Hodnotenie a klasifikácia
Praktická škola
Metodický pokyn č. 18/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov praktických škôl
> odkaz na metodický pokyn č. 18/2015 <
Hodnotenie a klasifikácia žiakov PŠ:
a) Hodnotenie žiaka sa v rámci vzdelávania vykonáva podľa úrovne dosiahnutých výsledkov slovným hodnotením, klasifikáciou, kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia alebo slovným komentárom o dosiahnutých vzdelávacích výsledkoch bez vyjadrenia stupňov. O spôsobe hodnotenia rozhodne riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
Slovné hodnotenie je jednou z foriem hodnotenia, ktorého výsledky v jednotlivých vyučovacích predmetoch prvého až tretieho ročníka praktickej školy sa vyjadrujú týmito štyrmi stupňami: dosiahol veľmi dobré výsledky, dosiahol dobré výsledky, dosiahol uspokojivé výsledky, dosiahol neuspokojivé výsledky.
Klasifikácia je jednou z foriem hodnotenia, ktorej výsledky v jednotlivých vyučovacích predmetoch prvého až tretieho ročníka praktickej školy sa vyjadrujú týmito stupňami:
1 – výborný,
2 – chválitebný,
3 – dobrý,
4 – dostatočný,
5 – nedostatočný.
Kombinácia klasifikácie a slovného hodnotenia je forma hodnotenia, pri ktorej sa výsledky v jednotlivých vyučovacích predmetov môžu vyjadriť stupňom klasifikácie alebo slovným hodnotením.
Slovný komentár je forma hodnotenia o dosiahnutých vzdelávacích výsledkoch bez vyjadrenia stupňov. Obsahuje výstižné, súhrnné zhodnotenie aktuálnej úrovne vedomostí, zručností, návykov a vynaloženého úsilia žiaka. Vychádza z posúdenia dosiahnutých očakávaných výstupov príslušného vzdelávacieho programu. Učiteľ v ňom zhodnotí klady a citlivo poukáže na nedostatky práce žiaka.
- Zásady hodnotenia a klasifikácie žiakov
Súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu v praktickej škole je systematické hodnotenie žiaka. Predmetom hodnotenia je úroveň dosiahnutých vedomostí a zručností podľa platných učebných osnov a vzdelávacieho programu pre praktickú školu. ) Hodnotenie a klasifikácia preukázaného výkonu žiaka v príslušnom predmete nemôžu byť znížené na základe správania žiaka.
Hodnotenie žiaka je nevyhnutná súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu, ktorá má informatívnu, korekčnú a motivačnú funkciu.
Žiak má právo:
- vedieť, čo sa bude hodnotiť a akým spôsobom,
- dozvedieť sa výsledok každého hodnotenia,
- na objektívne hodnotenie.
Vo výchovno-vzdelávacom procese sa podľa úrovne dosiahnutých výsledkov uskutočňuje priebežné a súhrnné hodnotenie a klasifikácia žiaka. Priebežné hodnotenie a klasifikácia sa uplatňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka. Súhrnné hodnotenie a klasifikácia sa vykonávajú na konci každého polroka.
Pri hodnotení a klasifikácii sa uplatňuje primeraná náročnosť a pedagogický takt voči žiakovi, jeho výkony sa hodnotia komplexne, berú sa do úvahy osobitosti mentálneho postihnutia, celkový zdravotný stav, vynaložené úsilie žiaka a v plnej miere sa rešpektujú jeho ľudské práva.
Učiteľ priebežne hodnotí výsledky žiaka, jeho vedomosti, zručnosti a návyky. Vyzdvihuje žiakove klady a súčasne ho taktne usmerňuje v ďalšom postupe pri učení so zameraním na zvýšenie úsilia získať ďalšie vedomosti, zručnosti a návyky.
Vyučovacie predmety, v ktorých predmetom hodnotenia sú dosahované výsledky žiaka, sú rozdelené nasledovne:
- všeobecnovzdelávacie predmety,
- odborno-praktické predmety,
- voliteľné predmety
U žiaka, ktorý má výrazné rozdiely v ústnom a písomnom prejave, sa pri skúšaní, ktoré predstavuje východisko pre hodnotenie jeho učebných výsledkov, uprednostňuje forma, ktorá zohľadňuje jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Priebežne sa používajú rôzne formy zisťovania úrovne vedomostí a zručností žiaka, rešpektujúc osobitosti mentálneho postihnutia.
- Získavanie podkladov na hodnotenie a klasifikáciu
Podklady na hodnotenie a klasifikáciu výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami:
- sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka,
- sústavným sledovaním výkonov žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie,
- rôznymi druhmi skúšok (praktické, pohybové, ústne, písomné, grafické, vedomostné),
- analýzou výsledkov rôznych činností žiaka s osobitným zameraním na manuálnu zručnosť, úroveň dosiahnutej samoobsluhy a na celkovú sociálnu vyspelosť,
- konzultáciami s o statnými pedagogickými zamestnancami, podľa potreby aj s výchovným poradcom, zamestnancami centier špeciálno-pedagogického poradenstva, príslušným dorastovým lekárom a ďalšími odbornými lekármi, školským psychológom, logopédom, asistentom učiteľa,
- rozhovormi so žiakom, rodičmi alebo zákonnými zástupcami.
Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky. Žiak by mal byť v priebehu polroka z jedného vyučovacieho predmetu vyskúšaný minimálne dvakrát.
Učiteľ vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka podľa vnútorných predpisov školy. V priebehu školského roka zaznamenáva výsledky žiaka a jeho prejavy najmä preto, aby mohol žiakovi poskytnúť spätnú väzbu a usmerňovať výchovno-vzdelávací proces žiaka v zmysle jeho možností rozvoja a informovať zákonných zástupcov žiaka.
Učiteľ oznámi žiakovi výsledok každého hodnotenia a klasifikácie, poukáže na klady a nedostatky hodnotených prejavov, výkonov a výtvorov. Po ústnom vyskúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok hodnotenia ihneď tak, aby žiak hodnoteniu porozumel. Výsledky hodnotenia písomných skúšok, prác aj praktických činností oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 7 dní.
Podkladom pre celkové hodnotenie vyučovacieho predmetu sú:
- známky alebo slovné hodnotenie za ústne odpovede,
- známky alebo slovné hodnotenie za písomné práce, grafické práce, praktické práce, pohybové činnosti,
- posúdenie prejavov žiaka podľa čl. 3 ods. 5.
- Postup pri hodnotení a klasifikácii prospechu
Výsledné hodnotenie prospechu žiaka vo vyučovacom predmete určí vyučujúci.
V predmete, v ktorom vyučuje viac učiteľov, určia výsledné hodnotenie za klasifikačné obdobie príslušní učitelia po vzájomnej dohode.
Pri hodnotení sa posudzujú výsledky práce žiaka objektívne a zohľadňuje sa miera ich náročnosti, pričom sa prihliada na závažnosť mentálneho postihnutia a vynaložené úsilie žiaka. U žiakov s mentálnym postihnutím má hodnotenie významnú povzbudzujúcu a motivačnú úlohu.
Pri celkovom hodnotení sana konci klasifikačného obdobia hodnotia učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol za celé klasifikačné obdobie. Pritom sa prihliada na snahu a svedomitosť žiaka, na jeho individuálne schopnosti a záujmy aj mimo školy, na záujem o prácu.
Riaditeľ školy zabezpečí zjednotenie hodnotiacich kritérií u všetkých pedagogických zamestnancov školy.
Podmienky na hodnotenie žiaka v náhradnom termíne, na vykonanie opravnej skúšky a komisionálnej skúšky sú stanovené v § 56 a 57 zákona č. 245/2008 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Zákonných zástupcov žiaka informuje priebežne o výsledkocha správaní žiaka triedny učiteľ, učitelia jednotlivých predmetov. V prípade mimoriadneho zhoršenia výsledkov alebo správania informuje zákonných zástupcov triedny učiteľ bezprostredne a preukázateľným spôsobom.
Triedny učiteľ oboznamuje zákonných zástupcov s výsledkami práce celej triedy za uplynulé obdobie. Osobitnú pozornosť v individuálnom pohovore venuje zákonným zástupcom žiakov, ktorí nezvládli požiadavky vzdelávacieho programu, alebo sa u nich prejavuje slabá disciplína a negatívnyvzťah ku školskej dochádzke.
V doložke vysvedčenia žiaka so zdravotným znevýhodnením sa uvádzajú aj ďalšie dôležité skutočnosti súvisiace s jeho vzdelávaním, ako napríklad vzdelávanie podľa individuálneho vzdelávacieho programu, ročník ukončenia povinnej školskej dochádzky.
e) Hodnotenie prospechu žiaka
Výchovno-vzdelávacie výsledky v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa pre prvý až tretí ročník hodnotia slovne týmito stupňami:
Stupeň – dosiahol veľmi dobré výsledky
Stupňom – dosiahol veľmi dobré výsledky sa hodnotí žiak, ktorý je aktívny, čiastočne samostatný. Ovláda poznatky a pojmy podľa obsahu vzdelávania. Využíva a čiastočne rozvíja svoje osobné predpoklady v individuálnych a kolektívnych prejavoch. V ústnom, písomnom a grafickom prejave dosahuje dobré výsledky vzhľadom na stupeň postihnutia. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje pri riešení nových úloh. Výsledky jeho činností sú veľmi dobré.
Stupeň – dosiahol dobré výsledky
Stupňom – dosiahol dobré výsledky sa hodnotí žiak, ktorýje menej aktívny, snaží sa byť samostatný, zväčša ovláda poznatky a pojmy podľa obsahu vzdelávania. Čiastočne využíva svoje schopnosti v individuálnom a kolektívnom prejave. Jeho ústny, písomný a grafický prejav je zodpovedajúci stupňu postihnutia. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje v úlohách s podporou učiteľa. Výsledky jeho činností sú dobré.
Stupeň – dosiahol uspokojivé výsledky
Stupňom – dosiahol uspokojivé výsledky sa hodnotí žiak, ktorý je prevažne pasívny. Poznatky a pojmy podľa obsahu vzdelávania ovláda iba čiastočne. Jeho ústny, písomný a grafický prejav vykazuje uspokojivé výsledky vzhľadom na stupeň postihnutia. Pri využívaní poznatkov a zručností je nesamostatný, často potrebuje usmernenie svojej práce a pomoc učiteľa. Kvalita výsledkov jeho činností je uspokojivá.
Stupeň – dosiahol neuspokojivé výsledky
Stupňom – dosiahol neuspokojivé výsledky sa hodnotí žiak, ktorý je nesamostatný, pasívny. Neosvojil si poznatky a pojmy požadované obsahom vzdelávania. Jeho ústny, písomný a grafický prejav je neuspokojivý aj s prihliadnutím na stupeň postihnutia. Pri využívaní svojich minimálnych vedomostí potrebuje sústavnú pomoc učiteľa. Kvalita výsledkov jeho činností je neuspokojivá.
Výchovno-vzdelávacie výsledky v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa pre prvý až tretí ročník klasifikujú týmito stupňami:
Stupeň 1 (výborný)
Stupňom 1 - výborný sa klasifikuje žiak, ktorý je aktívny, čiastočne samostatný. Ovláda požadované poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje pri riešení nových úloh. Jeho myslenie je vcelku správne ale pomalšie. V ústnom, písomnom a grafickom prejave dosahuje dobré výsledky vzhľadom na stupeň postihnutia. Kvalita výsledkov jeho činností je veľmi dobrá, občas narušená nedostatkami.
Stupeň 2 (chválitebný)
Stupňom 2 – chválitebný sa klasifikuje žiak, ktorý je menej aktívny, snaží sa byť samostatný, ovláda poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje pri riešení nových úloh s podporou učiteľa. Jeho myslenie niekedy vykazuje drobné nepresnosti. Ústny, písomný a grafický prejav má zvyčajne nedostatky, je zodpovedajúci stupňu postihnutia. Výsledky jeho činností sú pozoruhodné, narušené menšími nedostatkami.
Stupeň 3 (dobrý)
Stupňom 3 – dobrý sa klasifikuje žiak, ktorý je menej aktívny, snaží sa byť samostatný. Požadované poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania zväčša ovláda. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje v úlohách za pomoci učiteľa. Jeho myslenie vykazuje väčšie nedostatky. V ústnom, písomnom a grafickom prejave má nedostatky zodpovedajúce stupňu postihnutia. Kvalita výsledkov jeho činností je dobrá.
Stupeň 4 (dostatočný)
Stupňom 4 – dostatočný sa klasifikuje žiak, ktorý je prevažne pasívny. Poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania ovláda iba čiastočne. Pri využití poznatkov a zručností je nesamostatný, často potrebuje usmernenie svojej práce a stálu pomoc učiteľa. Má často väčšie nedostatky v myslení. Jeho ústny, písomný a grafický prejav vykazuje uspokojivé výsledky vzhľadom na stupeň postihnutia. Kvalita výsledkov jeho činností je dostatočná.
Stupeň 5 (nedostatočný)
Stupňom 5 – nedostatočný sa žiak klasifikuje, ktorý je nesamostatný, pasívny. Požadované poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania si neosvojil. Pri využívaní svojich minimálnych vedomostí potrebuje sústavnú pomoc učiteľa. Jeho ústny, písomný a grafický prejavje nedostatočný aj s prihliadnutím na stupeň postihnutia. Kvalita výsledkov jeho činností je nedostatočná.
Výchovno-vzdelávacie výsledky v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa pre prvý až tretí ročník hodnotia slovným komentárom bez vyjadrenia stupňov podľa týchto zásad:
Slovný komentár má byť vecný, komplexný, motivujúci, pozitívne formulovaný. Má vystihovať, čo žiak v danom hodnotiacom období dosiahol, jeho pokroky, snaženie a vzťah k jednotlivým činnostiam. Učiteľ posudzuje výsledky práce žiaka objektívne a primerane náročne, pričom prihliada na závažnosť jeho mentálneho postihnutia a vynaloženého úsilia.
f) Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého a druhého polroka vyjadruje súhrn výsledkov vo vyučovacích predmetoch a jeho správania.
g) Celkové hodnotenie žiaka prvého až tretieho ročníka praktickej školy sa na konci prvého polroka na výpise slovného hodnotenia alebo klasifikácie prospechu a správania žiaka a na konci druhého polroka na vysvedčení vyjadruje:
- prospel(a) s vyznamenaním,
- prospel(a) veľmi dobre,
- prospel(a)
- neprospel(a)
h) Celkové hodnotenie žiaka prvého až tretieho ročníka praktickej školy sa na konci prvého polroka na výpise slovného komentára a správania žiaka a na konci druhého polroka na vysvedčení vyjadruje:
- prospel(a)
- neprospel(a)
- Žiak hodnotený slovným komentárom prospel, ak zvládol učivo povinných predmetov príslušného vzdelávacieho programu.
j) Žiak hodnotený slovným komentárom neprospel, ak nezvládol očakávaný výstup v povinných predmetoch príslušného vzdelávacieho programu.
k) Žiakovi, ktorý nebol hodnotený z niektorého vyučovacieho predmetu, sa na vysvedčení namiesto hodnotenia uvádza slovo:
- absolvoval, ak sa žiak aktívne zúčastňoval na vyučovacom procese daného predmetu alebo ak bol žiak prítomný na vyučovacej hodine, aj keď zo závažných objektívnych dôvodov nepracoval,
- neabsolvoval, ak žiak na vyučovacej hodine nepracoval, nevie uplatniť svoje vedomosti a zručnosti ani na podnet učiteľa alebo sa daného predmetu nezúčastňoval.
l) Žiak, ktorý bol oslobodený z vyučovania niektorého predmetu, sa v ňom nehodnotí a kolónka príslušného predmetu sa na vysvedčení nevypĺňa.
m) V školskom roku 2015/2016 budú žiaci PŠ hodnotení v prospechu nasledovne:
I. A PŠ – slovné hodnotenie
II.A PŠ – slovný komentár
III:A PŠ – slovné hodnotenie, žiaci s IVPslovný komentár.
Požiadavky na klasifikáciu správania
Klasifikáciu správania žiaka navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s učiteľmi a schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
Hodnotenie správania žiaka sa zaznamenáva do pedagogickej dokumentácie žiaka.
Hodnotenie a klasifikácia správania sa posudzuje podľa týchto kritérií:
- ako žiak dodržiava pravidlá správania,
- ako plní ustanovenia školského poriadku,
- ako plní pokyny vyučujúcich a vedenia školy,
- ako dodržiava mravné zásady a pravidlá spolunažívania v škole a na verejnosti,
- ako sa správa v kolektíve.
Pri klasifikácii správania žiaka sa v jednotlivých prípadoch prihliada na psychický a zdravotný stav žiaka, na osobitosti mentálneho postihnutia žiaka a na prognózu vývinu žiaka.
a) Správanie žiakov sa klasifikuje podľa tejto stupnice:
Stupeň 1 – veľmi dobré.
Stupňom 1 – veľmi dobré sa žiak klasifikuje, ak dodržiava ustanovenia školského poriadku a len ojedinele sa môže dopustiť menej závažného priestupku.
Stupeň 2 – uspokojivé.
Stupňom 2 – uspokojivé sa žiak klasifikuje, ak sa dopustí závažnejšieho priestupku, alebo sa opakovane dopúšťa menej závažných priestupkov voči ustanoveniu školského poriadku. Žiak je však prístupný výchovnému pôsobeniu a usiluje sa svoje chyby napraviť.
Stupeň 3 – menej uspokojivé.
Stupňom 3 – menej uspokojivé sa žiak klasifikuje, ak sa dopustí závažného priestupku voči školskému poriadku, alebo sa aj po udelení druhého stupňa klasifikácie správania dopúšťa závažnejších priestupkov.
Stupňom 4 – neuspokojivé.
Stupňom 4 – neuspokojivé sa žiak klasifikuje, ak jeho správanie je v rozpore s ustanoveniami školského poriadku. Dopustí sa závažných previnení, ktorými vážne ohrozuje výchovu ostatných žiakov. Zámerne narúša činnosť žiackeho kolektívu.
b) Za vzorné správanie, vzorné plnenie povinností, mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, dlhodobú svedomitú prácu, výrazné prosociálne správanie, ktoré pozitívne ovplyvňuje sociálnu klímu v triede a v škole a záslužný alebo statočný čin, možno žiakovi udeliť pochvalu alebo iné ocenenie. )
Pochvalu alebo iné ocenenie udeľuje žiakovi triedny učiteľ, vychovávateľ alebo riaditeľ školy. ) V osobitne odôvodnených prípadoch, najmä ak ide o mimoriadne záslužný alebo statočný čin, môže žiakovi udeliť pochvalu alebo iné ocenenie zástupca zriaďovateľa, zástupca štátnej správy v školstve alebo minister školstva Slovenskej republiky.
Návrhy na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokujú v pedagogickej rade. Pochvala alebo iné ocenenie sa udeľuje spravidla na zhromaždení triedy alebo školy.
Na posilnenie disciplíny, za menej závažné, závažnejšie alebo opakované previnenia voči školskému poriadku možno žiakovi uložiť napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa alebo pokarhanie od riaditeľa školy.
O udelení pokarhania informuje riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka, opatrenie sa zaznamenáva do triedneho výkazu.