Starostlivosť o deti a žiakov s autizmom
AUTIZMUS
„Málokto sa vie vžiť do toho, aké pre mňa bolo ťažké, keď som celý život musela hrať cudziu úlohu, a pritom som nevedela text ani dej!“
Susanne Schäferová
(Citát z ukážky knihy autorky s autizmom)
Autizmus je pervazívna vývinová porucha (PVP) s multifaktoriálnymi príčinami. Zasahuje celkový vývin dieťaťa a ovplyvňuje možnosti jeho výchovy, vzdelávania a socializácie. U dieťaťa prevláda nevyrovnaný profil, každá oblasť vývinu je narušená na inej úrovni. V jednej z oblastí môže byť dieťa výrazne šikovné, naopak, v inej oblasti môže výrazne zaostávať. Najviac narušené sú oblasti:
- Komunikácia
- Sociálna interakcia
- Predstavivosť , záujmy, hra
Keďže jednotlivec s autizmom nedokáže spracovávať podnety zvonku, cieľom pomoci je usporiadať mu svet, ktorý naňho pôsobí chaoticky. Účinnou metódou je vzdelávanie, práca, pevný denný režim a individuálny prístup pri komunikácii a výchove. Najviac používanými metódami pri práci s jedincami s autizmom sú: TEACCH (štruktúrovaný program, vizualizácia režimu); PECS (výmenný obrázkovo- komunikačný systém); ABA (aplikovaná behaviorálna analýza); arteterapia, muzikoterapia.
Poradenstvo rodičom:
Prítomnosť PVP spôsobuje človeku doživotný handicap a zásadne mení život celej rodine. Diagnóza PVP odštartuje v každej rodine beh na dlhé trate s nejasným cieľom. Pokiaľ nechceme, aby sa rodičia i deti úplne vyčerpali a skončili v beznádeji, musíme všetkým zúčastneným ponúknuť stanovištia, ktoré pomáhajú rodičom i dieťaťu sa v zložitej situácii zorientovať, nabrať správny smer a pokračovať. Aby dôsledky autizmu boli čo najmenšie, mal by sa diagnostikovať čo najskôr.
CŠPP ako súčasť Spojenej školy poskytuje služby deťom s autizmom od raného veku do ukončenia prípravy na povolanie a ponúka poradenstvo ich rodičom.
Rodičov vieme nasmerovať podľa individuálnych potrieb k ďalším odborníkom, ponúkame im možnosť pravidelných intervencií v našom zariadení, pomáhame pri zaškolení ich detí.
Špeciálno- pedagogické intervencie:
V rámci CŠPP ponúkame nezaškoleným deťom s autizmom dlhodobé pravidelné špeciálno- pedagogické intervencie. Cieľom týchto intervencií je rozvíjať u dieťaťa všetky oblasti vývinu, hlavne najvýraznejšie narušené, a to komunikácia, sociálna interakcia a predstavivosť, fantázia, hra. Tieto deti sa snažíme pripraviť na vstup do školského zariadenia, či už do materskej školy alebo na primárne vzdelávanie do špeciálnej základnej školy.
Špeciálna materská škola:
V ŠMŠ sú aj deti s autizmom, ktoré sú individuálne začlenené v rámci predškolskej výchovy a vzdelávania. Všetky deti sú na dennej dochádzke. Majú vypracované individuálne vzdelávacie plány (IVP), ktoré vychádzajú zo Vzdelávacieho programu pre deti s autizmom a ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami pre predprimárne vzdelávanie ako súčasť Vzdelávacích programov pre deti so zdravotným znevýhodnením pre predprimárne vzdelávanie, schváleného MŠVVaŠ SR dňa 15. mája 2017, s platnosťou od 1. septembra 2017. Komplexnú starostlivosť týmto deťom poskytujú učitelia- špeciálni pedagógovia, asistenti učiteľa, rehabilitačný pracovník- fyzioterapeut a pracovníci CŠPP (psychológ, psychopéd, somatopéd, logopéd).
Trieda pre žiakov s autizmom
V septembri 2013 sme otvorili prvú triedu pre žiakov s autizmom, ktorá bola aj prvou triedou v našom okrese poskytujúcou výchovu a vzdelávanie pre týchto žiakov. V súčasnosti otvárame už piatu triedu pre žiakov s autizmom. V jednej triede sú štyria žiaci, ktorým sa venuje učiteľ- špeciálny pedagóg a asistent učiteľa. Trieda je upravená podľa špecifických potrieb žiakov- každý žiak má svoj pracovný box pre individuálnu činnosť, v triede je kútik na hranie, relaxačný kútik a kútik na rozvoj zmyslového vnímania. Žiaci pri výchove a vzdelávaní postupujú podľa štruktúrovaného učenia TEACCH, rozvíjajú komunikačné schopnosti metódou PECS, využívajú prvky terapie ABA. Každý žiak má vypracovaný Individuálny vzdelávací plán (IVP), ktorý je zostavený podľa jeho individuálnych schopností a možností a podľa jeho špecifických potrieb. IVP vychádza zo Vzdelávacieho programu pre deti a žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím (alebo bez mentálneho postihnutia), schváleného MŠVVaŠ SR dňa 05.05.2016, s platnosťou od 1.septembra 2016. Žiaci využívajú aj stimulačno- relaxačnú miestnosť Snoezelen. Pri výchove a vzdelávaní uplatňujeme aj princíp začlenenia pri spoločných školských akciách, v spoločných priestoroch (jedáleň, ŠKD, chodby).
Aby mohol jedinec s autizmom napredovať aj v dospelosti, mal by zotrvať v jednom prostredí, lebo každá zmena je preňho komplikáciou. Jedinec s autizmom nepotrebuje súcit okolia, ale pochopenie. Malo by prijať jeho zvláštny spôsob myslenia.
Zamestnanci CŠPP sa nepretržite vzdelávajú v oblasti výchovy a vzdelávania detí a žiakov s autizmom, aby im mohli poskytnúť čo najkvalitnejšie a najkomplexnejšie služby pre ich všestranný a harmonický rozvoj.
Literatúra zo života rodičov detí s autizmom i samotné autobiografie jednotlivcov s autizmom:
De Clercq, Hilde: Mami, je to člověk nebo zvíře? (rozprávanie matky o živote so synom s autizmom, detailne popísané situácie- cesta ako porozumieť zmýšľaniu dieťaťa s autizmom) , Portál: 2011.
Schäfer, Susanne: Hviezdy, jablká a sklíčka: Môj život a autizmom (autobiografia), MilaniuM: 2011.
Wiliams, Donna: Nikdo nikde (Nevšedný životopis dievčaťa s autizmom), Portál: 2009.
TV životopisné filmy jedincov s autizmom:
Temple Grandin (životopisný, dráma): réžia Mick Jackson, USA, 2010, 104 min.
Jimmie (dráma): réžia Tobias Ineichen, Švajčiarsko, 2008, 89 min.
Viac nájdete v časti Poradňa CŠPP/Autizmus