie školy
Vo Vranove n/T., 01.06.2020
Rozhodnutie ministra školstva k otvoreniu škôl
Minister školstva, vedy, výskumu a športu podľa § 150 ods. 8 zákona č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v súlade s opatrením Úradu verejného zdravotníctva SR č. OLP/4204/2020 z 22. 5. 2020
s účinnosťou od 1. júna 2020
a) obnovuje školské vyučovanie, ak tak rozhodne zriaďovateľ,
1.v materských školách,
2.v materských školách pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
3.v materských školách pri zdravotníckych zariadeniach,
4.v základných školách na účel výchovy a vzdelávania žiakov nultého ročníka a prvého až piateho ročníka a na účel konania komisionálnych skúšok a jazykových skúšok,
5.v základných školách pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na účel výchovy a vzdelávania žiakov prípravného ročníka a prvého až deviateho ročníka,
6.v základných školách pri zdravotníckych zariadeniach na účel výchovy a vzdelávania žiakoch prvého až deviateho ročníka,
b) obnovuje školské vyučovanie v stredných školách na účel konania komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, prijímacích skúšok a ukončovania výchovy a vzdelávania v dennej a externej forme štúdia (maturitné skúšky, záverečné skúšky, záverečné pomaturitné skúšky a absolventské skúšky) a na účel skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania,
c) obnovuje školské vyučovanie v jazykových školách na účel konania štátnej jazykovej skúšky,
d) obnovuje prevádzku školských klubov detí, ak tak rozhodne zriaďovateľ,
e) obnovuje prevádzku zariadení školského stravovania.
1.Mimoriadne prerušenie školského vyučovania v materských školách a materských školách pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa považuje za zachované, ak zriaďovateľ rozhodne o otvorení školy a
1.1. zákonný zástupca dieťaťa neprejaví záujem o výchovu dieťaťa v škole z dôvodu obavy ozdravie dieťaťa alebo
1.2. zákonný zástupca dieťaťa prejaví záujem o výchovu dieťaťa v škole, ale dieťa nie je možné umiestniť z kapacitných dôvodov.
2.Mimoriadne prerušenie školského vyučovania v základných školách a základných školách pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa považuje za zachované, ak
2.1. ide o žiakov prvých až piatych ročníkov, zriaďovateľ rozhodol o otvorení školy a zákonný zástupca neprejaví záujem o výchovu a vzdelávanie žiaka v škole z dôvodu obavy ozdravie žiaka alebo
2.2. ide o žiakov prvých až piatych ročníkov, zriaďovateľ rozhodol o otvorení školy, zákonný zástupca prejaví záujem o výchovu a vzdelávanie žiaka v škole, ale žiaka nie je možné umiestniť z kapacitných dôvodov.
3.Zriaďovateľ určí spôsob a termín na prejavenie záujmu zákonného zástupcu o umiestnenie dieťaťa alebo žiaka do materskej školy, materskej školy pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, základnej školy alebo základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
4.Zriaďovateľumiestni dieťa alebo žiaka v škole prednostne podľa poradia týchto kritérií
4.1. ide o deti zdravotníckych pracovníkov, príslušníkov Policajného zboru, príslušníkov Hasičského a záchranného zboru alebo príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky, pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov podľa zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
4.2. ide o deti rodičov, ktorí vykonávajú prácu na pracovisku,
4.3. ide o deti, ktoré majú od 1. septembra 2020 začať plniť povinnú školskú dochádzku,
4.4. ďalšie kritériá určené zriaďovateľom.
5.Deti možno umiestniť v materskej škole alebo v materskej škole pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do skupín s počtom najviac 15detí.
6.Žiakov možno umiestniť v základnej škole alebo v základnej škole pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do skupín s počtom najviac 20 žiakov.
7.Materská škola a materská škola pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami oznámi územne príslušnému okresnému úradu v sídle kraja na účely poskytovania ošetrovného údaje o deťoch umiestnených do materských škôl a materských škôl pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v rozsahu a spôsobom určenom Sociálnou poisťovňou podľa stavu
7.1. k 30. júnu 2020 v termíne do 3. júla 2020; okresný úrad v sídle kraja tieto údaje oznámi Sociálnej poisťovni do 10. júla 2020,
7.2. k 31. júlu 2020 v termíne do 3. augusta 2020; okresný úrad v sídle kraja tieto údaje oznámi Sociálnej poisťovni do 10. augusta 2020,
7.3. k 31. augustu 2020 v termíne do 3. septembra 2020; okresný úrad v sídle kraja tieto údaje oznámi Sociálnej poisťovni do 10. septembra 2020.
8.Základná škola a základná škola pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami oznámi územne príslušnému okresnému úradu v sídle kraja na účely poskytovania ošetrovného údaje o žiakoch umiestnených do základných škôl a základných škôl pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v rozsahu a spôsobom určenom Sociálnou poisťovňou podľa stavu k 30. júnu 2020 v termíne do 3. júla 2020. Okresný úrad v sídle kraja tieto údaje oznámi Sociálnej poisťovni do 10. júla 2020.
9.Riaditelia škôl naďalej zabezpečia dištančné vzdelávanie pre žiakov šiestych až deviatych ročníkov a pre žiakov prvých až piatych ročníkov, ktorí nebudú umiestnení v škole, v rozsahu a forme, ktoré umožňujú personálne a technické možnosti školy.
10.Na výchovu a vzdelávanie v školách a školských zariadeniach sa primerane vzťahujú ustanovenia príslušných právnych predpisov a rozhodnutí, ak toto rozhodnutie neustanovuje inak. Odôvodnenie: Minister školstva, vedy, výskumu a športu na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR č. OLP/2576/2020 rozhodnutím č. 2020/10610:1-A1030 z 26. 3. 2020 -mimoriadne prerušil školské vyučovanie v š kolách od 30. marca 2020 do odvolania,-mimoriadne prerušil prevádzku školských zariadení okrem diagnostických centier, reedukačných centier a liečebno-výchovných sanatórií od 30. marca 2020 do odvolania. Úrad verejného zdravotníctva SR opatrením č. OLP/4204/2020 z22. 5. 2020 rozšíril výnimku z uzatvorenia zariadení pre deti a mládež podľa § 24 zákona č. 355/2007 Z. z. nariadeného opatrením č.OLP/4083/2020 z19. 5. 2020 o školy a školské zariadenia uvedené vo výroku tohto rozhodnutia.
klik: organizacia_a_podmienky_vychovy_a_vzdelavania_MS_do_konca_sk.roka_2019-2020.pdf
organizacia_a_podmienky_vychovy_a_vzdelavania_ZS_do_konca_sk.roka_2019-2020.pdf
Branislav Gröhling minister školstva, vedy, výskumu a šport
Spravodajko
Nápady z ŠKD na trávenie času doma VIII.
Milé deti, milí rodičia,
už k nám prišlo krásne slnečné počasie a zaiste mnohí z vás už trávia svoj čas vonku. My sme si pre vás aj tento týždeň pripravili nápady, ktorými môžete svoje dni obohatiť.
Ak budete mať chuť na niečo chutné, môžete si spolu s rodičmi upiecť našu jednoduchú bábovku. Tiež sa môžete zabaviť s lietajúcou pingpongovou loptičkou. A ak sa vám páčia kvety, ale nechce sa vám o ne starať a polievať ich, môžete si spolu s nami vytvoriť milý kaktus, ktorý vám zaručene nikdy nezvädne.
Ak sa aj vy inšpirujete našimi nápadmi, môžete nám fotky vašich výtvorov zaslať na emailovú adresu: ankacieskova@gmail.com.
Prajeme vám všetkým krásny slnečný týždeň!
Kaktus
Ak si chcete svoju izbu skrášliť kvietkom, ktorý vám bude robiť radosť veľmi dlho a navyše sa o neho netreba ani starať, stačí, ak si pri prechádzke vonku nazbierate zopár väčších kamienkov. A potom už len postupujte podľa tohto návodu.
Potrebujeme: kamene, zelenú farbu, bielu farbu, štetec, kvetináč, pohyblivé oči a menšie kamienky alebo piesok.
- Kamene natrieme zo všetkých strán zelenou farbou.
- Bielou farbou na kamene nakreslíme krížiky, ktoré budú pripomínať pichliače kaktusa.
- Kamene dáme do kvetináčov a nalepíme na nich pohyblivé oči.
- Kaktusy môžeme zasypať menšími kamienkami alebo pieskom. Teraz už len pre naše kaktusy nájsť vhodné miesto, aby nám takto mohli robiť radosť!
Farebná bábovka
Túto chutnú bábovku si môžete spolu s rodičmi rýchlo pripraviť.
Potrebujeme: 4 vajcia, 150 ml oleja, 3 pudingy (rôzne chute a farby), kypriaci prášok, vanilkový cukor, 150 g kryštálový cukor, forma na bábovku.
- Oddelíme bielka od žĺtkov. K žĺtkom pridáme olej, kypriaci prášok, cukor a vanilkový cukor. Obe misky vyšľaháme.
- Žĺtky zmiešame s bielkami. Rozdelíme to na 3 časti. Do každej časti pridáme iný druh pudingu.
- Formu na bábovku potrieme olejom a vysypeme múkou.
- Do formy vylejeme cestá podľa farieb.
- Dáme piecť do rúry zohriatej na 170°C približne na 40 minút.
- Prajeme Vám dobrú chuť!
1Lietajúca loptička
Videli ste už lietať pingpongovú loptičku? Nie? Môžete si teraz spolu s nami vyrobiť toto strašidielko, ktoré naučí aj vašu loptičku lietať.
Potrebujeme: farebný výkres, slamku, pingpongovú loptičku, lepidlo, nožnice, pravítko, ceruzku, lepiacu pásku a tanier (alebo iný tvar kruhu, ktorý obkreslíme).
- Na farebný výkres obkreslíme tanier alebo iný kruh.
- Do polovice kruhu si naznačíme pravítkom čiaru. Po nej kruh rozstrihneme.
- Z bieleho papiera si vystrihneme zuby a menšie krúžky na oči a nos.
- Časť kruhu podľa obrázka natrieme lepidlo a kruh zalepíme. Tak nám vznikne lievik.
- Nášmu strašidlu dolepíme oči a zuby.
- Hrot lievika odstrihneme.
- Do otvoru lepiacou páskou prilepíme slamku.
A teraz sa pozerajte! Strašidlu položíme loptičku do úst... A fúkneme do slamky.... A loptička lieta!
3
Otváranie škôl
Zriaďovatelia budú môcť od 1. júna 2020 otvoriť materské školy a prvých päť ročníkov základných škôl, ako aj školské kluby detí. Informoval o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling na tlačovej konferencii 18.05.2020.
Či a v akom režime zriaďovatelia školy otvoria, bude záležať od miestnych podmienok (t. j. vývoja šírenia nákazy COVID-19), ale aj personálnych, materiálnych a priestorových možností škôl.
Zriaďovatelia majú dva týždne na to, aby zabezpečili spôsob a termín na vyjadrenie sa rodičov a zistili tak záujem o návrat ich detí do škôl.
Vzhľadom na kapacitné možnosti budú do materských škôl prednostne umiestňované deti rodičov v prvej línii, t.j. zdravotníckych pracovníkov, príslušníkov hasičského a záchranného zboru, policajného zboru, ale aj deti pedagogických pracovníkov. Minister školstva Branislav Gröhling by privítal, ak by do skupiny prednostne prijímaných detí patrili aj deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a deti, ktoré od septembra nastupujú na plnenie povinnej školskej dochádzky.
V materskej škole bude môcť byť v skupine najviac 15 detí a v základnej škole maximálne 20 detí. Vytvorená skupina sa nebude meniť, aj keď počet žiakov klesne, čím nebude dochádzať k migrácií žiakov medzi jednotlivými skupinami. Obsah a formu všetkých vzdelávacích a záujmových činností bude nutné voliť tak, aby boli zaistené hygienicko–epidemiologické opatrenia.
Žiaci, ktorí zostanú doma a tí z vyšších ročníkov, teda žiaci 6. – 9. ročníkov ZŠ, sa budú naďalej vzdelávať dištančne.
Podrobné informácie o organizácii a podmienkach výchovy a vzdelávania v materských a základných školách nájdete na webovej stránke MŠVVaŠ SR https://www.minedu.sk/organizacia-a-podmienky-vychovy-a-vzdelavania-materskych-a-zakladnych-skol-do-konca-skolskeho-roka-20192020-18-5-2020/.
Nápady z ŠKD na trávenie času doma VII. – Deň rodiny
Milé deti, milí rodičia,
už je to dávno, kedy sme boli naposledy v škole, no my na vás nezabúdame. Aj tento týždeň máme pre vás niekoľko nápadov, ako si spríjemniť chvíle doma.
15. mája sa každoročne oslavuje Svetový deň rodiny. Isto si mnohí pamätáte aktivity, ktoré sme každoročne na tento sviatok pripravovali. Teraz sme doma s našimi rodinami omnoho viac ako inokedy, aj to nám vytvára priestor, aby sme doma tento sviatok spoločne oslávili. Môžeme tak urobiť spoločnou hrou, obedom, či večerou alebo možno aj nejakým výletom, aspoň do okolitej prírody.
Ak sa budete chcieť inšpirovať, pár nápadov vám prinášame aj my. Môžete spoločne vytvoriť obrázok, alebo pripraviť chutné zapekané rožky na spoločnú večeru.
A aby sme vás aj motivovali, môžete spoločne s rodičmi vyriešiť osemsmerovku a doplniť citát. Ak nám pošlete doplnený citát, my jedného z vás potešíme malou odmenou. Odpovede môžete posielať na mail: ankacieskova@gmail.com.
Prajeme vašim rodinám krásny týždeň!
Osemsmerovka
V tejto osemsmerovke nájdete doplnenie tohto citátu od Jána Pavla II. Správnu odpoveď z tajničky nám môžete zaslať na email: ankacieskova@gmail.com.
____________ je miestom lásky a života; miestom, kde láska rodí život.
Ján Pavol II.
Farebný slimák
Viete kto si so sebou vždy nosí celý svoj dom? Áno, je to slimák. No v takom domčeku mu musí byť smutno, veď tam predsa býva úplne sám. My sami nebývame a preto si spolu so svojou rodinou môžeme jedného takého slimáčika vyrobiť. A tento slimáčik s nami určite nebude sám.
Potrebujeme: farebný papier, pravítko, nožnice, lepidlo, fixu a ceruzku.
1. Na farebný papier si nakreslíme čiary a vystrihneme si rovnako dlhé pásiky široké približne pol centimetra. Pripravíme si pásiky z rôznych farieb.
2. Na biely papier si nakreslíme telo a ulitu slimáka. S týmto krokom nám môžu pomôcť rodičia.
3. Telo a ulitu si nalepíme na farebný papier.
4. Pásiky na ceruzke stočíme, aby nám vznikli stočené špirálky.
5. Tieto špirálky nalepíme na ulitu slimáka.
6. A náš slimáčik je hotový!
1Zapečené rožky
Ostali vám doma rožky zo včera? Máme pre vás nápad ako si ich chutne a rýchlo pripraviť.
Potrebujeme: rožky, maslo, kečup, šunku a syr.
1. Rožky rozkrojíme a natrieme maslom.
2. Na maslo dáme troška kečupu a rozotrieme ho.
3. Na vrch rožka uložíme šunku a syr.
4. Dáme zapiecť približne do rúry nahriatej na 150°C približne na 5 minút.
5. Prajeme Vám dobrú chuť!
.
Oznam Centra špeciálno-pedagogického poradenstva
Milí rodičia našich žiakov a klientov, zástupcovia škôl a záujemci o našu školu! Odborní zamestnanci sú vám k dispozícii online na uvedených emailových adresách v pracovných dňoch od 9.00 do 11.30, kedy máte priestor konzultovať akékoľvek otázky a problémy ohľadom výchovného a vzdelávacieho procesu v terajších podmienkach:
PhDr. Mariana Fedorová - psychológ/vedúca CŠPP
Mgr. Mária Malackaničová - špeciálny pedagóg orientovaný na starostlivosť o klientov s poruchami autistického spektra
mariamalackanicova.cspp@gmail.com
Mgr. Zuzana Vargová - špeciálny pedagóg
Mgr. Iveta Duranská - logopéd
Mgr. Jana Kolesárová - somatopéd, zástupca pre špeciálnu materskú školu
V čase nadchádzajúcich zápisov do škôl sme tu pre všetkých, ktorí majú dieťa so zdravotným znevýhodnením a nie sú ešte rozhodnutí, na akú školu svoje dieťa zapíšu:
Ak máte záujem o konzultáciu v uvedenej oblasti, môžte využiť telefonické konzultácie s psychológom CŠPP - PhDr. Mariana Fedorová, v pracovných dňoch v čase od 13.00 do 15.00. T.č. 0904 132 132.
Veríme, že aj takýmito možnosťami sa nám podarí spoločne preklenúť toto náročné obdobie.
Zmeny v zápisoch do SŠ
Zápis do Spojenej školy, Budovateľská 1309 Vranov nad Topľou
na školský rok 2020/2021
Neviete kam zapísať Vaše dieťa, ktoré potrebuje špeciálnu starostlivosť?
Sme vo Vašej blízkosti a sme tu pre Vás.
- Základná škola pre žiakov s telesným postihnutím,
- Triedy pre žiakov s autizmom s MP,
- Špeciálna základná škola pre žiakov s telesným postihnutím variant A,B,C ročníky na doplnenie
Zápis od 15.04.2020 do 30.04.2020 bez prítomnosti žiakov. /elektronicky a poštou/
link: Zapisny_listok_Protokol_o_zapise_-_prip.__1_roc.-1.doc
zapisny_list_do_spojenej_skoly_do_ineho_ako_1.roc._prestup_z_inej_skoly.doc
- Praktická škola -1. ročník
Prihlášky doručiť do 15.05.2020 bez potvrdenia lekára.
/t.č. výchovný poradca 0911 811 042/
Zápis do 30.06.2020
- Špeciálna materská škola/ aj deti s autizmom
Zápis do 31.05.2020 /elektronicky a poštou/
link: ziadost_o_prijatie_dietata_do_SMS.docx /nie je potrebné potvrdenie pediatra/
Na základe opatrení vlády proti šíreniu COVID-19, vedenie Spojenej školy rozhodlo o zápise do Spojenej školy (prípravného, prvého, či iného ročníka) inou ako osobnou formou. Rodičia / zákonní zástupcovia môžu vypísaný zápisný lístok a protokol o zápise poslať poštou na adresu školy, osobne vhodením do schránky pri dverách školy, alebo e-mailom (podpísaný a preskenovaný) na adresu: socpracovnikssll@gmail.com.
Sociálnu pracovníčku v prípade nejasností môžete telefonicky kontaktovať na tel. čísle 057/44 22 778.
Rozhodnutie o prijatí/neprijatí žiaka obdrží rodič do 30.06.2020.
Po týchto termínoch svoje dieťa môžete zapísať priebežne, podľa počtu voľných miest.
Na zápis je potrebné doniesť občiansky preukaz a rodný list dieťaťa.
Koho kontaktovať?
Mgr. Novotná Anna – zástupca školy, t.č. 0911 909 294
Mgr. Kolesárová Jana – zástupca ŠMŠ, t.č. 0917 440 692
PhDr. Fedorová Mariana – vedúca CŠPP, t.č. 0904 132 132
Usmernenie k obsahu a organizácii vzdelávania žiakov základných škôl počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu vydalo 28. apríla 2020 Usmernenie k obsahu a organizácii vzdelávania žiakov základných škôl počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020. Podrobnosti o tom, ako by školy mali zredukovať učivo pre domáce vzdelávanie predstavil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Súčasťou usmernenia je aj materiál Štátneho pedagogického ústavu s názvom Obsah vzdelávania v ZŠ počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách (v prílohe).
"V rámci dištančného vzdelávania sa na výučbu špecifických vyučovacích predmetov vzdelávacej oblasti Špeciálnopedagogická podpora, ktorá je určená žiakom so zdravotným znevýhodnením, učivo nevymedzuje. Pedagogickí zamestnanci, ktorí v rámci dištančného vzdelávania vzdelávajú žiaka so zdravotným znevýhodnením, zohľadňujú jeho individuálne špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Prioritou je upevňovanie a prehlbovanie nadobudnutých schopností, zručností a návykov žiakov.
Na výučbu žiakov s mentálnym postihnutím a viacnásobným postihnutím s mentálnym postihnutím sa učivo nevymedzuje. Pedagógovia, ktorí v rámci dištančného vzdelávania vzdelávajú žiakov s mentálnym postihnutím, sa podľa možností zameriavajú predovšetkým na opakovanie a utvrdenie prebraného učiva."
viac klik na link:
Usmernenie_k_obsahu_vzdelavania.docx
obsah_vzdelavania_v_zs_pocas_mimoriadneho_prerusenia_vyucovania_v_skolach.pdf
Nápady z ŠKD na trávenie času doma VII. – Deň matiek
Milé deti,
Tento týždeň nie je len taký obyčajný. V nedeľu 10. mája slávime jeden krásny sviatok. Sviatok tých, ktoré máme isto všetci najradšej, našich mám. Preto sme Vám tento týždeň pripravili nápady, ako naše mamky v ich sviatok potešiť. Príprava je jednoduchá a zaiste ju zvládnete s pomocou súrodenca alebo ocka. Pripravili sme pre Vás aj básničku od Milana Rúfusa, ktorú môžete mamke v nedeľu pekne zarecitovať. Budeme radi, ak sa o vaše výtvory, ale aj iné darčeky, ktorými ste obdarovali vaše mamky v ich sviatok podelíte na tejto mailovej adrese: ankacieskova@gmail.com.
Prajeme Vám krásny týždeň!
Básnička pre mamku
Kvety na obrázku
Svoju mamku môžete v jej sviatok obdarovať aj kvietkami, ktorým sa iste poteší. Ak nemáte možnosť kúpiť alebo natrhať čerstvé, môžete jej nakresliť tento obrázok. A má to aj jednu veľkú výhodu, tieto kvietky jej nikdy nezvädnú.
Potrebujeme: temperové farby, farebný papier (zelený), farebné výkresy (biely a modrý), nožnice, lepidlo, štetec, korkový štupeľ.
1. Na väčší farebný výkres nelepíme biely výkres.
2. Vytlačíme si temperové farby na misku a korkovým štupľom začneme vytvárať kvetinky.
3. Ak máme kvetinky nakreslené, vezmeme si zelený papier a vystrihneme z neho lístky a stonky kvietkov podľa vlastnej fantázie.
4. Lístky a stonky nalepíme ku kvetinkám.
5. Obrázok je hotový a teraz už ostáva len odovzdať ich mamke.
Jednoduché tiramisu
Aby nemusela koláčik vždy piecť len mamka a mohla si na chvíľku oddýchnuť od pečenia, môžete ju v jej sviatok potešiť týmto jednoduchým koláčikom.
Potrebujeme: tvaroh, kyslú smotanu, šľahačku a stužovač, raňajkovú kávu, práškový cukor, dlhé piškóty a granko.
1. Uvaríme kávu.
2. Vyšľaháme šľahačku. Do vyšľahanej šľahačky pridáme cukor, tvaroh a kyslú smotanu. Znova vymiešame.
3. Piškóty namočíme do uvarenej a vychladenej kávy.
4. Naukladáme ich na tanierik a na vrstvu piškót natrieme pripravený krém.
5. Takto vytvoríme 4 vrstvy. Piškóty obtrieme šľahačkou aj po obvode. Necháme v chladničke stuhnúť približne 2 hodiny.
6. Vychladený koláčik posypeme grankom a môžeme servírovať. Dobrú chuť!
Zábavná hra z krabice
A aby sme sa aj zabavili, pripravili sme si pre vás návod na túto zábavnú hru.
Potrebujeme: vrchnák z krabice od topánok, rolky z toaletného papiera, nožnice, lepidlo a fixu.
1. Rolky z toaletného papiera si nastriháme približne na 5 cm krúžky.
2. Takto vystrihnuté si nalepíme rolky do vnútra krabice v rôznych smeroch.
3. Rolky si označíme rôznymi číslami, nie však zaradom.
4. A teraz dáme do vnútra ping-pongovú loptičku. Tú sa snažíme prekotúľať všetkými rolkami v poradí v akom sme ich označili, tak, že budeme pohybovať len vrchnákom krabice. Môžeme si odmerať čas, za ktorý sa nám podarí s guličkou prejsť rolkou číslo 6. Zvládnete to za 30 sekúnd? Skúste to!
Úprava podmienok prijímacích pohovor do PŠ
Z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky vládou Slovenskej republiky, uznesením vlády Slovenskej republiky č. 111 z 11.03.2020 a pandémie ochorenia COVID-19 vyhlásenej dňa 11.03.2020, generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie, sa prijímacie pohovory do PŠ neuskutočnia v priamom kontakte s uchádzačmi a ich zákonnými zástupcami. Prispeli k tomu aj skutočnosti, že uchádzači do PŠ, ukončili povinnú školskú dochádzku na našej ŠZŠ, a tak môžeme objektívne zhodnotiť, či spĺňajú kritéria, prijatie do PŠ pre šk. rok 2020/2021. Zároveň boli predložené našou poradňou CŠPP, správy zo psychologického vyšetrenia, špeciálno-pedagogickej diagnostiky, s odporúčacím záverom pre ďalšie vzdelávanie v PŠ. Ešte pred vyhlásením karantény prebehli pohovory so zákonnými zástupcami žiakov, ktorí vyjadrili súhlasné stanovisko o pokračovaní vo vzdelávaní na našej PŠ a poštou doručili na adresu školy podpísané prihlášky.
Uchádzači, ktorí nie sú žiakmi našej ŠZŠ, budú prijatí/neprijatí na základe záverov psychologického vyšetrenia, špeciálno-pedagogickej diagnostiky, po zvážení či spĺňajú ďalšie kritéria pre prijatie do PŠ a po doručení podpísanej prihlášky. Aj pri týchto uchádzačoch najprv prebehli pohovory so zákonnými zástupcami, ktorí tiež vyjadrili súhlasné stanovište o vzdelávaní na našej PŠ. V príslušnom termíne bude zákonným zástupcom poštou doručené rozhodnutie o prijatí/neprijatí do PŠ.
V súčasnosti eviduje 4 uchádzačov na štúdium z toho 1 nie je žiakom našej školy. Maximálny počet žiakov v jednej triede PŠ je 6.
Škola zvolila tento spôsob hlavne z dôvodu ochrany zdravia všetkých, ktorí by sa prijímacích pohovorov zúčastnili, ale hlavne z dôvodu ochrany zdravia uchádzačov, nakoľko sú to ľudia so značnými zdravotnými problémami a oslabenou imunitou.
Z dôvodu vyššie uvedených skutočnosti a v snahe dodržať karanténne opatrenia dané štátom, sa vedenie školy rozhodlo, pre takýto spôsob uskutočnenia prijímacích pohovorov do PŠ. Škola v dostatočnom predstihu zverejní na svojej web stránke tieto nové podmienky, pre prijímacie pohovory do PŠ na šk. rok 2020/2021.
Nápady z ŠKD na trávenie času doma VI. + súťaž
Milé deti,
aj tento týždeň vám prinášame už klasickú dávku nápadov, ako si spríjemniť chvíle doma.
V našich návodoch tentokrát nájdete návod na výrobu vlastných chodiacich nôh, s ktorými sa môžete doma zabaviť. Taktiež si spolu s nami môžete pripraviť chutné banány v čokoláde. A aby sme vás motivovali pripravili sme pre vás súťaž o Lego, o ktorej sa viac dozviete v tretej úlohe. Tou je tajnička plná hádaniek.
Vaše výtvory a tento týždeň aj správne odpovede na súťažnú otázku môžete zasielať na mail: ankacieskova@gmail.com.
Prajeme vám krásny týždeň!
Chodiace nohy
Kto príde z obývačky do kuchyne rýchlejšie? Preteky nôh z pásky si viete doma vyrobiť veľmi jednoducho.
Na výrobu 1 páru nôh potrebujeme: pásku, výkres, špajle, slamky, nožničky a fixu.
1. Na výkres si obkreslíme svoje nohy.
2. Obkreslené nohy si vystrihneme.
3. Slamku rozstrihneme na asi 8 cm kúsky a nalepíme na nohy zo spodnej strany.
4. Na pásku z vnútornej strany nalepíme špajle oproti sebe.
5. Na špajle nasunieme slamky s nohami.
6. A preteky sa môžu začať. Koho nohy zájdu ďalej?
3Banán v čokoláde
Na prípravu potrebujeme: banány, piškóty, čokoládu, tuk (ceru) a špáradlá.
1. Banány ošúpeme a nakrájame na kolieska.
2. Na banán z oboch strán položíme piškótu a prepichneme špáradlom.
3. V hrnci si roztopíme čokoládu.
4. Čokoládu si dáme do misiek a takto pripravené banány s piškótami namáčame do čokolády.
5. Naše banány si môžeme dozdobiť farebnými cukríkmi.
6. Prajeme Vám dobrú chuť!
1Tajnička plná hádaniek
Určite tento čas trávite doma aj hraním mnohých hier. Asi každý z vás má doma nejakú LEGO stavebnicu. Mnohí sa s nimi aj v tomto čase hráte a vytvárate rozličné stavby, roboty, či iné Lego výtvory. Viete niečo aj o histórií tejto slávnej hračky?
LEGO vzniklo v roku 1935 v Dánsku vďaka mužovi menom Ole Kirk Christiansen. Pri tvorbe mena spoločnosti použil dánske slová ” Leg” a ” Godt” – dánsky “hraj dobre”. Čo však netušil bolo, že po latinsky znamená “lego” ” dať dokopy”. Ole Kirk Christiansen v skutočnosti nevytvoril LEGO kúsky, ale vyrábal drevené hráčky.
SÚŤAŽNÁ OTÁZKA: Aké bolo povolanie zakladateľa LEGA Ole Kirk Christiansena?
Odpoveď sa dozviete ak správne vyplníte tajničku. Správne odpovede zašlite na email: ankacieskova@gmail.com Do mailu napíšte odpoveď, vaše meno, triedu a adresu. Spomedzi tých, ktorí správne odpovedali vyžrebujeme jedného, ktorému odošleme malú Lego stavebnicu.
Ak by vás Lego príbeh zaujímal, môžete si doma pozrieť aj tento krátky a zaujímavý príbeh o živote tejto obľúbenej hračky a jej tvorcoch :
https://www.youtube.com/watch?v=aqWOu79sQGU
Oznámenie o konaní volieb členov rady školy
Oznámenie o konaní volieb členov rady školy
Riaditeľ Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou Vám v zmysle zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v platnom znení, v súlade s Vyhláškou MŠVVaŠ SR č. 291/2004 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení v platnom znení a na základe výzvy zriaďovateľa, ktorým je RÚŠS v Prešove
oznamuje konanie
volieb členov do Rady školy pri Spojenej škole, Budovateľská 1309, Vranov n/T za
- kategóriu pedagogickí zamestnanci, počet volených členov – 2,
- kategóriu nepedagogickí zamestnanci, počet volených členov – 1,
- kategóriu rodičia a zákonný zástupcovia žiakov, ktorí nie sú zamestnancami školy, počet volených členov – 4.
termíny voľby členov rady školy:
- za zástupcov pedagogických zamestnancov a nepedagogických zamestnancov sa uskutočnia dňa 15. 5. 2025 v čase od 12.00 – 14.00 hod. v jedálni školy, budova č. 1.
- za zástupcov rodičov žiakov školy sa uskutočnia dňa 15. 5. 2025 v čase od 7. 00 – 12.00 hod. vo vestibule školy.
Voľby zástupcu príslušnej kategórie voličov do Rady školy, pri Spojenej škole, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou sa môžu uskutočniť, ak sa zišla nadpolovičná väčšina oprávnených voličov tejto kategórie. Ak sa nezišla nadpolovičná väčšina oprávnených voličov príslušnej kategórie, vyhlási riaditeľ školy nový termín volieb, pričom sa pri opakovaných voľbách účasť nadpolovičnej väčšiny voličov príslušnej kategórie nevyžaduje.
Zabezpečenie a priebeh volieb upravuje Volebný poriadok pre voľby členov Rady školy pri Spojenej škole, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou.
Vo Vranove nad Topľou, 7. 5. 2025
PaedDr. Jozef Imrich, v.r.
riaditeľ školy
Oznam
Dňa 08. 05. 2025 štvrtok -deň pracovného pokoja.
Dňa 09. 05. 2025 piatok - riaditeľské voľno
z technických príčin.
V tento deň vyučovanie nebude.
Vyučovanie pokračuje v pondelok 12. 05. 2025.
„ Spoznávame Európu“
Prázdniny sa nám blížia a k nim patria aj relax a cestovanie. Dnes 05. mája 2025 sme spolu so zamestnankyňou Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou Mgr. Marianou Bačovčínovou precestovali celú Európu. Žiaci sa dozvedeli nielen niečo nové, ale sa aj pochválili svojimi vedomosťami o hlavných mestách, osobnostiach, kultúre, histórii, gastronómii, architektúre a všetkom, čo vedia a čo je typické pre danú krajinu. Ďakujeme pani Marianke za zaujímavú prednášku a tešíme sa na ďalšiu akciu, na ktorej možno precestujeme celý svet.
MK
Stavanie Mája
Máj, máj, máj zelený, pod oblôčkom sadený. Tak ako sa spieva v tejto krásnej piesni - aj tohto roku v našej škole chlapci postavili pre dievčatá máj. Touto tradíciou už v minulosti prejavovali chlapci úctu a náklonnosť k dievčatám a začínal sa ňou máj, mesiac lásky. Aj naše dievčatá s chlapcami ozdobili máj a spoločným spevom a sprievodom po školskom dvore ho upevnili na školskú bránu, aby si aj okoloidúci ľudia pripomenuli túto milú tradíciu. Bola to veľmi milá aktivita. Všetci sa z nej tešili a bol to pre všetkých príjemný zážitok. Znova sme niečo pekné vytvorili a zažili, a tak sme si spríjemnili spoločné chvíle. Zároveň sa chceme poďakovať jednému milému mladému mužovi, Jozefovi Nedzbalovi, že nám nezištne pomohol so zabezpečením stromčeka.
GS
Apríl v ŠKD 1
Aj mesiac APRÍL priniesol do našej ŠKD1 rôzne zaujímavosti. Hneď na začiatku k nám prileteli rôzne vtáky, ktoré sme si spoločne pomenovali a vymaľovali. 2. apríl sa opäť niesol v modrej farbe - Svetový deň povedomia o autizme. 8.apríla sme si uctili - Medzinárodný deň rómov, ktorý je dňom oslavy Rómskej kultúry, histórie i tradícií. Deti sa dozvedeli ako vyzerá Rómska vlajka, ktorú sme si spoločne vyfarbili. Vypočuli sme si Rómsku hymnu a čo to sme si povedali o histórii a tradíciách. Každoročne je 12. apríl venovaný oslave skúmaniu človeka vo vesmíre, kedy v roku 1961 vyletel do vesmíru prvý človek - ruský letec a kozmonaut JURIJ ALEXEJEVIČ GAGARIN. Z pesničky sme sa dozvedeli ako sa cestuje do vesmíru. Spoznávali sme lesné zvieratká, listnaté a ihličnaté stromy. Pripomenuli sme si ako sa máme starať o našu Zem. Naučili sa vešať ponožky a veľa iného ….
ŠM
Apríl v zbernej triede
V Zbernej triede sme sa počas uplynulých týždňov venovali viacerým zaujímavým témam. Pri Svetovom dni vtáctva sme si formou krátkej prezentácie a rozhovoru pripomenuli, akú dôležitú úlohu majú vtáky v prírode. Nezabudli sme ani na Svetový deň povedomia o autizme, ktorý sme využili na rozhovor o inakosti, prijatí a vzájomnom rešpekte. Keďže aj v našej triede máme deti s autizmom, bol tento deň obzvlášť citlivý a obohacujúci. Pri príležitosti Svetového dňa zdravia sme sa porozprávali o tom, čo všetko ovplyvňuje naše zdravie – od pohybu až po výživu – a nechýbala ani chutná ochutnávka ovocia a zeleniny. Deň narcisov sme si pripomenuli tvorbou vlastných papierových narcisov ako symbolu spolupatričnosti a podpory pre ľudí s onkologickým ochorením. Veľkonočný čas sme si spríjemnili tvorivými aktivitami – deti zdobili vajíčka rôznymi technikami a vyrábali krásne veľkonočné dekorácie. Na Deň Zeme sme spoločne vytvorili plagát, na ktorý deti napísali svoje vlastné sľuby planéte – ako ju budú chrániť a správať sa k nej s úctou. Záver mesiaca patril pohybu a radosti – Medzinárodný deň tanca sme oslávili tancom rôznych štýlov, pri ktorom si deti užili kopec zábavy a dobrej nálady.
AG
„ Slávici v lavici“
„Hudbe netreba rozumieť , ale ju treba cítiť...“( Marcus Aurélius).
Tento citát nám aj dnes 30.04.2025 potvrdili žiaci našej školy v každoročnej speváckej súťaži „ Slávici v lavici“. Na úvod súťaže nám prišla zaspievať zo Základnej školy Sídlisko II vo Vranove nad Topľou víťazka školského kola žiačka Katarína Zajícová, ktorá spolu s Mgr. Matúšom Borošom (doprovod na gitare) zaspievala nádhernú pieseň, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Naši žiaci predviedli výborné spevácke, ale zároveň aj herecké výkony. Všetci sme si to užili v dobrej nálade a prežili sme krásny deň plný spevu, tanca, zábavy a emócií, ktoré v nás zostali po celý ten čas. Porota vybrala najlepších z nich v štyroch kategóriach:
1.kategória:
1.miesto: Anna Vajdová
2.miesto: Daniel Derenin
3.miesto: Adam Lepeta
2.kategória:
1.miesto: Patrik Tomáš
2.miesto: Eliška Horňanská
3.miesto: Simona Kalejová
3.kategória:
1.miesto: Vanesa Dávidová
2.miesto: Patrik Roháč
3.miesto: Liliana Katarína Novická
4.kategória: Skupina
1.miesto: Morgan Mráhová,Lukáš Prostredný
2.miesto:Dominik Čerkes,Marek Svetlovský,Kevin Kohút
3.miesto:Kevin Turták,Pavol Trella,Michal Topoľančin,Ondrej Horňanský
Všetkým zúčastneným žiakom blahoželáme.VD
Deň Zeme v našej škole – s úsmevom pre prírodu
Aj tento rok sme si v našej škole pripomenuli Deň Zeme, tentoraz však nielen slovami, ale hlavne skutkami. Celá škola sa zmenila na jeden veľký tím, ktorý spojil svoje sily pre dobrú vec – ochranu našej planéty.
Žiaci všetkých ročníkov sa s nadšením zapojili do tvorivých úloh v triedach, kde vznikali krásne plagáty, koláže a prezentácie o prírode a jej ochrane. Nezostali sme však len v triedach. Spoločne sme sa vybrali aj von, kde sme skrášľovali školský dvor a blízke okolie našej školy.
Zbierali sme odpadky, recyklovali, a dokonca sme vyzbierali zálohované fľaše, za ktoré sme kúpili kvety. Tie sme potom vysadili, aby sme svojmu okoliu priniesli viac farieb a života.
Tento deň nám ukázal, že keď spojíme svoje sily, dokážeme veľa – a ešte aj s úsmevom. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili, a tešíme sa na ďalšie spoločné eko-dobrodružsvá!
Podávanie návrhov na kandidátov do volieb za členov rady školy
Z dôvodu ukončenia funkčného obdobia rady školy a na základe poverenia RÚŠS v Prešove, ako zriaďovateľa Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou sa v máji 2025 uskutočnia nové voľby členov do Rady školy pri Spojenej škole, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou.
Počet volených členov:
- 2 členovia za pedagogických zamestnancov,
- 1 člen za nepedagogických zamestnancov,
- 4 členovia za rodičov a zástupcov žiakov školy, alebo zástupcov žiakov školy.
Riaditeľ Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou Vás týmto vyzýva na predkladanie písomných návrhov kandidátov do volieb členov rady školy. Návrh kandidátov (dokument v prílohe nižšie) zasielajte na mailovú adresu: riaditelssvt@gmail.com, osobne doručte do kancelárie riaditeľa, alebo poštou na adresu školy, najneskôr do 9. 5. 2025.
Zoznam kandidátov bude zverejnený na webovom sídle školy a stránke Edupage dňa 9. 5. 2025.
PaedDr. Jozef Imrich, v. r.
riaditeľ školy
Navrh_kandidata_za_clena_RS_nepedagogicky.docx
Navrh_kandidata_za_clena_RS_pedagogicki_zamestnanci.docx
Navrh_kandidata_za_clena_RS_zastupca_rodicov.docx
DODRŽUJ ZÁKONY A BUDE TI DOBRE
Aj tento školský rok sme sa stretli na poučnej besede s preventistom PZ mesta Vranov nad Topľou, mjr. Ing. J. Hrehom, ktorá sa uskutočnila v pondelok 28.04. 2025. Besedou zazneli témy: záškoláctvo, veková hranica trestnej zodpovednosti za priestupky voči zákonu, šikana, formy šikany, negatívne dopady pre obeť ale aj agresora, vandalizmus, sieť nápravných zariadení. Prednášajúci trpezlivo zodpovedal na všetky zvedavé otázky, ktorých nebolo málo. Beseda mala informačný, poučný a preventívny charakter a veríme, že každý si z toho niečo odniesol.
JP
„Nie cez hlas, ale cez recitátorovu dušu sa rodí prednes.“
Umelecký prednes je prostriedkom na vyjadrenie vlastných pocitov, záujmov, názorov a postojov prostredníctvom zvolených literárnych textov a vlastného rečového prejavu. Osobnostná, názorová a estetická sebaprezentácia na verejnom vystúpení vedie interpreta k rozvíjaniu jeho predstáv, emócií, myslenia a k zdokonaľovaniu jeho reči, výrazu i kontaktu s publikom.
Dňa 28.04.2025 sa konal už 28. ročník krajskej prehliadky v prednese poézie a prózy „Gaňov literárny Prešov“. Našu školu reprezentovali títo žiaci: Paľko Josipčuk, Markus Turcovský, Daniel Derenin, Kevin Turták, Radko Haňo, Dominika Oračková. Naši žiaci nesklamali a podali fantastické výkony. Tu je ich umiestnenie:
Daniel Derenin – 1. miesto
Radko Haňo - 1. miesto
Paľko Josipčuk – 2. miesto
Kevin Turták - 2.miesto
Makus Turcovský – 2. miesto
Všetkým našim žiakom, ktorí reprezentovali našu školu, ale aj náš okres, srdečne blahoželáme. Žiaci Danielko Derenin a Radko Haňo , postupujú na celoštátne kolo a už teraz im držíme palce. Títo dvaja žiaci budú reprezentovať nielen našu školu, náš okres, ale aj Prešovský samosprávny kraj.EL
Senzorické učenie
Naša škola získala podporu v grantovom programe Výnimočné školy 2024/2025 s projektom Senzorické učenie. Cieľom projektu je umožniť žiakom prijímať informácie prostredníctvom zmyslov, spracovať ich a použiť v každodennom živote. Zámerom projektu je efektívna a inovatívna podpora vzdelávania prostredníctvom senzorických aktivít s Tuff Tray podnosmi, príslušenstvom a rôznymi Senzory Play doplnkami. Vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením formou senzorického učenia je kľúčovým aspektom ich vývoja a poznávania sveta okolo seba. Čím viac využívajú všetky zmysly, tým viac zo sveta poznávajú. Pomocou senzorického učenia môžu žiaci vnímať a spracovať informácie o prostredí, objektoch, ľuďoch a situáciách. Rozvinuté zmysly im umožnia získať bohatšie a hlbšie skúsenosti a lepšie porozumieť tomu, čo ich obklopuje. Senzorické učenie je zároveň aj účinným nástrojom na zmiernenie negatívnych pocitov a patologických prejavov správania žiakov so zdravotným znevýhodnením a pomáha im získať lepšiu kontrolu nad svojimi emocionálnymi stavmi.
Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.
Oznam
,,O priateľstve,,
Dňa 25. 04. 2025 sme dostali milé pozvanie od našich kamarátov zo ZŠ, Sídlisko II vo Vranove nad Topľou, kde nám žiaci tejto školy predviedli divadielko pod názvom ,,O priateľstve,,. Z našej Spojenej školy sa na tejto peknej aktivite zúčastnili žiaci viacerých tried so svojimi pedagógmi. Všetci zúčastnení si okrem krásneho zážitku odniesli aj sladkú odmenu a spoločný ďakovný list. Už teraz sa na našich kamarátov a ďalšiu vzájomnú spoluprácu veľmi tešíme.
M.B.
Medzinárodný deň žien v IX.A ZŠ
Svetový deň knihy
Už vyše 30 rokov sa 23. apríla oficiálne vzdáva pocta knihám, literatúre, autorom, vydavateľom, pracovníkom knižníc či kníhkupcom. Na tento deň pripadá Svetový deň knihy a autorských práv, ktorý v roku 1995 vyhlásila Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Aj žiaci 3.A ZŠ s TP a MP a 2.A ZŠ s TP a MP si tento deň pripomenuli návštevou kníhkupectiev v našom meste. Spolu si pozreli aké rôzne knihy môžeme v kníhkupectve kúpiť, ale aj to, ako sú tam knihy zoradené. Spolu sme si porozprávali aj o rôznych autoroch hlavne kníh pre deti. Aj takýmto spôsobom si žiaci budujú lásku ku čítaniu a knihe.
GS
„Prevencia závislosti na nikotíne a alkohole“
Spojenáčik - Apríl
Dopravná výchova
V rámci aktivity dopravnej výchovy žiaci našej školy vyrábali dopravný prostriedok z recyklovaného odpadu. Priblížili si význam dopravy, správanie sa na chodníku a na ceste a dopravné značky a ich význam. Žiaci si pozreli prezentáciu o doprave a druhoch dopravy, vypracovali pracovný list na danú tému , pozreli video o bezpečnosti na ceste. Žiakom sa aktivita veľmi páčila.
ML
Slávnostný zápis do MŠ