• Naše špecialitky

• ,,Úsmev a dobrá nálada sú známkou víťazstva nad osudom.“

Stefan Garzyňski

Školu navštevujú žiaci s rôznymi diagnózami - detská mozgová obrna, ortopedické diagnózy, meningomyeolokéla, svalové ochorenie - progresívna svalová dystrofia, spinálna svalová atrofia, poúrazové stavy, vrodená lámavosť kostí ale aj diagnózy typu-  epilepsia ako súčasť DMO. Ochorenia postihujú pohybový vývoj a v rôznom rozsahu aj psychiku dieťaťa. Vonkajším prejavom je postihnutie pohybového aparátu až po úplnú bezvládnosť. Postihnuté dieťa bez pravidelného cvičenia v mnohých prípadoch nedokáže vykonať základné lokomočné pohyby.

Žiaci so špeciálno-pedagogickými potrebami sú heterogénnou skupinou čo sa týka mobility, mentálnej úrovne, komunikačných, motorických a sociálnych zručností. Samostatnou skupinou spomedzi nich sú imobilní žiaci s ťažkým stupňom mentálneho postihnutia. Pre takých žiakov nie je jednoduché zostaviť individuálny vzdelávací program. Čím je postihnutie žiaka ťažšie, tým býva voľba edukačných stratégií pre učiteľa náročnejšia. Rozmýšľali sme, aké postupy zvoliť, respektíve ako pracovať so žiakmi s ťažkým a hlbokým stupňom mentálneho postihnutia, keď cieľom nášho vzdelávania je vyvolať v dieťati túžbu realizovať činnosť a pokračovať v nej. Dôležité pre nás je neustále podporovať vnútornú motiváciu žiaka a uvedomiť si význam procesu zvnútorňovania vonkajšej motivácie. Pri dosiahnutí týchto cieľov nám výrazne napomohli práve prístupy Snoezelen MSE a Pedagogika Márie Montessori..

Okrem tradičných pedagogických metód bežne uplatňujeme aj špeciálnopedagogické metódy a postupy. Pri vzdelávaní  a výchove žiakov s ťažkým a hlbokým telesným, mentálnym postihnutím používame aj alternatívne postupy, ktoré sú zväčša interdisciplinárne. Kombinujú sa poznatky a postupy z oblasti pedagogiky, psychológie, rehabilitácie, zdravotníctva a sociálnej práce.

Vzdelávanie a starostlivosť o telesne postihnuté deti a deti s ťažkým mentálnym a viacnásobným postihnutím vyžaduje zabezpečenie rehabilitácie a iných služieb spojených s ich výchovou a vzdelávaním /obslužné činnosti, kŕmenie, obliekanie, umývanie, podávanie liekov, prebaľovanie, premiestňovanie imobilných detí/. Z tohto dôvodu zamestnávame zdravotný personál, rehabilitačnú sestru a asistentov učiteľa.

Snoezelen

odkaz na:  Snoezelen.pdf