• Školská zrelosť

        • Školská zrelosť

           

          Vstup do školy predstavuje podstatnú zmenu v doterajšom spôsobe života dieťaťa. Začínajú sa mu prvé vážne povinnosti. Dieťa sa musí podriadiť cudzej autorite, prispôsobiť sa požiadavkám školy, obmedziť hru ako najcharakteristickejšiu činnosť v predškolskom období a prejsť k učeniu ako hlavnej činnosti v škole, ktoré si vyžaduje aktívnu pozornosť a väčšiu koncentráciu. Na dieťa sa začínajú klásť oveľa väčšie nároky ako doteraz. Preto je veľmi dôležité, aby bolo dieťa na školu dostatočne pripravené, aby dosiahlo určitý stupeň vývinovej zrelosti, čiže školskú zrelosť. Tú je potrebné posudzovať komplexne.

          Školská zrelosť býva najčastejšie charakterizovaná ako stav dieťaťa, ktorý zahŕňa jeho zdravotnú, psychickú a sociálnu spôsobilosť začať školskú dochádzku. Dieťa, ktoré má zvládnuť požiadavky školskej dochádzky, by teda malo byť zrelé a pripravené na vstup do 1. triedy základnej školy. V súvislosti so šk. zrelosťou v prílohe uvádzame uvedené základné znaky. Spomínané základné ukazovatele školskej zrelosti sa týkajú intaktných detí.

          U detí,  ktoré majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby v dôsledku zdravotného znevýhodnenia môže jeden, alebo aj viacero týchto ukazovateľov absentovať, prípadne ho nemusí ani nikdy dosiahnuť, pokiaľ sa jedná o dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím, aj napriek tomu, že dieťa dovŕšilo vek pre nástup do školy. Preto je v tomto prípade nutné navštíviť CŠPP, kde dieťa po preskúmaní jeho celej anamnézy, prípadne pedagogickej charakteristiky, vyšetrí psychológ a následne na to aj špeciálny pedagóg, ktorý presne odporučí ďalší postup vo výchovno-vzdelávacom procese. Oboznámi rodiča s tým, aké sú možnosti  edukácie jeho dieťaťa. Odporučí potrebnú legislatívu, na každé dieťa presne „našije“ metodické odporúčania pre prácu učiteľa podľa druhu a typu postihnutia, ktoré budú rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Prípadne, keď si to vyžaduje jeho zdravotný stav, odporučí k dieťaťu asistenta učiteľa.

          Školský zákon zaručuje dieťaťu so zdravotným znevýhodnením právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie na predprimárnom a primárnom stupni vzdelávania umožňujú. Pojem špeciálna výchovno-vzdelávacia potreba je zadefinovaná ako požiadavka na úpravu podmienok, obsahu, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní pre dieťa, ktoré vyplývajú z jeho zdravotného znevýhodnenia alebo nadania, alebo jeho vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí.

           

           

          Užitočné odkazy :

          https://vudpap.sk/co-by-mal-vediet-buduci-prvak/

          https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/3861/co-by-mal-vediet-prvak-pred-nastupom-do-skoly

           

          Príloha : Zakladne_znaky_skolskej_zrelosti.docx

           

           

           

          Ako môže rodina uľahčiť predškolákovi vstup do školy?

           

          V súčasnej situácii dištančného vzdelávania je v poriadku ak máte ako rodičia obavy, či bude váš predškolák dobre pripravený na vstup do základnej školy, keďže väčšinu času sú materské školy zatvorené. Prinášame Vám zopár tipov, ako ho dobre pripraviť na školu aj v domácom prostredí.

           

          Tipy, ako dieťaťu pomáhať:

           

          1. PRIEBEŽNE VIESŤ DETI K TÚŽBE PO POZNANÍ

          Hlavnou úlohou rodiny je priebežná výchova dieťaťa, pretože rodičia by svoje dieťa nemali učiť len pre zápis, ale pre ďalší život. Určite nie je vhodné, aby rodičia dieťa školou strašili (napr. v škole ťa vychovajú, tam budeš musieť počúvať, tam si to s tebou pani učiteľka vybaví, ak nebudeš počúvať, dostaneš od pani učiteľky poznámku alebo zlú známku ...). Dôležitou úlohou rodiny je viesť dieťa k túžbe po poznaní, dieťa by sa do školy malo tešiť. Rodičia by teda pred ním nemali o učení, o škole, o učiteľoch hovoriť negatívne.

           

          2. TRÁVIŤ SPOLOČNE DOSŤ ČASU

          Rodičia by si pre svoje dieťa mali nájsť pravidelne čas, teda venovať sa mu nielen nárazovo (napr. mesiac pred zápisom do 1. triedy základnej školy), ale priebežne. Je samozrejme náročné skĺbiť zamestnanie, starostlivosť o domácnosť a výchovu detí. Najmä v aktuálnej dobe, keď veľa rodičov je nútených vykonávať svoju prácu z domu. Aj napriek tomu, alebo práve preto by rodičia mali s deťmi veľa hovoriť, čítať im, spievať, kresliť, stavať, modelovať, športovať, hrať sa ... Jednoducho byť s nimi a poskytnúť im čas a priestor na vzájomné činnosti, hry či spoločné prechádzky.

          Dôležité je nezabúdať na bežné činnosti: spoločne raňajkovať, večerať, niečo pripravovať, upratovať, starať o kvety alebo domácich miláčikov, spoločne plánovať, spoločne sa radovať a smiať sa atď.

          Ideálne je, keď sa aj malé deti zúčastňujú bežných činností v domácnosti (napríklad ukladajú riad do umývačky, pomáhajú vysávať, ustielať, utierať prach atď.). Deťom samozrejme musíme činnosť prispôsobiť, aby ju boli schopné zvládnuť a nezabúdajme ich priebežne chváliť. Deti tak majú pocit dôležitosti a cítia sa ako nepostrádateľná súčasť rodiny, čo pomáha posilňovať rodinné vzťahy.

           

          3. PRAVIDELNE OPAKOVAŤ ČINNOSTI

          Veľký význam pre dieťa, ale aj pre spolupatričnosť všetkých členov rodiny majú rituály - pravidelne sa opakujúce činnosti. Nemusí ísť len o sviatočné rituály (oslava Vianoc, oslava Veľkej noci, oslava narodenín atď.), ale veľký význam má napr. aj uspávací rituál, kedy sa dieťa po večernej hygiene zakaždým teší na rozprávku pred spaním, ktorú mamička alebo otecko číta. Po prečítanej rozprávke nasleduje pomaznanie, pusa na dobrú noc atď.

           

           

           

          4. ZABEZPEČIŤ STABILNÉ RODINNÉ PROSTREDIE

          Budúce školák potrebuje mať stabilné rodinné prostredie, ktoré mu poskytuje pocit bezpečia a istoty, aby bez väčších problémov zvládol začatie povinnej školskej dochádzky, ktorá býva spojená so zvýšením nárokov nielen na dieťa, ale aj ostatných členov rodiny.

           

          5. ZABEZPEČIŤ PODNETNÉ PROSTREDIE

          Dôležitým predpokladom školskej pripravenosti a následne aj školskej úspešnosti dieťaťa je podnetnosť rodinného prostredia. Nezáleží na kvantite podnetov, ale na ich kvalite a tiež na tom, či podnety, ktoré rodina dieťaťu poskytuje, sú relevantné z hľadiska požiadaviek súčasného školského systému.

           

           

          Desatoro prváčika, alebo Čo by mali rodičia budúceho prváčika vedieť?

           

          1. Dôverujte mi.

           Potrebujem si veriť. S vašou pomocou prvú triedu zvládnem.

          2. Tešte sa so mnou na školu.

          Ja sa tiež budem tešiť.

          3. Majte ma radi takého, aký som.

          Potrebujem vedieť, že som v niečom výnimočný, a že aj keď sa mi niečo nepodarí, stále ma máte radi.

          4. Buďte dôslední a choďte mi príkladom.

          Potrebujem mať jasne stanovené hranice, inak som zmätený a neistý.

          5. Nájdite si na mňa čas.

          Nebudem potom hnevať.

          6. Buďte trpezliví.

          Ak mi niečo nejde, netrestajte ma, potrebujem ešte vašu pomoc.

          7. Nepreťažujte ma.

          Aby som bol úspešný, potrebujem čas na odpočinok a hru.

          8. Chváľte ma a povzbudzujte ma.

          Budem sa ešte viac snažiť.

          9. Nepreceňujte ma ani ma nepodceňujte.

          Mohli by ste mi totiž ublížiť.

          10. Zachovajte pokoj.

          Aj ja sa chcem naučiť riešiť problémy.

           

           

           

           

          Vypracovala: Mgr. Lucia Demčáková

          Zdroj: www.raabe.sk - Upravené podľa textu PhDr. Jany Kropáčkovej, Ph.D.

    • Kontakty

      • Spojená škola, Budovateľská 1309, Vranov n/T
      • +421 57 4495512, mobil:0911 031 224, PaedDr. Jozef Imrich - riaditeľ školy +421 57 4885443, mobil:0911 909 294, Mgr. Anna Novotná - zástupca riaditeľa ZŠ pre TP, ŠZŠ, PŠ +421 917 440 692, mobil:0917 440 692, Mgr. Jana Kolesárová - zástupca riaditeľa ŠMŠ, ZŠ pre autistov, ZŠ pri zdravotníckom zariadení +421 57 4885141, Mgr. Gabriela Ihnátová - odborný referent PaM +421 57 4885140, Eva Hrehová - ekonóm, hospodár +421 57 4422778 v dňoch PO, PIA, Mgr. Martina Žipajová - sociálny pracovník +421 57 4885444 - rehabilitačné oddelenie
      • Budovateľská 1309, 093 01 Vranov nad Topľou 09301 Vranov nad Topľou Slovakia
      • 42089816
      • 2022938489
      • riaditelssvt@gmail.com - PaedDr. Imrich, riaditeľ zastupcassan@gmail.com - Mgr. Novotná, zástupca riaditeľa ZŠ pre TP, ZŠ pre autistov, ŠZŠ, PŠ zastupcasmsjk@gmail.com - Mgr. Kolesárová, zástupca riaditeľa ŠMŠ, ZŠ pri zdravotníckom zariadení personalistassvt@gmail.com - Mgr. Ihnátová, odborný referent PaM hospodarsseh@gmail.com - Eva Hrehová, hospodár socialnypracssvt@gmail.com - Mgr. Žipajová, sociálny pracovník
      • +421911 031 224
    • Prihlásenie