• Kritéria prijatia do PŠ na školský rok 2024/2025

KRITÉRIA PRIJATIA DO PRAKTICKEJ ŠKOLY

SPOJENÁ ŠKOLA, Námestie slobody 123, 09301 VRANOV NAD TOPĽOU

Riaditeľ Spojenej školy na  základe Usmernenia k prijímaciemu konaniu na stredné školy pre školský rok 2023/2024, stanovuje tieto kritéria pre uchádzačov do Praktickej školy, ktorá je organizačnou zložkou Spojenej školy, Budovateľská 1309, Vranov nad Topľou:

1. Do praktickej školy môže byť prijatý :

-   žiak s mentálnym postihnutím

-   žiak s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím

-   žiak s viacnásobným postihnutím

-   žiak s ukončenou základnou školou individuálne integrovaný na základe MP

-   žiak s ukončenou špeciálnou základnou školou

-   žiak s MP vzdelávaný v špeciálnej triede pri ZŠ

-   žiak s ukončenou základnou školou alebo povinnou školskou dochádzkou, ktorému stupeň postihnutia neumožňuje zvládnuť prípravu v odbornom učilišti

-   žiak s ukončenou povinnou školskou dochádzkou, ktorému stupeň MP zabraňuje v štúdiu na   inej odbornej škole.

1. Do praktickej školy môže byť prijatý:
          • fyzická osoba s mentálnym postihnutím
          • fyzická osoba s viacnásobným postihnutím
          • dospelý občan s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím, ktorý dovŕšil vek 18 rokov a nebol vzdelávaný v žiadnom odbornom učilišti alebo v praktickej škole, a to aj vtedy ak nespĺňa podmienky v bode 1.

1. Potrebné je:

Uchádzač o prijatie do praktickej školy osobne doručí alebo  poštou zašle na adresu školy vyplnenú prihlášku na štúdium najneskôr do 20. marca 2024 /rozhodujúci je dátum osobného doručenia resp. dátum podania na poštovú prepravu/. Prihlášku s povinnými prílohami možno podať elektronicky alebo v listinnej podobe.

Povinné prílohy prihlášky žiaka do praktickej školy

Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať príslušný odbor vzdelávania v praktickej škole na školský rok 2024/2025.

Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako dva roky.

Kópie vysvedčení /predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne (v tomto prípade predkladá len vysvedčenie s príslušným slovným hodnotením), alebo ak nie je možné, aby základná škola, ktorú žiak navštevoval alebo navštevuje, potvrdila hodnotenie žiaka uvedené na prihláške.

• Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti o predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou.
          • Čestné prehlásenie v prípade, že zadováženie súhlasu/podpisu druhého rodiča/zákonného zástupcu je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.
          • Vyhlásenie k podaniam týkajúcich sa výchovy a vzdelávania syna/dcéry, ak počas celého štúdia, bude podpisovať len jeden zákonný zástupca.
          • V deň konania prijímacích pohovor je potrebné predložiť doklad totožnosti zákonného zástupcu a uchádzača o štúdium, na overenie totožnosti / občiansky preukaz/.

Potvrdenie o nastúpení/nenastúpení žiaka na štúdium, zákonný zástupca podáva na školu, na ktorú nastupuje, a tiež na školu, na ktorú podal prihlášku a na danú školu nenastupuje/ je potrebné si zabezpečiť potrebný počet kópií/.

1. Záujemca o štúdium v  PŠ absolvuje pohovor pred prijímacou komisiou v doprovode svojho zákonného zástupcu. Pozvánka na prijímacie konanie bude doručená zákonnému zástupcovi 5 dní pred dátumom konania prijímacích pohovorov.

TREMÍNY PRIJÍMNACÍCH POHOVOROV PRE ŠK. ROK  2024/2025

1. kolo 1. termín – 02.05. 2024, vzhľadom na počet uchádzačov aj 03.05.2024

1. kolo 2. termín -  06.05.2023    -    07.05.2024

Riaditeľ  strednej  školy  zverejní na  výveske  školy  a  na  webovom  sídle  školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 19. mája 2024 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.), § 68 ods. 1.

Uchádzač alebo zákonný  zástupca neplnoletého  uchádzača  najneskôr do  24.  mája  2024 (23:59 hod.), písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie. / tlačivo - Potvrdenie o nastúpení/nenastúpení žiaka na štúdium/.

2. kolo – 18.06.2024  -   19.06.2024

Termín na nenaplnený počet miest pre žiakov 18. 06.2024, z organizačných dôvodov môže byť 19.06.2024.

Zákonný zástupca najneskôr 23. júna 2024 ( do 23:59 hod.) písomne potvrdí škole prijatie na vzdelávanie / tlačivo - Potvrdenie o nastúpení/nenastúpení žiaka na štúdium/.

5. Trieda prvého ročníka PŠ sa neotvorí v prípade nedostatočného naplnenia žiakmi (menej ako štyria žiaci), resp. pri nižšom počte  prijatých žiakov (menej ako štyria žiaci) môže byť prijatý žiak zaradený so súhlasom riaditeľa školy do triedy k vyššiemu ročníku.

1. Uchádzačovi, ktorý sa zo závažných dôvodov nemôže zúčastniť prijímacích pohovoroch v uvedených termínoch, určí riaditeľ školy náhradný termín najneskôr v poslednom týždni augusta, pričom dôvod neúčasti na prijímacom pohovore oznámi uchádzač alebo zákonný zástupca maloletého uchádzača riaditeľovi školy najneskôr v deň konania prijímacích pohovorov do 8:00 hod. Riaditeľ školy, v takom prípade rezervuje miesto v počte žiakov, ktorých prijíma do prvého ročníka.

Vo Vranove nad Topľou: 02.02.2024                                             Riaditeľ Spojenej školy: PaedDr. Jozef Imrich