Základná škola pri zdravotníckom zariadení

• ZŠ pri zdravotníckom zariadení

• Elokované pracovisko pri zdravotníckom zariadení (pri nemocnici) je organizačnou zložkou Spojenej školy Budovateľská 1309, vo Vranove nad Topľou.

Prioritou našej nemocničnej školy je prostredníctvom výchovno-vzdelávacích činností pomôcť chorým deťom stráviť pobyt v nemocnici, prekonať možné prejavy hospitalizmu a najmä zabezpečiť, aby sa po návrate na kmeňovú ZŠ mohli začleniť do vyučovacieho procesu bez obáv zo zameškaného učiva.

Nemocničné vyučovanie je spojené s konkrétnym životom a zážitkami chorých detí, ktoré môžu nájsť vo vyučovaní daných predmetov východisko z momentálneho nepriaznivého stavu zapríčineného chorobou, či úrazom. Individuálny prístup a úzky kontakt je významným výchovno-terapeutickým činiteľom komplexnej starostlivosti o choré dieťa školského veku.

Žiaci chorí a zdravotne oslabení plnia rovnaké ciele vzdelávania ako žiaci základných škôl na primárnom stupni vzdelávania a nižšom stupni sekundárneho vzdelávania.

Úlohou nášho elokovaného pracoviska pri zdravotníckom zariadení je priniesť zaujímavý program do života dieťaťa, poskytnúť mu základné vedomosti, zručnosti a nedopustiť, aby si dieťa odvyklo pracovať. Choré deti skôr a ľahšie zabúdajú ako deti zdravé, preto učiteľ musí spoznať nedostatky vo vedomostiach dieťaťa a nájsť spôsob ako systematizovať poznatky v pamäti žiaka.

V elokovanom pracovisku pri zdravotníckom zariadení sa vzdelávajú žiaci podľa  rámcových učebných plánov pre žiakov chorých a zdravotne oslabených:

variant D – štyri vyučovacie hodiny denne, t.j. 20 hodín týždenne.

V školskom roku 2019 / 2020 do Spojenej školy Budovateľská 1309, pribudne ďalšia zložka a to Základná škola pri zdravotníckom zariadení.

Využívané formy, metódy a prostriedky práce v triede sú podriadené zdravotnému stavu žiaka – pacienta.

Zmysluplné zamestnanie detí je súčasťou liečby a výchovy, snažíme sa, aby bolo zamerané na záujmy, schopnosti a možnosti dieťaťa. Veľkú úlohu tu zohráva vlastná iniciatíva a tvorivá činnosť učiteľa, jeho systémová a organizačná príprava na vyučovanie.

U školopovinných detí je vyučovanie prirodzeným základom života. Obsah, ktorý vnáša do mysle dobrá škola, uspokojuje potreby detí a odpútava ich myšlienkové pochody od choroby.

Elokované pracovisko pri zdravotníckom zariadení zabezpečuje žiakom chorým a zdravotne oslabeným: -kontinuitu vo vyučovaní podľa ročníkovej príslušnosti v kmeňovej škole v takej miere, v akej to dovoľuje ich zdravotný stav, - umožňuje bezproblémovú adaptáciu na pôvodný výchovno-vzdelávací proces, - prispieva k úspešnému priebehu liečby a doliečovaniu prostredníctvom špeciálno-pedagogickej činnosti, - poskytuje informácie kmeňovej škole o možnej miere zaťaženia žiaka a o zmenách v jeho školskej výkonnosti vplyvom choroby a následnej liečby.