Oznam pre rodičov
Školský výlet
Vdýchni druhý život textilu
Ani upršané počasie 18.5.2023 neodradilo našich žiakov Ninku, Tamarku, Peťka a Dominika v doprovode Mgr. Martiny Kotvasovej a PaedDr. Tomáša Končára od návštevaý MsDK vo Vranove nad Topľou. Tam už čakala lektorka, ktorá si pre nás pripravila workshop s názvom Vdýchni druhý život textilu. Na tomto hodinovom workshope sme sa naučili ako recyklovať staré oblečenie a vdýchnuť mu nový život. Predviedla nám rôzne výtvarné techniky na ozdobenie používaného textilu, ktoté môžeme bežne použiť na jeho skrášlenie a originálnosť. Jednou z výhod je nielen šetrenie peňazí za nové oblečenie, ale aj ochrana životného prostredia. Ďakujeme MsDK za zaujímavý workshop a už teraz sa tešíme na ďalšiu akciu.
Školský výlet
Aj tohto roku sa uskutočnil školský výlet. Dňa 17. mája sme navštívili mesto Prešov. Aj keď nám počasie neprialo, verili sme, že si prinesieme pekné zážitky. Na začiatku výletu sme zakotvili v obchodnom dome Nóvum. Museli sme sa posilniť pred tým, čo nasledovalo potom. Dopočuli sme sa, že v Divadle Jonáša Záborského majú medovníkový domček. Ten na našich žiakov a ich maškrtné jazýčky čakal už od rána. A prečo? Lebo bol súčasťou divadelného predstavenia O medovníkovom domčeku. V ňom vystupovali poslušní aj neposlušní žiaci, pani učiteľka, samozrejme aj Janko s Marienkou, Vranka a nie veľmi sympatická ježibaba. Príbeh rozprával neposlušný žiak, keď musel pred tabuľou povedať nejakú rozprávku, ktorú mal za úlohu prečítať. Pravdepodobne čítal nejakú novú verziu. V jeho rozprávke sme počuli ako sa Janko s Marienkou stratili v lese lebo púšťali šarkana a odfúklo ich tornádo. Potom naďabili na domček a ježibabu v ňom. Zo začiatku k nim bola milá. Vykrmovala ich. Po čase vyšli na povrch jej nekalé plány a chcela ich zjesť. S útekom im pomohla Vranka, ktorá robila lesnú reportérku. Vranka bola stelesnením zdravého životného štýlu. Jej by skôr vyhovoval brokolicový domček. Nakoniec všetko dobre dopadlo. Aj nám odľahlo. Po predstavení sme dali spoločnú foto a hybaj naspäť do Vranova. Výlet dopadol výletovo, žiaci sa tešili a na ich tvárach bola spokojnosť.
Deň mlieka
Dňa 16. 5. si pripomíname Svetový deň mlieka a pri tejto príležitosti sa aj žiaci našej školy zapojili do tejto aktivity. Do školy prišli oblečení v bielom a s mliečnou desiatou. Niektorí si chutnú mliečnu desiatu pripravili v škole - krupica, puding. A keďže mlieko patrí medzi najzdravšie potraviny zisťovali sme spoločne prečo a ako prospieva nášmu telu. Nezabudli sme si aj pripomenúť, že v súčasnosti je aj zvýšený výskyt intolerancie na mlieko a aké náhrady sa môžu konzumovať. Súčasťou "bieleho" dňa bolo aj praktické vyskúšanie získavania mlieka pomocou gumennej rukavice. Žiaci si precvičili jemnú motoriku a aj sa zabavili. Zistili sme tiež, že aj maškrta s fialovou kravou obsahuje mlieko, takže si kúsok čokolády môžeme dať. Tiež im bolo v rámci aktivity ponúknuté mlieko, kakao, šľahačka. Celá škola sa aktívne zapojila do tejto akcie, za čo ich chcem pochváliť. A nezabúdajme - každý deň aspoň pohár mlieka.
Na zdravie!
,,Škola života“
Dňa 16. 05. 2023 Spojená škola Matice slovenskej 11 v Prešove organizovala 11. ročník prezentácie odborno – praktických zručností žiakov praktických škôl Prešovského kraja pod názvom ,,Škola života“.
Žiaci Tamara Hričáková a Patrik Čech pod vedením svojich pedagógov Mgr. Mariany Haškovej a Mgr. Jána Godu opäť prezentovali svoje vedomosti a zručnosti v oblasti záhradníctva, kedy museli presadiť kvety do vhodnejšieho kvetináča, práce v domácnosti pozostávali zo žehlenia a prezliekania posteľnej bielizne, v oblasti ručných prác a šitia si z filcu ušili drobný darček v podobe myšky, ich zručnosti vynikli tiež pri príprave predjedla v podobe obložených chlebíčkov a jednohubiek, ako aj v oblasti zdravotnej výchovy, kde museli popísať kostru človeka, poskladať kosti do správneho tvaru a vypracovať test o kostre človeka.
Za svoju šikovnosť boli odmenení diplomom a drobnými upomienkovými predmetmi. Tamarka a Paťko, opäť ste boli úžasní a ďakujeme vám za perfektnú reprezentáciu našej školy.
14
Ako si bezpečne založiť oheň
S príchodom teplých dní sa začalo obdobie grilovačiek. Medzi zručnosti, ktoré v škole rozvíjame, patrí aj práca so sekerou. Tá je dôležitá pri príprave dreva k založeniu ohňa. Naši žiaci si vyskúšali naštiepať triesky a vytvoriť z nich ohnisko. Postup a základné pravidlá museli dodržať, inak by oheň nevznikol. Trocha sme sa pri ňom zahriali. Keďže zadanie spravili na jednotku, môžu si už nabudúce opiecť slaninku alebo špekáčky. Oheň je dobrý sluha ale zlý pán, preto netreba podceňovať manipuláciu s ním.
Deň matiek
Druhá májová nedeľa je každý rok špeciálnym dňom. Deň matiek je deň, kedy sa vzdáva úcta matkám a materstvu. Je oslavovaný v rôzne dni na mnohých miestach po celom svete, vychádza z rôznych tradícií, napr. vo Veľkej Británii (štvrtá pôstna nedeľa), inak v arabských krajinách (21. marec) a mnoho ďalších. Na Slovensku sa deň matiek oslavuje druhú májovú nedeľu. Myšlienka medzinárodných a pravidelných osláv tohto sviatku vznikla v roku 1907 na počesť Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bojovala za práva matiek. Prvýkrát bol verejne slávený o rok neskôr. V roku 1914 vyhlásil vtedajší americký prezident Woodrow Wilson prvú oficiálnu oslavu Dňa matiek ako celonárodného sviatku, konajúcu sa druhú májovú nedeľu. V tento deň dávajú deti svojím mamám dary, často vlastnoručne vyrobené. Preto je tento deň ideálny na to, aby sme si pripomenuli, čo všetko pre nás robia a zároveň im za všetko poďakovali.
Hygiena je základ zdravia
Piaty máj patrí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) rukám a ich hygiene. Niet pochýb, že umývanie rúk a dodržiavanie základných princípov je dôležité. Presvedčili sme sa o tom najmä v období pandémie COVIDU. Ako dodržiavať základné pravidla hygieny rúk sa naši žiaci dozvedeli a prakticky vyskúšali pod vedením pracovníčok z „poradne zdravia“ RÚVZ vo Vranove nad Topľou 5.5.2023. Za ich asistencie si precvičili všetky kroky umývania rúk. Správna technika dezinfikovania rúk bola následne odkontrolovaná pod UV lampou. Žiaci sa naučili kedy a ako si umývať ruky, aby im tieto praktické poznatky pomohli predchádzať rôznym ochoreniam.
"APRÍLOVÁ HRA"
Pozvánka na prijímacie pohovory
Dňa 9.5.2023 - utorok, sa uskutoční na voľné miesta v PŠ 2. kolo - 1. termín prijímacích pohovorov.
Kritéria prijatia do praktickej školy
KRITÉRIA PRIJATIA DO PRAKTICKEJ ŠKOLY
SPOJENÁ ŠKOLA, Námestie slobody 123, 09301 VRANOV NAD TOPĽOU
Riaditeľ Spojenej školy na základe Usmernenia k prijímaciemu konaniu na stredné školy pre školský rok 2023/2024, stanovuje tieto kritéria pre uchádzačov do Praktickej školy, ktorá je organizačnou zložkou Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou:
- Do praktickej školy môže byť prijatý :
- žiak s mentálnym postihnutím
- žiak s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím
- žiak s viacnásobným postihnutím
- žiak s ukončenou základnou školou individuálne integrovaný na základe MP
- žiak s ukončenou špeciálnou základnou školou
- žiak s MP vzdelávaný v špeciálnej triede pri ZŠ
- žiak s ukončenou základnou školou alebo povinnou školskou dochádzkou, ktorému stupeň postihnutia neumožňuje zvládnuť prípravu v odbornom učilišti
- žiak s ukončenou povinnou školskou dochádzkou, ktorému stupeň MP zabraňuje v štúdiu na inej odbornej škole.
- Do praktickej školy môže byť prijatý:
- fyzická osoba s mentálnym postihnutím
- fyzická osoba s viacnásobným postihnutím
- dospelý občan s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím, ktorý dovŕšil vek 18 rokov a nebol vzdelávaný v žiadnom odbornom učilišti alebo v praktickej škole, a to aj vtedy ak nespĺňa podmienky v bode 1.
- Potrebné je:
Uchádzač o prijatie do praktickej školy osobne doručí alebo poštou zašle na adresu školy vyplnenú prihlášku na štúdium najneskôr do 20. marca 2023 /rozhodujúci je dátum osobného doručenia resp. dátum podania na poštovú prepravu/. Prihlášku s povinnými prílohami možno podať elektronicky alebo v listinnej podobe.
Povinné prílohy prihlášky žiaka do praktickej školy
➢ Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať príslušný odbor vzdelávania v praktickej škole na školský rok 2023/2024.
➢ Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako dva roky.
➢ Kópie vysvedčení /predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne (v tomto prípade predkladá len vysvedčenie s príslušným slovným hodnotením), alebo ak nie je možné, aby základná škola, ktorú žiak navštevoval alebo navštevuje, potvrdila hodnotenie žiaka uvedené na prihláške.
- Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti o predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou.
- Čestné prehlásenie v prípade, že zadováženie súhlasu/podpisu druhého rodiča/zákonného zástupcu je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.
- Vyhlásenie k podaniam týkajúcich sa výchovy a vzdelávania syna/dcéry, ak počas celého štúdia, bude podpisovať len jeden zákonný zástupca.
- V deň konania prijímacích pohovor je potrebné predložiť doklad totožnosti zákonného zástupcu a uchádzača o štúdium, na overenie totožnosti / občiansky preukaz/.
Potvrdenie o nastúpení/nenastúpení žiaka na štúdium, zákonný zástupca podáva na školu, na ktorú nastupuje, a tiež na školu, na ktorú podal prihlášku a na danú školu nenastupuje/ je potrebné si zabezpečiť potrebný počet kópií/.
- Záujemca o štúdium v PŠ absolvuje pohovor pred prijímacou komisiou v doprovode svojho zákonného zástupcu. Pozvánka na prijímacie konanie bude doručená zákonnému zástupcovi 5 dní pred dátumom konania prijímacích pohovorov.
TREMÍNY PRIJÍMNACÍCH POHOVOROV PRE ŠK. ROK 2023/2024
1. kolo 1. termín – 04.05. 2023, vzhľadom na počet uchádzačov aj 05.05.2023
1. kolo 2. termín - 09.05.2023
Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 19. mája 2023 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.), § 68 ods. 1.
Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 24. mája 2023 (23:59 hod.), písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie. / tlačivo - Potvrdenie o nastúpení/nenastúpení žiaka na štúdium/.
2. kolo – 20.06.2023
Termín na nenaplnený počet miest pre žiakov 20. 06.2023, z organizačných dôvodov môže byť 21.06.2023.
Zákonný zástupca najneskôr 23. júna 2023 ( do 23:59 hod.) písomne potvrdí škole prijatie na vzdelávanie / tlačivo - Potvrdenie o nastúpení/nenastúpení žiaka na štúdium/.
5. Trieda prvého ročníka PŠ sa neotvorí v prípade nedostatočného naplnenia žiakmi (menej ako štyria žiaci), resp. pri nižšom počte prijatých žiakov (menej ako štyria žiaci) môže byť prijatý žiak zaradený so súhlasom riaditeľa školy do triedy k vyššiemu ročníku.
- Uchádzačovi, ktorý sa zo závažných dôvodov nemôže zúčastniť prijímacích pohovoroch v uvedených termínoch, určí riaditeľ školy náhradný termín najneskôr v poslednom týždni augusta, pričom dôvod neúčasti na prijímacom pohovore oznámi uchádzač alebo zákonný zástupca maloletého uchádzača riaditeľovi školy najneskôr v deň konania prijímacích pohovorov do 8:00 hod. Riaditeľ školy, v takom prípade rezervuje miesto v počte žiakov, ktorých prijíma do prvého ročníka.
Vo Vranove nad Topľou: 27.02.2023 Riaditeľ Spojenej školy:
PaedDr. Jozef Imrich
Stavanie mája
S príchodom mája, mesiaca lásky, prichádza k nám aj dávny zvyk stavania májov, stromov, ktoré sú symbolom víťazstva jari nad zimou, života nad smrťou a znovu sa obnovujúcej prírody a lásky. Zvyk a túžba prejaviť lásku svojej milej postaveným májom a tým jej dať najavo nielen svoju lásku, ale aj sľub manželstva, to nám ostalo a tento zvyk sa zachováva doteraz ako jeden z krásnych tradičných obradov a zvykov. Dnešné stavanie májov je už bez tajností, je to tradícia, ktorú sa však oplatí zachovať a udržiavať a preto aj naši šikovní chlapci pripravili pre dievčatá máj aby im prejavili úctu, a to že im na nich záleží a majú ich radi. Dievčatá si máj krásne ozdobili a spoločne s pánom asistentom a chlapcami ho pripevnili na školskú bránu.
JARNÁ ŠPORTOVÁ OLYMPIÁDA
Štvrtok 27.04.2023 nás úvodom privítal pán uč. J. Čurlík povzbudivými slovami. Následne nás nechal pochodovať do kruhu, za zvuku zvláštnej piesne a pritom sme mali mávať ľudom, ktorí tam nestáli.
Pýtali sme sa: „Čo to je?“ Bola to hymna olympských hier a my sme predstavovali športové družstvá jednotlivých štátov. A potom to začalo. Zrazu sme sa všetci zvŕtali v rytme tanečných piesni. Bolo to
uletené, zábavné, úžasne. Všetci, malí - veľkí, učitelia - asistenti sme nezostali stáť na mieste. Po búrlivom tanečnom kole sme si trošku vydýchli, zajedli, zapili teplým čajom a mýlne sme si mysleli, že už je koniec, ale nie. Začalo sa druhé športové kolo. Zasúťažili sme si v mnohých športových disciplínach. No, všetko dobré sa raz skončí. A tak, aj naša jarná olympiáda dobehla do svojho cieľa.
Za všetko ďakujeme hlavnému cvičiteľovi pánu uč. Čurlíkovi a pevne veríme, že nás prekvapí aj na druhý rok.
Jarné kvety
„Ja som vám veľký pán, červený som tulipán....“ Aj túto pesničku si zaspievali žiaci tried príprav. roč. ŠŽŠ, 1.B ŠZŠ, 3.C ŠZŠ a 5.A ŠZŠ počas aktivity s názvom JARNÉ KVETY, v rámci plnenia cieľov variantu C. Žiaci pomocou rôznych úloh spoznávali jarné kvety, tiež si rozvíjali pozornosť, jemnú motoriku, matematické schopnosti, hudobnosť i pracovné zručnosti. Počas vychádzky na školskom dvore ovoňali rozkvitnuté tulipány a narcisy. Takéto pestré a voňavé vyučovanie sa žiakom veľmi páčilo. Aktivitu pripravila PaedDr. Tirpáková.
"Slávici v lavici"
Keď slová zlyhajú, hudba prehovorí” (Hans Christián Andersen)”.
Túto myšlienku dnes 26.04.2023 so cťou obhájili žiaci našej školy v speváckej súťaži “Slávici v lavici.” Žiaci ukázali svoje spevácke nadanie a odvahu. Porota vybrala najlepších z nich v troch kategóriách:
1.kategória:
1. miesto- Radko Haňo
2. miesto - Šimon Iľko
3. miesto - Dianka Šusteková
2.kategória:
1. miesto- Anička Vajdová
2. miesto - Milanko Tancoš
3. miesto - Sára Feriová, Adam Ján Lepeta
3.kategória:
1. miesto- Damian Pirko
2. miesto - Tamara Hričáková
3. miesto - Nina Panáková.
Cenu publika získala Ninka Panáková.
Žiakom sa súťaž veľmi pačila a tešia sa opäť o rok.
Beseda s kozmetičkou
Staršie dievčatá mali v škole 25.4.2023 milé stretnutie s kozmetičkou pani Jankou Haľkovou. Starať sa o svoje zdravie, t.j. výživu, pleť, vlasy, zuby je samozrejmosťou každej ženy. Vieme, že základné hygienické návyky musíme získať už v detskom veku. Veď, ktorá žena nechce byť upravená, pekne učesaná, nalíčená, vkusne oblečená... Pani Janka navodila príjemnú atmosféru, žiačkam vysvetlila, ako sa majú správne starať o pleť, ktorá je v ich veku často problematická. Dôležité je, aby si ju vždy večer dobre umyli a ošetrili pleťovým mliekom alebo pleťovou vodou, ktoré zbavia pleť mastnoty a nečistôt. Samy si vyskúšali očistiť pleť a boli prekvapené, aké nečistoty sa zachytili na tampóne. Upozornila ich na nesprávne líčenie, nevhodný make-up a nesprávnu depiláciu. Dievčatá sa družne zapájali do rozhovoru, prekvapilo nás, čo všetko ich trápi a zaujíma. Na viacerých dievčatách im názorne predviedla čistenie pleti, nanášanie make-upu, líčenie. Darmo, žena v každom veku chce byť upravená, obdivovaná a krásna.
Veľká vďaka patrí pani Janke Haľkovej za to, že si našla čas, prišla medzi nás a pútavým rozprávaním žiačky nielen zaujala, ale ich obohatila o nové vedomosti aj zručnosti.
Gaňov literárny Prešov
Za siedmimi horami , za siedmimi dolinami je malebná krajina. Za siedmou dolinou je kotlina a v nej krásne mestečko. Do tohto mestečka detičky a žiaci sa schádzať začali, aby zarecitovali, čo dobré je a čo zlé a koľko hrdinov z kníh poznajú. Koľko princov, zvieratiek, popolvárov, drakov,.. Ale prečo? Pretože to mestečko ,,Gaňov literárny Prešov"; malo.
Takto pekne nás privítali 24.4.2023 na XXVI. ročníku krajskej prehliadky v prednese poézie a prózy „Gaňov literárny Prešov“ v Prešove na Spojenej škole Matice slovenskej. Na tejto prehliadke sme nemohli chýbať ani my. Našu školu, ba aj okres vzorne reprezentovali títo žiaci:1.miesto – Radko Haňo- kategória starší žiaci variant B
1.miesto – Kevin Turták – kategória starší žiaci variant A
1.miesto – Tamarka Hričáková – kategória Praktická škola
2.miesto – Damián Pirko – kategória starší žiaci variant A
Všetkým našim žiakom srdečne blahoželáme a prajeme im aj naďalej veľa chuti do čítania, prednášania, recitovania.
Žiak Kevin Turták postúpil na celoslovenskú prehliadku, ktorá sa uskutoční v Spišskej Novej Vsi, dňa 02.06.2023, pod názvom „Gaňova Tarnava“.
Deň Zeme
Dňa 21.4 sa žiaci Spojenej školy zúčastnili na programe v rámci Dňa Zeme, ktorú organizovali mesto Vranov n/T. Žiaci si zasúťažili a prezreli si ťažké mechanizmy, ktoré slúžia na údržbu mesta. Zapojili sme sa aj do tomboly, a veru že sa oplatilo. Z výhry sa tešili Lukáš Prostredný a Matej Balga. Z dobrotami z balíčka sa podelili aj so svojimi spolužiakmi.
Školička tanca na ZŠ Sídlisko II
Dňa 20. apríla 2023 sme sa na pozvanie kamarátov zo ZŠ Sídlisko II znova spoločne stretli. Podarilo sa nám pri tónoch detských ľudových piesní zahrať sa a zaspievať si tak, ako sme to mnohí poznali iba z rozprávania našich starých mám a otcov. Nepotrebovali sme k tomu žiadne výdobytky súčasnej doby, zaobišli sme sa bez mobilov, MP3 prehrávačov, tabletov. Do kroku a v rytme, najprv trochu nesmelo, ale neskôr s odvahou a úsmevom, sme si zaspievali známe detské ľudové pesničky: Mám ručníček, mám, O reťaz, ... a mnohé ďalšie.
Rozhýbali sme sa v rytme, natrénovali tanečné kroky a spoločne sa predviedli pri "kačacom tanci." V školičke tanca pripravenou Mgr. Kolesárovou sme sa spoločne výborne zabavili. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutie.
Vdýchni druhý život textilu
Ani upršané počasie 18.5.2023 neodradilo našich žiakov Ninku, Tamarku, Peťka a Dominika v doprovode Mgr. Martiny Kotvasovej a PaedDr. Tomáša Končára od návštevaý MsDK vo Vranove nad Topľou. Tam už čakala lektorka, ktorá si pre nás pripravila workshop s názvom Vdýchni druhý život textilu. Na tomto hodinovom workshope sme sa naučili ako recyklovať staré oblečenie a vdýchnuť mu nový život. Predviedla nám rôzne výtvarné techniky na ozdobenie používaného textilu, ktoté môžeme bežne použiť na jeho skrášlenie a originálnosť. Jednou z výhod je nielen šetrenie peňazí za nové oblečenie, ale aj ochrana životného prostredia. Ďakujeme MsDK za zaujímavý workshop a už teraz sa tešíme na ďalšiu akciu.
Školský výlet
Aj tohto roku sa uskutočnil školský výlet. Dňa 17. mája sme navštívili mesto Prešov. Aj keď nám počasie neprialo, verili sme, že si prinesieme pekné zážitky. Na začiatku výletu sme zakotvili v obchodnom dome Nóvum. Museli sme sa posilniť pred tým, čo nasledovalo potom. Dopočuli sme sa, že v Divadle Jonáša Záborského majú medovníkový domček. Ten na našich žiakov a ich maškrtné jazýčky čakal už od rána. A prečo? Lebo bol súčasťou divadelného predstavenia O medovníkovom domčeku. V ňom vystupovali poslušní aj neposlušní žiaci, pani učiteľka, samozrejme aj Janko s Marienkou, Vranka a nie veľmi sympatická ježibaba. Príbeh rozprával neposlušný žiak, keď musel pred tabuľou povedať nejakú rozprávku, ktorú mal za úlohu prečítať. Pravdepodobne čítal nejakú novú verziu. V jeho rozprávke sme počuli ako sa Janko s Marienkou stratili v lese lebo púšťali šarkana a odfúklo ich tornádo. Potom naďabili na domček a ježibabu v ňom. Zo začiatku k nim bola milá. Vykrmovala ich. Po čase vyšli na povrch jej nekalé plány a chcela ich zjesť. S útekom im pomohla Vranka, ktorá robila lesnú reportérku. Vranka bola stelesnením zdravého životného štýlu. Jej by skôr vyhovoval brokolicový domček. Nakoniec všetko dobre dopadlo. Aj nám odľahlo. Po predstavení sme dali spoločnú foto a hybaj naspäť do Vranova. Výlet dopadol výletovo, žiaci sa tešili a na ich tvárach bola spokojnosť.
Deň mlieka
Dňa 16. 5. si pripomíname Svetový deň mlieka a pri tejto príležitosti sa aj žiaci našej školy zapojili do tejto aktivity. Do školy prišli oblečení v bielom a s mliečnou desiatou. Niektorí si chutnú mliečnu desiatu pripravili v škole - krupica, puding. A keďže mlieko patrí medzi najzdravšie potraviny zisťovali sme spoločne prečo a ako prospieva nášmu telu. Nezabudli sme si aj pripomenúť, že v súčasnosti je aj zvýšený výskyt intolerancie na mlieko a aké náhrady sa môžu konzumovať. Súčasťou "bieleho" dňa bolo aj praktické vyskúšanie získavania mlieka pomocou gumennej rukavice. Žiaci si precvičili jemnú motoriku a aj sa zabavili. Zistili sme tiež, že aj maškrta s fialovou kravou obsahuje mlieko, takže si kúsok čokolády môžeme dať. Tiež im bolo v rámci aktivity ponúknuté mlieko, kakao, šľahačka. Celá škola sa aktívne zapojila do tejto akcie, za čo ich chcem pochváliť. A nezabúdajme - každý deň aspoň pohár mlieka.
Na zdravie!
,,Škola života“
Dňa 16. 05. 2023 Spojená škola Matice slovenskej 11 v Prešove organizovala 11. ročník prezentácie odborno – praktických zručností žiakov praktických škôl Prešovského kraja pod názvom ,,Škola života“.
Žiaci Tamara Hričáková a Patrik Čech pod vedením svojich pedagógov Mgr. Mariany Haškovej a Mgr. Jána Godu opäť prezentovali svoje vedomosti a zručnosti v oblasti záhradníctva, kedy museli presadiť kvety do vhodnejšieho kvetináča, práce v domácnosti pozostávali zo žehlenia a prezliekania posteľnej bielizne, v oblasti ručných prác a šitia si z filcu ušili drobný darček v podobe myšky, ich zručnosti vynikli tiež pri príprave predjedla v podobe obložených chlebíčkov a jednohubiek, ako aj v oblasti zdravotnej výchovy, kde museli popísať kostru človeka, poskladať kosti do správneho tvaru a vypracovať test o kostre človeka.
Za svoju šikovnosť boli odmenení diplomom a drobnými upomienkovými predmetmi. Tamarka a Paťko, opäť ste boli úžasní a ďakujeme vám za perfektnú reprezentáciu našej školy.
14
Ako si bezpečne založiť oheň
S príchodom teplých dní sa začalo obdobie grilovačiek. Medzi zručnosti, ktoré v škole rozvíjame, patrí aj práca so sekerou. Tá je dôležitá pri príprave dreva k založeniu ohňa. Naši žiaci si vyskúšali naštiepať triesky a vytvoriť z nich ohnisko. Postup a základné pravidlá museli dodržať, inak by oheň nevznikol. Trocha sme sa pri ňom zahriali. Keďže zadanie spravili na jednotku, môžu si už nabudúce opiecť slaninku alebo špekáčky. Oheň je dobrý sluha ale zlý pán, preto netreba podceňovať manipuláciu s ním.
Deň matiek
Druhá májová nedeľa je každý rok špeciálnym dňom. Deň matiek je deň, kedy sa vzdáva úcta matkám a materstvu. Je oslavovaný v rôzne dni na mnohých miestach po celom svete, vychádza z rôznych tradícií, napr. vo Veľkej Británii (štvrtá pôstna nedeľa), inak v arabských krajinách (21. marec) a mnoho ďalších. Na Slovensku sa deň matiek oslavuje druhú májovú nedeľu. Myšlienka medzinárodných a pravidelných osláv tohto sviatku vznikla v roku 1907 na počesť Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bojovala za práva matiek. Prvýkrát bol verejne slávený o rok neskôr. V roku 1914 vyhlásil vtedajší americký prezident Woodrow Wilson prvú oficiálnu oslavu Dňa matiek ako celonárodného sviatku, konajúcu sa druhú májovú nedeľu. V tento deň dávajú deti svojím mamám dary, často vlastnoručne vyrobené. Preto je tento deň ideálny na to, aby sme si pripomenuli, čo všetko pre nás robia a zároveň im za všetko poďakovali.
Hygiena je základ zdravia
Piaty máj patrí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) rukám a ich hygiene. Niet pochýb, že umývanie rúk a dodržiavanie základných princípov je dôležité. Presvedčili sme sa o tom najmä v období pandémie COVIDU. Ako dodržiavať základné pravidla hygieny rúk sa naši žiaci dozvedeli a prakticky vyskúšali pod vedením pracovníčok z „poradne zdravia“ RÚVZ vo Vranove nad Topľou 5.5.2023. Za ich asistencie si precvičili všetky kroky umývania rúk. Správna technika dezinfikovania rúk bola následne odkontrolovaná pod UV lampou. Žiaci sa naučili kedy a ako si umývať ruky, aby im tieto praktické poznatky pomohli predchádzať rôznym ochoreniam.
Pozvánka na prijímacie pohovory
Dňa 9.5.2023 - utorok, sa uskutoční na voľné miesta v PŠ 2. kolo - 1. termín prijímacích pohovorov.
Kritéria prijatia do praktickej školy
KRITÉRIA PRIJATIA DO PRAKTICKEJ ŠKOLY
SPOJENÁ ŠKOLA, Námestie slobody 123, 09301 VRANOV NAD TOPĽOU
Riaditeľ Spojenej školy na základe Usmernenia k prijímaciemu konaniu na stredné školy pre školský rok 2023/2024, stanovuje tieto kritéria pre uchádzačov do Praktickej školy, ktorá je organizačnou zložkou Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou:
- Do praktickej školy môže byť prijatý :
- žiak s mentálnym postihnutím
- žiak s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím
- žiak s viacnásobným postihnutím
- žiak s ukončenou základnou školou individuálne integrovaný na základe MP
- žiak s ukončenou špeciálnou základnou školou
- žiak s MP vzdelávaný v špeciálnej triede pri ZŠ
- žiak s ukončenou základnou školou alebo povinnou školskou dochádzkou, ktorému stupeň postihnutia neumožňuje zvládnuť prípravu v odbornom učilišti
- žiak s ukončenou povinnou školskou dochádzkou, ktorému stupeň MP zabraňuje v štúdiu na inej odbornej škole.
- Do praktickej školy môže byť prijatý:
- fyzická osoba s mentálnym postihnutím
- fyzická osoba s viacnásobným postihnutím
- dospelý občan s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím, ktorý dovŕšil vek 18 rokov a nebol vzdelávaný v žiadnom odbornom učilišti alebo v praktickej škole, a to aj vtedy ak nespĺňa podmienky v bode 1.
- Potrebné je:
Uchádzač o prijatie do praktickej školy osobne doručí alebo poštou zašle na adresu školy vyplnenú prihlášku na štúdium najneskôr do 20. marca 2023 /rozhodujúci je dátum osobného doručenia resp. dátum podania na poštovú prepravu/. Prihlášku s povinnými prílohami možno podať elektronicky alebo v listinnej podobe.
Povinné prílohy prihlášky žiaka do praktickej školy
➢ Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať príslušný odbor vzdelávania v praktickej škole na školský rok 2023/2024.
➢ Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako dva roky.
➢ Kópie vysvedčení /predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne (v tomto prípade predkladá len vysvedčenie s príslušným slovným hodnotením), alebo ak nie je možné, aby základná škola, ktorú žiak navštevoval alebo navštevuje, potvrdila hodnotenie žiaka uvedené na prihláške.
- Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti o predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou.
- Čestné prehlásenie v prípade, že zadováženie súhlasu/podpisu druhého rodiča/zákonného zástupcu je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.
- Vyhlásenie k podaniam týkajúcich sa výchovy a vzdelávania syna/dcéry, ak počas celého štúdia, bude podpisovať len jeden zákonný zástupca.
- V deň konania prijímacích pohovor je potrebné predložiť doklad totožnosti zákonného zástupcu a uchádzača o štúdium, na overenie totožnosti / občiansky preukaz/.
Potvrdenie o nastúpení/nenastúpení žiaka na štúdium, zákonný zástupca podáva na školu, na ktorú nastupuje, a tiež na školu, na ktorú podal prihlášku a na danú školu nenastupuje/ je potrebné si zabezpečiť potrebný počet kópií/.
- Záujemca o štúdium v PŠ absolvuje pohovor pred prijímacou komisiou v doprovode svojho zákonného zástupcu. Pozvánka na prijímacie konanie bude doručená zákonnému zástupcovi 5 dní pred dátumom konania prijímacích pohovorov.
TREMÍNY PRIJÍMNACÍCH POHOVOROV PRE ŠK. ROK 2023/2024
1. kolo 1. termín – 04.05. 2023, vzhľadom na počet uchádzačov aj 05.05.2023
1. kolo 2. termín - 09.05.2023
Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 19. mája 2023 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.), § 68 ods. 1.
Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 24. mája 2023 (23:59 hod.), písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie. / tlačivo - Potvrdenie o nastúpení/nenastúpení žiaka na štúdium/.
2. kolo – 20.06.2023
Termín na nenaplnený počet miest pre žiakov 20. 06.2023, z organizačných dôvodov môže byť 21.06.2023.
Zákonný zástupca najneskôr 23. júna 2023 ( do 23:59 hod.) písomne potvrdí škole prijatie na vzdelávanie / tlačivo - Potvrdenie o nastúpení/nenastúpení žiaka na štúdium/.
5. Trieda prvého ročníka PŠ sa neotvorí v prípade nedostatočného naplnenia žiakmi (menej ako štyria žiaci), resp. pri nižšom počte prijatých žiakov (menej ako štyria žiaci) môže byť prijatý žiak zaradený so súhlasom riaditeľa školy do triedy k vyššiemu ročníku.
- Uchádzačovi, ktorý sa zo závažných dôvodov nemôže zúčastniť prijímacích pohovoroch v uvedených termínoch, určí riaditeľ školy náhradný termín najneskôr v poslednom týždni augusta, pričom dôvod neúčasti na prijímacom pohovore oznámi uchádzač alebo zákonný zástupca maloletého uchádzača riaditeľovi školy najneskôr v deň konania prijímacích pohovorov do 8:00 hod. Riaditeľ školy, v takom prípade rezervuje miesto v počte žiakov, ktorých prijíma do prvého ročníka.
Vo Vranove nad Topľou: 27.02.2023 Riaditeľ Spojenej školy:
PaedDr. Jozef Imrich
Stavanie mája
S príchodom mája, mesiaca lásky, prichádza k nám aj dávny zvyk stavania májov, stromov, ktoré sú symbolom víťazstva jari nad zimou, života nad smrťou a znovu sa obnovujúcej prírody a lásky. Zvyk a túžba prejaviť lásku svojej milej postaveným májom a tým jej dať najavo nielen svoju lásku, ale aj sľub manželstva, to nám ostalo a tento zvyk sa zachováva doteraz ako jeden z krásnych tradičných obradov a zvykov. Dnešné stavanie májov je už bez tajností, je to tradícia, ktorú sa však oplatí zachovať a udržiavať a preto aj naši šikovní chlapci pripravili pre dievčatá máj aby im prejavili úctu, a to že im na nich záleží a majú ich radi. Dievčatá si máj krásne ozdobili a spoločne s pánom asistentom a chlapcami ho pripevnili na školskú bránu.
JARNÁ ŠPORTOVÁ OLYMPIÁDA
Štvrtok 27.04.2023 nás úvodom privítal pán uč. J. Čurlík povzbudivými slovami. Následne nás nechal pochodovať do kruhu, za zvuku zvláštnej piesne a pritom sme mali mávať ľudom, ktorí tam nestáli.
Pýtali sme sa: „Čo to je?“ Bola to hymna olympských hier a my sme predstavovali športové družstvá jednotlivých štátov. A potom to začalo. Zrazu sme sa všetci zvŕtali v rytme tanečných piesni. Bolo to
uletené, zábavné, úžasne. Všetci, malí - veľkí, učitelia - asistenti sme nezostali stáť na mieste. Po búrlivom tanečnom kole sme si trošku vydýchli, zajedli, zapili teplým čajom a mýlne sme si mysleli, že už je koniec, ale nie. Začalo sa druhé športové kolo. Zasúťažili sme si v mnohých športových disciplínach. No, všetko dobré sa raz skončí. A tak, aj naša jarná olympiáda dobehla do svojho cieľa.
Za všetko ďakujeme hlavnému cvičiteľovi pánu uč. Čurlíkovi a pevne veríme, že nás prekvapí aj na druhý rok.
Jarné kvety
„Ja som vám veľký pán, červený som tulipán....“ Aj túto pesničku si zaspievali žiaci tried príprav. roč. ŠŽŠ, 1.B ŠZŠ, 3.C ŠZŠ a 5.A ŠZŠ počas aktivity s názvom JARNÉ KVETY, v rámci plnenia cieľov variantu C. Žiaci pomocou rôznych úloh spoznávali jarné kvety, tiež si rozvíjali pozornosť, jemnú motoriku, matematické schopnosti, hudobnosť i pracovné zručnosti. Počas vychádzky na školskom dvore ovoňali rozkvitnuté tulipány a narcisy. Takéto pestré a voňavé vyučovanie sa žiakom veľmi páčilo. Aktivitu pripravila PaedDr. Tirpáková.
"Slávici v lavici"
Keď slová zlyhajú, hudba prehovorí” (Hans Christián Andersen)”.
Túto myšlienku dnes 26.04.2023 so cťou obhájili žiaci našej školy v speváckej súťaži “Slávici v lavici.” Žiaci ukázali svoje spevácke nadanie a odvahu. Porota vybrala najlepších z nich v troch kategóriách:
1.kategória:
1. miesto- Radko Haňo
2. miesto - Šimon Iľko
3. miesto - Dianka Šusteková
2.kategória:
1. miesto- Anička Vajdová
2. miesto - Milanko Tancoš
3. miesto - Sára Feriová, Adam Ján Lepeta
3.kategória:
1. miesto- Damian Pirko
2. miesto - Tamara Hričáková
3. miesto - Nina Panáková.
Cenu publika získala Ninka Panáková.
Žiakom sa súťaž veľmi pačila a tešia sa opäť o rok.
Beseda s kozmetičkou
Staršie dievčatá mali v škole 25.4.2023 milé stretnutie s kozmetičkou pani Jankou Haľkovou. Starať sa o svoje zdravie, t.j. výživu, pleť, vlasy, zuby je samozrejmosťou každej ženy. Vieme, že základné hygienické návyky musíme získať už v detskom veku. Veď, ktorá žena nechce byť upravená, pekne učesaná, nalíčená, vkusne oblečená... Pani Janka navodila príjemnú atmosféru, žiačkam vysvetlila, ako sa majú správne starať o pleť, ktorá je v ich veku často problematická. Dôležité je, aby si ju vždy večer dobre umyli a ošetrili pleťovým mliekom alebo pleťovou vodou, ktoré zbavia pleť mastnoty a nečistôt. Samy si vyskúšali očistiť pleť a boli prekvapené, aké nečistoty sa zachytili na tampóne. Upozornila ich na nesprávne líčenie, nevhodný make-up a nesprávnu depiláciu. Dievčatá sa družne zapájali do rozhovoru, prekvapilo nás, čo všetko ich trápi a zaujíma. Na viacerých dievčatách im názorne predviedla čistenie pleti, nanášanie make-upu, líčenie. Darmo, žena v každom veku chce byť upravená, obdivovaná a krásna.
Veľká vďaka patrí pani Janke Haľkovej za to, že si našla čas, prišla medzi nás a pútavým rozprávaním žiačky nielen zaujala, ale ich obohatila o nové vedomosti aj zručnosti.
Gaňov literárny Prešov
Za siedmimi horami , za siedmimi dolinami je malebná krajina. Za siedmou dolinou je kotlina a v nej krásne mestečko. Do tohto mestečka detičky a žiaci sa schádzať začali, aby zarecitovali, čo dobré je a čo zlé a koľko hrdinov z kníh poznajú. Koľko princov, zvieratiek, popolvárov, drakov,.. Ale prečo? Pretože to mestečko ,,Gaňov literárny Prešov"; malo.
Takto pekne nás privítali 24.4.2023 na XXVI. ročníku krajskej prehliadky v prednese poézie a prózy „Gaňov literárny Prešov“ v Prešove na Spojenej škole Matice slovenskej. Na tejto prehliadke sme nemohli chýbať ani my. Našu školu, ba aj okres vzorne reprezentovali títo žiaci:1.miesto – Radko Haňo- kategória starší žiaci variant B
1.miesto – Kevin Turták – kategória starší žiaci variant A
1.miesto – Tamarka Hričáková – kategória Praktická škola
2.miesto – Damián Pirko – kategória starší žiaci variant A
Všetkým našim žiakom srdečne blahoželáme a prajeme im aj naďalej veľa chuti do čítania, prednášania, recitovania.
Žiak Kevin Turták postúpil na celoslovenskú prehliadku, ktorá sa uskutoční v Spišskej Novej Vsi, dňa 02.06.2023, pod názvom „Gaňova Tarnava“.
Deň Zeme
Dňa 21.4 sa žiaci Spojenej školy zúčastnili na programe v rámci Dňa Zeme, ktorú organizovali mesto Vranov n/T. Žiaci si zasúťažili a prezreli si ťažké mechanizmy, ktoré slúžia na údržbu mesta. Zapojili sme sa aj do tomboly, a veru že sa oplatilo. Z výhry sa tešili Lukáš Prostredný a Matej Balga. Z dobrotami z balíčka sa podelili aj so svojimi spolužiakmi.
Školička tanca na ZŠ Sídlisko II
Dňa 20. apríla 2023 sme sa na pozvanie kamarátov zo ZŠ Sídlisko II znova spoločne stretli. Podarilo sa nám pri tónoch detských ľudových piesní zahrať sa a zaspievať si tak, ako sme to mnohí poznali iba z rozprávania našich starých mám a otcov. Nepotrebovali sme k tomu žiadne výdobytky súčasnej doby, zaobišli sme sa bez mobilov, MP3 prehrávačov, tabletov. Do kroku a v rytme, najprv trochu nesmelo, ale neskôr s odvahou a úsmevom, sme si zaspievali známe detské ľudové pesničky: Mám ručníček, mám, O reťaz, ... a mnohé ďalšie.
Rozhýbali sme sa v rytme, natrénovali tanečné kroky a spoločne sa predviedli pri "kačacom tanci." V školičke tanca pripravenou Mgr. Kolesárovou sme sa spoločne výborne zabavili. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutie.