• Profil školy

        • Organizačné zložky Spojenej školy

          ,,Učiteľ ti môže otvoriť dvere, ale vstúpiť do nich musíš ty sám“.

                   Spojená škola, Budovatelská 1309, Vranov nad Topľou je škola s právnou subjektivitou. Škola sa nachádza v okresnom meste Vranov nad Topľou. Má štyri organizačné zložky a štyri súčasti:

          • Základná škola pre žiakov s telesným postihnutím, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou – od 1.9.1993
          • Špeciálna základná škola pre žiakov s telesným postihnutím, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou
          • Základná škola pre žiakov s autizmom, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou
          • Špeciálna materská škola, Budovateľská 1308, Vranov nad Topľou
          • Praktická škola, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou
          • Základná škola pri zdravotníckom zariadení

           

                   Poslaním spojenej školy je výchova a vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením, ktorým ich zdravotné znevýhodnenie nedovoľuje vzdelávať sa v bežných školách.

                   Škola prijíma žiakov na základe ich zdravotného znevýhodnenia /odporučí lekár/ a so súhlasom zákonných zástupcov po diagnostických vyšetreniach CŠPP zameraných na zistenie ich špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb.

          Základná škola pre žiakov s telesným postihnutím zabezpečuje:

                   Primárne vzdelávanie podľa vzdelávacích programov pre žiakov bežnej ZŠ a pre žiakov s telesným postihnutím, žiakov chorých a zdravotne oslabených. Žiaci s telesným postihnutím plnia rovnaké ciele výchovy a vzdelávania ako žiaci bežných základných škôl na primárnom stupni vzdelávania a na nižšom sekundárnom stupni vzdelávania. Školský vzdelávací program pre ZŠ sa volá  "Cesta za zdravím"

                   Na primárnom stupni vzdelávania je do oblasti JAZYK A KOMUNIKÁCIA zahrnutý špecifický predmet Rozvíjanie komunikačných schopností a grafomotorických zručností pre prípravný až 4. ročník. Cieľom predmetu je dosiahnutie takej úrovne komunikačných schopností, ktorá umožní žiakovi zvládnutie obsahu učiva pre prípravný až 4. ročník základnej školy pre žiakov s telesným postihnutím. Cieľom predmetu je aj rozvíjanie grafických zručností a rozvoj jemnej motoriky na uľahčenie osvojovania písania podľa individuálnych možností žiaka s telesným postihnutím.

          Do vzdelávacej oblasti ZDRAVIE A POHYB na primárnom stupni vzdelávania je zahrnutý ďalší špecifický predmet Rozvíjanie pohybových zručností pre prípravný až 4. ročník. Na nižšom sekundárnom stupni vzdelávania je do oblasti ZDRAVIE A POHYB zahrnutý špecifický predmet Zdravotná telesná výchova. 

          Po ukončení vzdelávania v základnej škole môžu žiaci pokračovať vo vzdelávaní na bežných stredných školách a ďalej na vysokých školách.

           

          Špeciálna základná škola pre žiakov s telesným  postihnutím zabezpečuje:

          Primárne vzdelávanie podľa vzdelávacích programov pre žiakov s viacnásobným postihnutím, ktorí pre svoju úroveň rozumových schopností nie sú schopní zvládnuť učivo predpísané učebnými osnovami základnej školy. Školský vzdelávací program pre ŠZŠ sa volá  "Cesta za zdravím"

          Žiaci sú podľa úrovne intelektu zaradení do variantov A, B, C. V etape primárneho vzdelávania sú za kľúčové považované: komunikačné spôsobilosti, matematická gramotnosť a gramotnosť v oblasti prírodných vied a technológií, spôsobilosti v oblasti digitálnej gramotnosti (informačno-komunikačné technológie), spôsobilosti učiť sa, riešiť problémy, ďalej sú to osobné, sociálne a občianske spôsobilosti, spôsobilosť chápať kultúru v kontexte a vyjadrovať sa prostriedkami danej kultúry.

          Dôležité postavenie vo výchovno-vzdelávacom procese má pracovné vyučovanie. Po skončení vzdelávania v špeciálnej základnej škole môžu pokračovať vo vzdelávaní v odborných učilištiach a v praktických školách.

          Do špeciálnej základnej školy sú prijímaní žiaci na základe rozhodnutia riaditeľa školy po odporúčaní odborného lekára a odbornej komisie. Podnet na prijatie môže dať: zákonný zástupca dieťaťa, základná škola, ktorú dieťa navštevuje, psychológ, špeciálny pedagóg, pediater, odborný lekár.

                   Vo výchovno-vzdelávacom procese využívame špeciálno-pedagogické cvičenia a postupy zamerané na:

          • cvičenie sluchovej analýzy a syntézy reči,

          • nácvik matematických schopností,

          • nácvik techniky písania,

          • nácvik techniky čítania,

          • rozvoj slovnej zásoby,

          • rozvoj zrakového , sluchového vnímania, orientácií v priestore,

          • rozvoj hrubej i jemnej motoriky (grafomotoriky).

          So žiakmi SŠ pracujú odborníci: špeciálni pedagógovia /podľa potreby  somatopéd, psychopéd, logopéd/, psychológ, rehabilitačný pracovník, rehabilitačný lekár, neurológ.

           

           

          Základná škola pre žiakov s autizmom

           

          Škola má  dlhoročné skúsenosti so vzdelávaním žiakov s autizmom.

          Poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom s  autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami.

          Základná škola pre žiakov s autizmom bola založená po dôkladnom zvážení potreby vzniku takéhoto druhu školy vo Vranove nad Topľou.  Základným princípom založenia bolo poskytnutie rodičom možnosť voľby pri vzdelávaní ich detí s diagnózou, ktorá zásadným spôsobom  ovplyvňuje celkové fungovanie ich života. 

          Žiakom chceme dopriať pocit úspechu v osvojovaní základných prvkov vzdelania, ktoré predpisuje štátny vzdelávací program pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami.

          Pri výchove a vzdelávaní žiakov s autizmom postupujeme podľa vzdelávacieho programu pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (bez mentálneho postihnutia) pre primárne vzdelávanie a nižšie stredné vzdelávanie.

          Pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (bez mentálneho postihnutia) je do vzdelávacích oblastí rámcového učebného plánu začlenená oblasť špeciálnopedagogická podpora.

          Na primárnom stupni vzdelávania sú do tejto vzdelávacej oblasti zaradené špecifické vyučovacie predmety rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností a rozvíjanie grafomotorických zručností a písanie.

          Na nižšom stupni stredného vzdelávania je do tejto vzdelávacej oblasti zaradený špecifický vyučovací predmet rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností.


          Pri výchove a vzdelávaní môžu byť integrovaní žiaci s autizmom, ktorí postupujú podľa vzdelávacieho programu pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím pre primárne vzdelávanie.

          Našim žiakom poskytujeme:

          -          Vzdelávanie podľa programu TEACCH - edukáciu v štruktúrovanom prostredí.

          -          Odborný prístup kvalifikovaných pedagógov a prítomnosť pedagogického asistenta.

          -          Individuálny prístup ku každému žiakovi.

          -          Nízky počet žiakov v triede (maximálne štyria žiaci).

          -          Žiak vo vyučovacom procese postupuje podľa IVP, ktorý je vypracovaný so zohľadnením silných a slabých stránok.

          -          Rozvíjanie sociálnych zručností pre podporu samostatnosti a plynulého začlenenia do spoločnosti. Žiaci sa zúčastňujú spoločných akcií, vystúpení pri rôznych príležitostiach počas roka, v predmete pracovné vyučovanie, telesná výchova rozvíjajú sociálne zručnosti priamo v teréne, ako sú cvičenie na školskom ihrisku,  návšteva  knižnice, práca na školských záhonoch, nakupovanie v obchodoch, návšteva reštaurácie, kina a pod.

          -          Poradenstvo a spoluprácu s  Centrom špeciálno – pedagogického poradenstva, Budovateľská 1309, 093 01 Vranov nad Topľou. 

          Škola má  dlhoročné skúsenosti so vzdelávaním žiakov s autizmom.

          Založená bola po dôkladnom zvážení potreby vzniku takéhoto druhu školy vo Vranove nad Topľou. Základným princípom založenia bolo poskytnutie rodičom možnosť voľby pri vzdelávaní ich detí s diagnózou, ktorá zásadným spôsobom ovplyvňuje celkové fungovanie ich života. Žiakom chceme dopriať pocit úspechu v osvojovaní základných prvkov vzdelania, ktoré predpisuje štátny vzdelávací program pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami

          Nízky počet žiakov v triede (maximálne štyria žiaci)

          Žiak vo vyučovacom procese postupuje podľa IVP, ktorý poskytujeme: je vypracovaný so zohľadnením silných a slabých stránok. Rozvíjanie sociálnych zručností pre podporu samostatnosti a plynulého začlenenia do spoločnosti. Žiaci sa zúčastňujú spoločných akcií, vystúpení pri rôznych príležitostiach počas roka, rozvíjajú sociálne zručnosti priamo v teréne, ako sú cvičenie na školskom ihrisku, návšteva knižnice, práca na školských záhonoch, nakupovanie v obchodoch, návšteva reštaurácie, kina a pod

          Našim žiakom poskytujeme:

          Vzdelávanie podľa programu TEACCH - edukáciu v štruktúrovanom prostredí. Odborný prístup kvalifikovaných pedagógov a prítomnosť pedagogického asistenta. Individuálny prístup ku každému žiakovi.

          Poradenstvo a spoluprácu s Centrom špeciálno – pedagogického poradenstva, Budovateľská 1309, 093 01 Vranov nad Topľou

           

           

          Špeciálna materská škola /ŠMŠ/

          Zabezpečuje predprimárne vzdelávanie podľa vzdelávacích programov pre deti s telesným postihnutím, mentálnym a viacnásobným postihnutím. Pre dieťa je nezastupiteľná z hľadiska sociálneho učenia, osvojenia si reči, socializácie, utvárania záujmu o hru, o  primerané zručnosti. V ŠMŠ sa uplatňuje  výrazný individuálny prístup k dieťaťu. Diagnostiku a odbornú starostlivosť počas pobytu dieťaťa v materskej škole poskytujú zamestnanci CŠPP: psychológ, psychopéd, logopéd, somatopéd a rehabilitačný pracovník.  ŠMŠ zmierňuje prostredníctvom špeciálno-pedagogických cvičení a rehabilitácie oneskorenie a narušenie v psychomotorickom vývine dieťaťa.

          ŠMŠ so školským vzdelávacím programom „Usilovný mravček“ podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja kognitívne schopnosti, sebaobslužné, kultúrne, hygienické návyky, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie v základnej škole a špeciálnej základnej škole. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí, s prihliadnutím na stupeň a druh postihnutia.

          ŠMŠ zaškoľuje deti od 2 do 6 rokov, prednostne sú zaraďované deti, ktoré dovŕšili 5 rokov a deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Materskú školu navštevujú deti z mesta a z obcí v rámci okresu.

          Usporiadanie denných činností pravidelne sa opakujúcich je rozpracované vo forme denného poriadku.

          Súčasťou denného poriadku sú:

          • hry a hrové činnosti,
          • pohybové a relaxačné cvičenia,
          • pobyt vonku, odpočinok,
          • činnosti zabezpečujúce životosprávu

                               (osobná hygiena, stravovanie, stolovanie),

          • individuálna logopedická starostlivosť,
          • špeciálne cvičenia, rehabilitačná starostlivosť.

           

          Priestory ŠMŠ sú vybavené vhodným detským zariadením (kuchynka,  suchý bazén, žinenky, molitanové kocky, PC, televízor s DVD prehrávačom, ARIS stolička, invalidné vozíky, relaxačné kreslá, chodítko, CD prehrávač ...), ktoré priaznivo pôsobia na sociálno-emocionálnu atmosféru v triede.

          Nezastupiteľnú úlohu plnia hračky (didaktické hry, logické hry, učebné pomôcky, detská a odborná literatúra). Obidve oddelenia majú jednu umývarku so soc.zariadením, sprchovacou vaňou a prebaľovacím pultom.  K dispozícii je denne zdravotná sestra a sanitárka.

          Praktická škola  /PŠ/

          Vzdeláva žiakov s viacnásobným postihnutím po ukončení povinnej školskej dochádzky, ktorých stupeň postihnutia neumožňuje prípravu v odbornom učilišti, na výkon jednoduchých praktických, pracovných, sebaobslužných činnosti, na plnohodnotný a aktívny život v rodine. Naša PŠ je zameraná na pomocné administratívne práce /dostupnosť špeciálnej počítačovej techniky – špeciálne klávesnice, počítačové myši, tablety notebooky, interaktívne tabule, pripojenie na internet/. Školský vzdelávací program pre PŠ sa volá  "Cesta za poznaním"

           

          Kritéria prijatia do Praktickej školy, Budovateľská 1309, Vranov n/T.

          1. Do PŠ môže byť prijatý žiak s mentálnym postihnutím alebo žiak s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím, príp. viacnásobným postihnutím, ktorý ukončil základnú školu, špeciálnu základnú školu alebo vzdelávanie v špeciálnej triede   pre  žiakov s mentálnym postihnutím v ZŠ alebo povinnú školskú dochádzku, a jeho stupeň postihnutia mu neumožňuje zvládnuť prípravu v odbornom učilišti.

          2. Do PŠ môže byť prijatá aj iná fyzická osoba s mentálnym postihnutím, príp. viacnásobným postihnutím alebo dospelý občan s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím, ktorý dovŕšil vek 18 rokov a nebol vzdelávaný v odbornom učilišti alebo praktickej škole, a to aj vtedy ak nespĺňa podmienky v bode 1.

           

          Žiaci PŠ sú vzdelávaní podľa ŠVP ISCED 2C pre PŠ a to v týchto predmetoch:

          Všeobecnovzdelávacie predmety:  slovenský jazyk a literatúra, matematika, výchova k mravnosti a občianstvu, výtvarná výchova, hudobná výchova, zdravotná telesná výchova,

          Odborno-praktické predmety: ručné práce a šitie, príprava jedál a výživa, domáce práce a údržba domácnosti, zdravotná výchova, rodinná výchova,

          Voliteľné predmety: pomocné práce v kuchyni, pestovateľské práce,  pomocné práce v záhradníctve a aranžovanie, pomocné práce v administratíve.

          Uplatnenie absolventa PŠ: po ukončení štúdia získavajú žiaci vysvedčenie o absolvovaní praktickej školy so zameraním na pomocné práce v určenom odbore. Môžu pracovať v chránených dielňach, v chránených pracoviskách. Štúdium trvá tri roky  a je bezplatné.

          Základná škola pri zdravotníckom zariadení

          Poskytuje :

          • výchovu a vzdelávanie deťom dlhodobo chorým, zdravotne oslabeným, deťom po úrazoch, operáciách, infekciách počas hospitalizácie.

           

          Súčasti Spojenej školy

          • Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva
          • Školský klub detí
          • Školská výdajná jedáleň

           

          Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva

          Poskytuje:

          • komplexnú špeciálno-pedagogickú činnosť, psychologickú, diagnostickú, poradenskú, rehabilitačnú, preventívnu, metodickú, výchovno-vzdelávaciu a inú odbornú činnosť,
          • súbor špeciálno-pedagogických intervencií deťom so zdravotným postihnutím vrátane detí s vývinovými poruchami s cieľom dosiahnuť optimálny rozvoj ich osobnosti a  sociálnu integráciu.

           

          Klientelu CŠPP tvoria deti a žiaci od 2 rokov do ukončenia prípravy na povolanie. Patria sem:

          • deti a žiaci telesne  postihnutí,
          • deti a žiaci mentálne  postihnutí,
          • deti a žiaci viacnásobne  postihnutí,
          • deti s miernymi poruchami zraku a sluchu,
          • deti a žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou,
          • deti a žiaci s poruchami učenia,
          • deti s poruchou aktivity a pozornosti,
          • deti a žiaci s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami,
          • deti a žiaci chorí a zdravotne oslabení.

           

          V CŠPP pracujú títo odborní zamestnanci: psychológ, špeciálni pedagógovia /somatopéd, logopéd, psychopéd/, sociálny pracovník a rehabilitačný pracovník.

           

          Prioritné činnosti CŠPP:

          • poskytovanie psychologických a špeciálno-pedagogických vyšetrení za   účelom vyjadrenia stanoviska k:
          • prijatiu dieťaťa / žiaka /do špeciálnej základnej školy,
          • individuálnej integrácii žiaka v základnej škole,
          • integrácii v špeciálnej triede ZŠ,
          • diagnostika a korekcia pre žiakov so zdravotným postihnutím a vývinovými poruchami,
          • diagnostika a korekcia pre žiakov s čiastočným oslabením výkonu,
          • poskytovanie logopedickej diagnostiky a korekcie,
          • konzultácie a poradenstvo predškolským zariadeniam, základným a stredným školám
          • spolupráca so zariadeniami výchovy a prevencie, pediatrami, detským neurológom, rehabilitačným lekárom, pedopsychiatrom a ďalšími odbornými lekármi, referentmi sociálnej kurately.

           

          Činnosť sociálneho pracovníka je zameraná na : vedenie klientely v CŠPP, získavanie anamnestických údajov o klientoch, spracovanie písomného záznamu informácií o klientovi, poskytovanie komplexného sociálneho poradenstva, spolupráca so špec. pedagógmi, zdravotníkmi, spolupráca s rôznymi inštitúciami odborov sociálnych vecí, archivácia písomnej dokumentácie klientely CŠPP, vypracovanie odporúčaní a potvrdení pre potreby školských zariadení, úradov, soc. poisťovní v rámci uplatňovania sociálnych kompenzácií. foto

           

          Klienti CŠPP sú do poradenského zariadenie prijímaní na základe odporúčania:

          • rodiča/zákonného zástupcu klienta,
          • lekára pre deti a dorast alebo odborného lekára,
          • materskej, základnej a strednej školy, odborného učilišťa.

           

          Školský klub detí

                 Školský klub detí zabezpečuje pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku, výchovu a vzdelávanie v čase mimo vyučovania v  popoludňajších hodinách. Činnosti, ktoré prebiehajú popoludní  sa riadia výchovným programom. Sú to činnosti: vzdelávacia, záujmová, príležitostná, individuálna, odpočinková, sebaobslužná.

          Cieľom ŠKD je:

          • rozvoj osobnosti človeka a jej rešpektovanie,
          •  umožnenie sebarealizácie detí v skupinových individuálnych, riadených alebo spontánnych aktivitách,
          • vedenie detí k účinnému využívaniu voľného času, rozvoju tvorivosti a fantázie,
          • prevencia sociálne patologických javov,
          • začlenenie ekologickej a dopravnej výchovy do činností klubu,
          • utváranie pozitívnych vzťahov medzi deťmi,
          • rozvoj komunikačných zručností a komunikatívnych kompetencií, ktoré vedú k rozvoju verbálnej aj neverbálnej komunikácie detí.

          Školský klub detí je dôležitý výchovný partner rodiny a školy.

           

          Výdajná školská jedáleň

          Zabezpečuje stravovanie žiakov a zamestnancov školy.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Spojená škola, Budovateľská 1309, Vranov n/T
      • +421 57 4495512, mobil:0911 031 224, PaedDr. Jozef Imrich - riaditeľ školy +421 57 4885443, mobil:0911 909 294, Mgr. Anna Novotná - zástupca riaditeľa ZŠ pre TP, ŠZŠ, PŠ +421 917 440 692, mobil:0917 440 692, Mgr. Jana Kolesárová - zástupca riaditeľa ŠMŠ, ZŠ pre autistov, ZŠ pri zdravotníckom zariadení +421 57 4885141, Mgr. Gabriela Ihnátová - odborný referent PaM +421 57 4885140, Eva Hrehová - ekonóm, hospodár +421 57 4422778 v dňoch PO, PIA, Mgr. Martina Žipajová - sociálny pracovník +421 57 4885444 - rehabilitačné oddelenie
      • Budovateľská 1309, 093 01 Vranov nad Topľou 09301 Vranov nad Topľou Slovakia
      • 42089816
      • 2022938489
      • riaditelssvt@gmail.com - PaedDr. Imrich, riaditeľ zastupcassan@gmail.com - Mgr. Novotná, zástupca riaditeľa ZŠ pre TP, ZŠ pre autistov, ŠZŠ, PŠ zastupcasmsjk@gmail.com - Mgr. Kolesárová, zástupca riaditeľa ŠMŠ, ZŠ pri zdravotníckom zariadení personalistassvt@gmail.com - Mgr. Ihnátová, odborný referent PaM hospodarsseh@gmail.com - Eva Hrehová, hospodár socialnypracssvt@gmail.com - Mgr. Žipajová, sociálny pracovník
      • +421911 031 224
    • Prihlásenie